"ФИЛАТЕЛИСТ" КЊИГА ГОДИНЕ: Песник Небојша Лапчевић добитник престижне награде "Меша Селимовић" коју 35. пут додељују "Новости"
ПЕСНИК из Крушевца Небојша Лапчевић (1966) проглашен је јуче, на свечаности у Вуковој задужбини, добитником 35. награде "Вечерњих новости" за књигу године "Меша Селимовић".
Њему је поетска збирка "Филателист" објављена у престижној едицији "Повеља" Народне библиотеке "Стефан Првовенчани" из Краљева, у неизвесној завршници, донела 15 гласова нашег Великог жирија, који је ове године бројао педесет троје чланова.
Констатујући да је и сам управо допловио до "Мешиног острва" на ком се, током протекле три и по деценије, стекао читав низ врсних наших приповедача, прозаиста али и поета, Лапчевић је вест о награди пропратио речима:
- Радећи и стварајући у Легату Милића од Мачве био сам надахнут његовом уметничком енергијом и ликовном поетиком. Милић је говорио да ће се на "лебдећим балвановима", као "отшелник", кроз 200 година вратити на земљу да оствари свој завет. Сигуран сам да је и Меша Селимовић "отшелнички лук" негде горе на небу оставио као путник кроз време.
Песник је себе завештао свету књижевности, како је говорио "вавек", и обезбедио опстанак у вечности. Уметничку слику света Меша је гледао оком и срцем, пишући своје непрегледно, исповедно острво. "Судбина ме је поставила на ову стазу, за другу не знам, и корачаћу по њој док у мени има снаге. Треба тако, то је мој задатак и моја животна сврха", записао је Меша. Сигуран сам да је у том "отшелничком кругу" испред свога времена уметност Меше Селимовића, који нам се увек враћа, да доврши започете послове.
Лондон театар
Postmark United Kingdom
Ако ти будем писао,
писаћу ти из паба на углу
крај Батерси парка,
крај Аптон парка,
где се јати навијачки сој:
Вестхемовци са шаловима
боје твојих подвезица...
Из Хамлетовог уха
слива се очев отров,
а сан се ујезгрио
у теме лобање:
To Be Or Not To Be,
врти неки млитави језик
уз љескање тамног пива,
претварајући стих у прах
и нови поклич варвара,
и гле,
као со бео леш терористе
који се не уклапа
у очекивани театар!
Захваљујући се Компанији "Новости", организатору 35. доделе награде "Меша Селимовић", свим члановима Великог жирија, "писцима који су једнако могли бити на овом месту у Вуковој задужбини", лауреат је посебно истакао посвећеност свих учесника у овом демократском културном ритуалу и сјајну организацију, што је деценијама заштитни знак избора за "Мешину" награду, и додао:
- Долазим из царског, Лазаревог града, из Багдалине кошнице, где је један "угаони камен" духовности и уметности уграђен у темеље српске културе. Из продукције "Багдале", која ове године слави 65 година постојања, читајући нобеловце Сен Џон Перса, Унгаретија, Бретона, Клодела, Сефериса, Станескуа, а посебно издања поезије несврстаних, пронашао сам своје тачке интересовања на књижевној мапи света.
О раду Великог жирија извештај је поднео дугогодишњи новинар "Новости" Драган Богутовић, који је са Огњеном Лакићевићем основао "Мешину" награду.
- За разлику од претходних година, када се једна књига издвојила и суверено победила, овога пута неизвесност око лауреата је трајала свих тринаест дана, колико су објављивани гласови критичара на страницама нашег листа. Три књиге су се издвојиле, сустизале и престизале једна другу, да би се тек последњег дана видео исход. Тек пошто су у назначеном року стигли сви избори, гласови излазе пред најширу јавност, чиме се на минимум своди могућност "штимовања" резултата.
Један од уредника песничке едиције "Повеља" коју деценијама негује краљевачка библиотека, Живорад Недељковић, о награђеној збирци, која носи поднаслов "Стижу ли ти писма, пријатељу", каже:
- Књига "Филателист" Небојше Лапчевића обликована је као збир писама које лирски субјект шаље из низа држава и метропола. Највише писама стиже са Старог континента, али има их из готово свих крајева света. Из посве међусобно различитих урбаних предела и схватања човековог бивствовања на овој планети. И ова чињеница о форми указује да је реч о заиста апартној књизи песама. Песме у књизи имају наглашено путописни карактер; песнички извештаји о културолошким и цивилизацијским посебностима изабране државе или града утемељени су на стварним топонимима и на стваралачким досезима појединаца, а накнадно су оплемењени својеврсним лирским опсервацијама простора и времена из којих писма долазе. Реч је и о стварним и о имагинарним путовањима. Коментари стварносне грађе, унете у песме ове књиге, чине њен вредносни врх. Бирајући тек појединост или детаљ из историје или пак из културног наслеђа, лирски субјект реферише о целини простора издвојеног за ову прилику поштанском марком, као симболом путовања и ознаком одређене територије. Сведочи о песничком чину и деловању. И чини то врло убедљиво.
Награда "Меша Селимовић", коју чине скулптура са ликом великог писца, повеља и новчани износ, биће уручена накнадно.
Под окриљем "Багдале"
РОЂЕН 1966. у Крушевцу, Небојша Лапчевић и даље живи и ради у граду под Багдалом. Члан је Удружења књижевника Србије, председник Књижевног клуба "Багдала", активан у уредништву часописа "Багдала за децу" и "Путеви културе", председник Удружења ликовних стваралаца Расинског округа "Расиниус"... Запослен у Културном центру Крушевац и уредник је програма Легата Милића од Мачве.
Објавио је збирке песама "Семе на ветру", "Строфе у прасликама", "Долазак Христа на Менхетн", прозни триптих "Оваплоћавање", збирку поезије и прозе "Песник и његови модели", драму "Римска прича", кратке приче "Улаз на јужна врата", приче за децу "Ко је дрпио Чарлија?", либрето "Крст светога цара Константина" по коме је сценску кантату комопоновао Мирољуб Аранђеловић Расински, либрето за прву крушевачку оперу "Лазарево обретеније", романе "Језеро у ћелијама" и "Сценарио за Вудија Алена". Добитник је награда "Расински цвет", "Брана Цветковић", "Радоје Домановић", "Печат кнеза Лазара, "Србољуб Митић", "Ђура Јакшић"...
Гласови за победника
ГЛАСОВЕ за песничку књигу "Филателист" дали су: Гордана Влаховић, Горан Максимовић, Милан Тодоров, Владимир Б. Перић, Зорана Опачић, Елма Халиловић, Милица Миленковић, Александар Б. Лаковић, Слађана Илић, Јован Пејчић, Мићо Цвијетић, Валентина Питулић, Добривоје Станојевић, Татјана Лазаревић Милошевић и Љиљана Лукић.
Препоручујемо
"МЕША" ЗА "ФИЛАТЕЛИСТУ": Награда за најбољу књигу године отишла у руке Небојше Лапчевића
22. 02. 2023. у 12:00
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса
СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.
02. 01. 2025. у 15:26
ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)
СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.
02. 01. 2025. у 15:49
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)