ЗАБОРАВЉЕНИ МАЈСТОР РЕЧИ: Први том "Сабраних прича" Јована Поповића промовисан у његовој Кикинди (ФОТО)

Рада Шегрт
Рада Шегрт

20. 02. 2023. у 17:14

ТЕКСТОВИ Јована Поповића су у читанкама, али није било књиге. Схватили смо да га нема већ 40 година ни као књижевника ни као историјске личности.

ЗАБОРАВЉЕНИ МАЈСТОР РЕЧИ: Први том Сабраних прича Јована Поповића промовисан у његовој Кикинди (ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

Никада није било организованих напора да његова заоставштина буде сабрана.  Преживљавало је само оно чега је било у школској лектири. Од нечегаа смо морали да кренемо, а најједноставније је било  доћи до прича  - казао је књижевник и критичар Срђан Срдић, књижевник и критичар Срђан Срдић, књижевник и критичар Срђан Срдић, на промоцији првог тома Поповићевих "Сабраних прича" у кикиндској Народној библиотеци која носи његово име.

Књига доноси нове детаље о животу овог несумњиво великог српског писаца и знаменитог Кикинђанина.

- Јован Поповић (1905.-1952.), био је песник и прозни писац, уредник часописа, позоришни и књижевни критичар, један од оснивача београдског недељника НИН и председник Удружења књижевника Србије. Од почетка устанка у Србији учествовао је у НОБ-у, а 1950. изабран је за дописног члана САНУ. Током Другог светског рата, Тито га је именовао за неку врсту министра културе. Био је шеф делегације Југославије на оснивању УНЕСЦ-а у Њујорку, једини је Кикинђанин који се сахрањен у Алеји великана, његов ковчег носио је Иво Андрић. Он је , дакле, био неко чији је утицај био скоро неограничен. Сада можемо дасе питамо шта би то значило за град величине Кикинде да је поживео дуже као што, нажалост, није – рекао је Срдић, који је написао и поговор за књигу.

„Сабране приче“ Јована Поповића издала је издавачка кућа „Партизанска књига“ , у едицији „Стари мајстори“ у којој су већ штампана сабрана дела Душана Васиљева и Ђуре Ђуканова. Први пут у једној књизи налазе се све три Поповићеве прозне збирке: „Реда мора да буде“(1932.),“Лица у пролазу“(1941.) и“Истините легенде“(1944.).

СВЕ ЈОВИНЕ ШКОЛЕ

Име Јована Поповића у Кикинди носе основна школа, Народна библиотека, једна улица, као и још десетак основних школа у Србији. Годину дана након његове смрти, 1953. године, у центру Кикинде, на данашњем Тргу српских добровољаца, испред Православне цркве и Хотела „Нарвик“, подигнут је монументални споменик овом писцу и револуционару, израђен у бронзи, дело академског вајара Александра Зарина.

По Срдићевом мишљењу, Поповићеве књиге израз су његовог експресионизма и подсећају на Душана Васиљева. Из његових прича може доста да се научи о животу у Кикинди између Првог и Другог светског рата. 

- То је невесео приказ са свим политичким, сталешким и осталим раслојавањима у тадашњој локалној заједници. Јаснији траг о томе немамо ни у делима Душана Васиљева, која су преживела – упоредио је Срдић и најавио да ће „Партизанска књига“ објавити и Поповићеве сабране песме. - Тешко ће бити сакупити их, јер недостају текстови. У поговору за свој једини избор поезије, објављен 1951. године, а који је сам написао, он наводи да нема текстове које је објављивао у току рата. Од 1930. живео је у Београду, а директних наследника нема.

Милана Бајкин, са Завичајног одељења Народне библиотеке „Јован Поповић“ рекла је да до сада нису имали промоцију Поповићевих књига, прича и песама. Књига „Сабраних прича“ сада омогућава да овог аутора боље упознају садашње генерације основаца, средњошколаца, студената и сви други Кикинђани.

- Последња књига о Јовану Поповићу изашла је 1990. Била је то монографија коју је издала заједница свих десет школа у земљи које носе његово име. Одмах након тога, људи попут њега постали су крајње непопуларни. Контактитали смо неке посредне наследнике, јер он није имао потомке и били су срећни због тога. Кикиндској библиотеци оставили су велики број фотографија које су поседовали и пренели нам неке информације о злогласном суђењу 1929. године у згради тадашње Курије - навео је Срдић.

НИЈЕ УПОЗНАО ВАСИЉЕВА

- Иако су обојица Кикинђани и готово вршњаци Душан Васиљев и Јован Поповић никада се нису срели, вероватно због тога што су припадали различитим социјалним сталежима. Поповић је био из угледне грађанске породице, а Васиљев пука сиротиња. Васиљев је рођен 1900., а Поповић пет година касније. Поповић је касније упознао и сретао брата Душана Васиљева, али двојица књижевника никада се нису видели нити постоји информација да је Поповић била што знао о Васиљеву – изнео је Срдић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)