ЈОШ ИМА ВРЕМЕНА - ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ: Хоће ли се, после више од пола века, обуставити професионално снимање позоришних представа (3)
СТАРЕ књиге штампају се у новим издањима, слике похрањују у музејима, филмске траке изнова "рифрешују" у складу с модерним технологијама.
Једино се позоришна представа гаси сваке вечери са спуштањем завесе и буди са следећим извођењем - увек за нијансу другачија, неухватљива у јединствености стваралачког надахнућа. Али, кад једном сиђе с репертоара, њен одлазак је трајан и неповратан. Зато је за историју (не само) позоришта, од непроцењивог значаја да се сачува снимак представе, који ће генерацијама које долазе сведочити о глумцима, редитељима и репертоарима, са чијих рамена они треба да посматрају и процењују сопствену стварност и уметнички тренутак.
Колико је важно сачувати позоришни траг у времену, није требало ни објашњавати ни доказивати: од својих почетака и у складу са техничким могућностима, наша телевизија бележила је и архивирала позоришна достигнућа. Нажалост, први пут у својој историји сада је на прекретници да због смањења буџета преусмери средства на "исплативије" подухвате.
- Добро је познато да снимак позоришне представе није исто што и живо извођење. Доживљај је сасвим другачији, а по савременим теоријама представа није оно што се дешава на сцени него оно што је између сцене и гледалишта - истиче Иван Меденица, уметнички директор Битефа и професор ФДУ. - Међутим, без обзира на ту јединственост и непоновљивост сценскога чина, снимци позоришних представа су од непроцењиве вредности. Они су,пре свега, једна од примарних грађа за проучавање позоришта из прошлости и једно од основних средстава за историју позоришта. Лично, на Факултету драмских уметности са студентима анализирам снимке великих, значајних представа. Дакле, то је и незамењиво наставно оруђе.
Позоришта генерално, подсећа наш саговорник, не поседују опрему с којом би могла да остваре квалитетне, добро урађене снимке представа, па се сматрало да је ово дужност националног сервиса, као што је његова дужност и архивирање културних садржаја.
- Не треба заборавити да је један од највећих успеха и подухвата у историји телевизије био пренос "Олимпа" Јана Фабра на 51. Битефу. Реализовале су га три екипе са стотинак људи, што је радикално у том дану подигло гледаност Трећег програма РТС-а - наглашава Меденица. - Битеф сваке године сарађује са РТС-ом који снима и емитује једну од представа са текућег издања Битефа. Између осталог, и да би публика ван Београда имала прилику да погледа нешто од најактуелнијег садржаја фестивала и самим тим светског позоришта. Остаје ми само да се надам да ће ова одлука, у општем интересу, бити преиспитана. И да ће се од ње одустати, уколико је донета, јер би све друго било неприхватљиво.
Председник Програмског савета РТС Жарко Ракић каже да гледаоци као да су предвидели шта би могло да се догоди у наредном периоду, па су недавно исказали неке примедбе и сугерисали предлоге у вези са драмским садржајем РТС:
- Програмски савет је средином децембра прошле године одржао три јавне расправе о програмским садржајима РТС. Гостовали смо у Крагујевцу, Врању и у Београду - открива Ракић. - Оно што је било веома интересантно током тих изузетно посећених разговора је да су се чуле многобројне идеје за бољи садржај РТС. Па су тако, између осталог, учесници у расправи говорили о мањкавостима драмског програма. Било је добронамерних савета и мишљења да Радио Београд ради неупоредиво боље и занимљивије, и да би телевизија могла да се угледа на њихова искуства и са њима усагласи свој програм.
Ракић истиче да ће Програмски савет примедбе које су се чуле током јавне расправе унети у детаљан извештај, који ће бити прослеђен генералном директору РТС и Управном одбору куће.
- Надам се да ће наш извештај помоћи одговорним људима у РТС да прецизније утврде правце уређивачке политике и одговоре на нека питања која су стицајем околности занемарена, напуштена, или нису на довољно добар начин обрађена. То се, наравно, односи и на снимање драмских представа, односно на њихово архивирање, мада о томе до сада нисмо расправљали. Све ће бити у извештају, кад га завршимо и усвојимо, а онда га као препоруку упутимо одговорнима.
На питање да ли очекује повратну информацију, Ракић одговара:
- Пракса Програмског савета је да се после извесног времена анализирају резултати онога што је упућено руководству, тако да је за очекивати да се појави нека повратна информација, а све у намери да програмски садржаји буду што бољи. Улога медија у свему је веома важна. Полазим од тога да је добронамерна свака примедба и сугестија, па самим тим може и помогне да се ситуација поправи, а проблеми превазиђу.
ТЕАТРИ У СРБИЈИ
ЈЕДНА од последица оваквог потеза РТС посебно би могла да се одрази на театре у унутрашњости који немају новца ни за квалитетно "информативно" снимање:
- Не може се ни очекивати од позоришта, поготово оних из мањих средина, да располажу са таквом инфраструктуром. Јер, снимања изискују озбиљна финансијска средства - образлаже Меденица.
Препоручујемо
У СЛАВУ КОМЕДИЈЕ: Фестивал у Јагодини после три године паузе опет пред публиком
14. 01. 2023. у 13:00
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета
БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.
19. 12. 2024. у 09:50
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (0)