КЊИЖЕВНА КРИТИКА Сложено и динамично

Пише Слађана Илић

15. 11. 2022. у 11:01

ПРВИ роман Владимира Јаћимовића, угледног научника - математичара и физичара - "Повратак на Зејрек" ("Архипелаг"), свакако је један од најбољих романа објављених 2022. године.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА Сложено и динамично

Фото: Приватна архива

Ово заокружено, сложено и динамично књижевно дело са одликама трилера, друштвеног и психолошког романа, као и романа лика, ситуирано је у неколико култура. Његова радња одвија се у Турској, претежно у Анкари и Истанбулу, у Русији (Москви), Србији (Београду, као и у старом крају из којег потиче бака главног јунака - околина Пријепоља, Бродарева и манастира Милешеве).

Временски оквир у којем приповеда главни јунак, Илкер Бозкурт, пуковник у Турској војсци, траје од 16. марта закључно са 16. и 17. јулом 2016, када је побуњени део турске војске покушао да изведе државни удар на председника Ердогана. Но, сећања главног јунака, на основу којих разумемо изузетан значај свих идентитетских питања - од личних до националних - сежу од његовог детињства, па све до сасвим зрелих година.

Разлози за његова многобројна враћања у прошлост јесу веома сложене позиције у којима се налази, велике разлике између онога у чему је затечен, тачније речено заплетен - његове друштвене улоге - пословне, породичне - у односу на оно што он заиста јесте, што прожима читаво његово биће, а што припада култури из које је у Турску дошла његов бака Есма.

У тим приликама, премреженим деловањем шпијунских служби неколико земаља, од чијих припадника му стижу чак и нека упозорења; када завереници, као и веома угледни Илкеров таст, пензионисани генерал, виде у њему кључног чиниоца у предстојећем државном удару, он разматра своју улогу у сопственом животу, раскол између дужности, обавеза, права и осећања, као и низ веома великих грешака које је починио. Проток времена, прилике пропуштене из конформизма и мањка храбрости, учинили су их неисправљивим.

Фото: Промо

Присуство у жижи значајних, и опасних, друштвено-политичких односа, у материјалној безбрижности и у суштини нефункционалном браку са ћерком угледног генерала, у улози родитеља за кога је ћерка странац, а удаљеност од брата, помајке, жене којој је стварно потребан, и осећања недовршености казују нам да је Илкер Бозкурт сувишан човек.

Реч недостајање је нешто што га најбоље карактерише - јер му, да би заокружио и намирио себе, довршио сопствену причу, недостају: прерано умрла мајка, језик бакиног старог завичаја, онај на којем је разговарала са њим и причала му приче, јер му недостаје и завршетак приче о бакиној судбини.

Из те тачке он креће у потрагу.

У бакином старом крају утврдивши да приче и бајке у себи носе једну вишу истину, ону која нема ништа са онима у које, захваћени вртлогом савремености, нажалост безусловно верујемо, или које пак безусловно прихватамо и зато страдамо, главни јунак приводи ушћу један рукавац свог живота.

Но, без намере да прецени могућности и статус и најбоље приче у захукталости савременог тренутка, пуног сваколике, па и егзистенцијалне несигурности, о чему сведочи сваки дан, сада поуздан човек - Илкер Бозкурт - по сопственој савести, из сопственог бића, делом допричава своју последњу причу.

Читаоци ће, следећи кључне, веома знаковите тачке овог романа - црвене мартовске лале на његовом почетку, једну позоришну представу у Москви, једну икону у Србији, бакину преслицу и "капање неке хладне, непресушне воде" на крају, разумети вишу истину.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

ОВАЈ ЧОВЕК ЈЕ НЕУНИШТИВ: Модрићев потез одушевио Шпанце, за све крив Анћелоти