ЗАШТИТА ЗА ВИНЧАНСКО БЛАГО: Дубравка Ђукановић, директорка РЗЗСК, о заустављању клизишта на Белом брду, дивљој градњи, археопарку

Миљана Краљ

15. 11. 2022. у 10:55

КАДА крајем године коначно отпочну радови на заустављању клизишта на Белом брду, неће више бити страха од неповратног отицања низ Дунав непроцењиво вредног археолошког материјала са 7.500 година старог неолитског налазишта у Винчи.

ЗАШТИТА ЗА ВИНЧАНСКО БЛАГО: Дубравка Ђукановић, директорка РЗЗСК, о заустављању клизишта на Белом брду, дивљој градњи, археопарку

Победнички рад Анђеле Карабашевић Суџум и Владислава Суџума/ Фото: Сајт конкурса РЗЗСК

Влада је, прошлог четвртка, из буџета одобрила 141 милион динара (средства ће моћи да се употребе у току две године), у оквиру којих је и износ од 475.000 долара из донације Амбасадорског фонда за заштиту културног наслеђа САД. На тендеру је добијен извођач и чека се само избор надзорног органа, па да се почне!

Реч је о првој грађевинској реализацији у склопу трогодишњег капиталног пројката "Истраживање, заштита и презентација археолошког налазишта Бело брдо у Винчи", вредног више од три милиона евра, повереног Републичком заводу за заштиту споменика културе као носиоцу инвестиционих права.

- Овим пројектом ће се кроз систематско улагање створити услови да се једно од најзначајнијих археолошких налазишта Европе, након више од века истраживања, али и деценија занемаривања, уреди и презентује, како стручној, тако и широкој јавности - истиче професор др Дубравка Ђукановић, директорка РЗЗСК, додајући да су идући ка том циљу, од маја 2021. паралелно реализовали више активности.

Дубравка Ђукановић/ Фото: Н. М.

Пре свега то су били они послови који се тичу заштите и очувања налазишта, решавања имовинско-правних питања, нелегалне изградње на простору локалитета, али и израда стратешких студија и докумената, као и усаглашавање планских докумената, који су основа за будуће уређење простора и изградњу објеката. Први израђени документ, према речима саговорнице, била је Студија заштите налазишта од негативног дејства воде, на основу које је ревидована раније припремљена документација за санацију клизишта и започета израда документације за изградњу дренажног колектора.

- Музеј Града Београда је 2020. наручио пројекат санације клизишта, а њиме је предложена израда три групе шипова, од којих је једна на самом налазишту, па је Завод почетком 2021, на основу Студије, наручио ревизију пројекта - објашњава директорка Завода.

- У новом пројекту, изостављена је та трећа завеса шипова, јер је спорна са становишта заштите културног наслеђа, зато што је планирана у самом средишту налазишта, где се врше истраживања. Одлука о евентуалној реализацији друге "завесе" шипова ће бити донета на основу праћења промерања тла у дужем временском периоду након извођења прве фазе санационих радова.

Фото: С. Миљевић

Предстојећа изградња прве "завесе" од шипова на обалоутврди, прва је фаза решавања сложеног проблема овог клизишта, које се активира услед неконтролисаног дотока отпадне и атмосферске воде на клизне равни, што доводи до померања тла, тврди Ђукановићева. У другој фази, открива, планирана је изградња дренажног колектора, око налазишта, који ће бити и главни сабирни колектор будуће фекалне и атмосферске канализације насеља Винча.

- И на простору самог археолошког налазишта се налазе нелегално изграђени објекти, који физички угрожавају локалитет - наставља саговорница. - Када је у питању Винча, очување културног наслеђа мора да буде приоритет, тако да је једна од активности у оквиру овог пројекта и решавање имовинско-правних односа и изналажење решења за људе који су деценијама насељени на простору налазишта Бело брдо.

До сада је, према њеним речима, држава експроприсала седам објеката, а у поступку је експропријација још 54. Сви нелегални објекти који се налазе у првој зони налазишта, које је утврђено за непокретно културно добро од изузетног значаја, мораће, према недвосмисленом ставу наше саговорнице, да буду уклоњени:

Бело брдо чека заустављање клизишта

- И током реализације капиталног пројекта, који за циљ има заштиту и презентацију налазишта и у оквиру кога се решавају и инфраструктурна и друга питања која ће унапредити живот становника насеља Винча, појединци и даље реализују грађевинске радове без претходно прибављене сагласности. Летос смо, рецимо, затекли једног власника нелегално изграђеног угоститељског објекта како бетонира терасу, која "улази" у Дунав.

Надлежна инспекција је, на иницијативу Републичког завода, зауставила радове и преузела даље вођење поступка.

- Као установа заштите ми се трудимо да у оквиру својих ингеренција реагујемо што је могуће брже - наглашава директорка РЗЗСК.

- Недозвољене интервенције на археолошким налазиштима и непокретним културним добрима подлежу и кривичним пријавама, али се овај проблем не решава само казненим мерама.

Поставка на локалитету у Винчи

Како додаје професорка Ђукановић, по среди је сложен проблем општег односа према културном наслеђу и (не)разумевања значаја његовог очувања, чије решавање захтева комплекснији, системски приступ који сеже до образовања деце у основним и средњим школама, као и подизања свести о вредности културног наслеђа у најширој популацији.

- Током три године реализације капиталног пројекта намеравамо и да усагласимо планску документацију и омогућимо реализацију пројеката уређења комплекса. Крајем прошле године смо покренули измене и допуне Просторног плана подручја посебне намене Бело брдо у Винчи у циљу омогућавања реализације пројеката санације, као и реализације пројекта изабраног на "Међународном анкетном урбанистичко-архитектонском конкурсу за уређење комплекса будућег археопарка са приобаљем са израдом идејних пројеката за изградњу објеката центра за посетиоце и научно-истраживачког центра", који су заједнички реализовали РЗЗСК, Платформа Владе РС "Србија ствара" и Удружење архитеката Србије. Три награђена и три откупљена рада (од пристиглих 12 решења, међу којима су три иностраних аутора), наћи ће се ускоро на посебној изложби, а већ су презентовани на веб поставци, на сајту конкурса.

Када се опредељивао за првонаграђени рад Анђеле Карабашевић Суџум и Владислава Суџума, жири није знао да је реч о делу наших младих, даровитих архитеката, тврди Дубравка Ђукановић:

Фото: Сајт конкурса РЗЗСК

- Транспонујући неолитску кућу на више начина, архитектура првонаграђеног рада, према оцени жирија, промовише сва три атрибута будућег археолошког парка: очување и презентацију културне баштине, науку и истраживање, као и туризам, и пружа више нивоа на којима може бити утемељен просперитет Винче, али и ширег простора - закључује саговорница, уз напомену да ово дело на најбољи начин интегрише све специфичности културног добра у један савремен, аутентичан и препознатљив мултифункционалан простор, који кореспондира са окружењем, унапређује вредност амбијента и доприноси новом, креативном и иновативном духу града.

Репрезентативност, па Унеско

Европску и светску славу налазиште у Винчи стекло је још почетком 20. века, у време када је ту вршио истраживања професор Милоје Васић, који је током својих истраживачких кампања тесно сарађивао са колегама, археолозима из Русије и Енглеске, подсећа професорка Ђукановић. Такву међународну видљивост Белог брда је неопходно вратити, како каже, али први корак је да се локалитет заштити и репрезентативно уреди, па се тек после може размишљати о његовом евентуалном уписивању на Листу светске културне и природне баштине. Према њеном мишљењу, експертским мисијама Унеска у овом моменту не бисмо могли, на лицу места, много тога да покажемо, мада све наведене активности реализоване у оквиру капиталног пројекта представљају значајан помак у циљу заштите, презентације и управљања локалитетом.

Пространо и комплексно

Археолошко налазиште простире се на површини од 10,76 хектара, будући археолошки парк на 23 хектара, док ће будући туристички комплекс заузимати готово дупло већу површину, објашњава директорка РЗЗСК. На том пространству, поред својеврсног музеја на отвореном - самог налазишта на којем ће се вршити ископавања, биће изграђен и Центар за посетиоце и Научно-истраживачки центар (на месту старе школе), који ће поред свог европског и регионалног значаја, имати и посебну вредност за локално становништво Винче, коме ће бити намењен један део простора комплекса. Биће уређено приобаље Дунава и Болечице, изградњом пешачко-бициклистичких стаза, али и просторима за одмор и другим садржајима намењеним туристима и становницима Винче.

Награде и откупи

На конкурсу су додељене три награде, и три откупа, каже саговорница. Поред победника, друге две једнако вредне награде припале су тиму из Мелбурна, из Аустралије и конкурсном решењу Јелене и Дејана Милетића. Први откуп је припао решењу ауторског тима Снежане Веснић, Владимира Миленковића и других, а друга два једнако вредна откупа су додељена решењима ауторских тимова из Београда, "Спринг студија" и MART Architecture.


БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи