СЕЋАЊА НА КАМЕНИ ПРЕСТО: Објављена књига мемоарске прозе Манојла Мања Вукотића
ИЗ ДУБОКЕ потребе да приче о свом родном граду извуче из вирова дневнополитичких превирања, Манојло Мањо Вукотић објавио је мемоарску прозу "Цетиње камени престо", која се појавила у издању "Вукотић медије".
Овај новинарски вук и дугогодишњи главни уредник "Новости", "Борбе", "Блица", "Гласа јавности", у уводу већ тврди да зна, да "Цетиње нису идентитети и неколико догађаја који јесу обрукали цетињску историју, цетињско достојанство и цетињско поштење". И нешто потом, додаје:
- Цетиње своје достојанство брани славном историјом, културом, просветом, вером, војевањем, непокорношћу, слободом, независношћу, стваралаштвом...
Аутор који је до сада објавио осам књига, међу којима је и аутобиографија "Оловне речи", подсећа и шта је престоница Црне Горе кроз пет векова све имала прва, од "Октоиха", прве ћириличне књиге код Јужних Словена (један њен лист нашао се и на насловној страници овог издања), преко школе, позоришта, читаонице, певачког друштва, болнице, оркестра, пијаце, до политичке странке и фудбалског клуба Ловћен.
Уз евоцирање мириса липа и цетињских киша, отвара Вукотић своју "галерију сновиђења", сликајћи град кроз његов "дим у дим" хумор, али и хероје и улице, Његошеву славу и сахрану, атентат на младог књаза Данила, црногорску Орлеанку - Василију, ћерку сердара Јанка Вукотића, писце који су га походили, али и на Цетињу изнедрене непревазиђене сликаре (Лубарда, Милуновић, Дадо Ђурић...).
- Цетиње је камени престо једне државе. Цетиње је споменик историје и свега најбољег људског и стваралачког и ту се ваља помолити слободи, истини и лепоти - тврди Мањо Вукотић.
ШО И ЋИРИЛИЦА
ГОСТ Цетиња 1929, славни Бернард Шо, проценио је какво је писмо ћирилица: "Ћирилица је најсавршеније писмо на свету и једини заокружен и логичан систем", подсећа Вукотић, напомињући како је славни писац завештао 367.000 фунти за награду Енглезу који би са њиховим језик учинио оно што је Вук Караџић урадио са српским.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
О МОЋИ И ПОСЛУШНОСТИ: Књига Слободана Антонића представљена у Српској књижевној задрузи
01. 10. 2022. у 11:05
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)