БИБЛИОТЕКЕ СУ КЉУЧЕВИ СВЕТА: На Сајму књига јуче одржана трибина о будућности писане речи и њеном чувању
ТРИБИНА посвећена јубилеју, 180 година од оснивања Библиотеке Српске академије наука и уметности, одржана јуче на Сајму књига, била је повод да еминентни говорници разговарају о библиотекарству данас, али и месту књиге у савременом друштву.
- Од 14 књига које смо имали пре 180 година па до милион и по штампаних и електронских публикација које имамо данас требало је времена, труда и доста људи који су томе допринели. Библиотека САНУ чува 40 легата угледних чланова Академије, попут Мике Аласа, Милована Јовановића Батута, Војислава Мишковића, Васка Попе - подсетио је академик и управник Библиотеке САНУ Миро Вуксановић на дугу традицију ове установе.
Библиотеке и књиге, како се могло чути на трибини, деле судбину савременог човека и света.
- Није мали број савремених ервопских теоретичара културе који предочавају да живимо у времену краја књиге и да ће се библиотеке, овакве какве су данас, претворити у мемљиве музеје, а да је наша стварност и будућност дигитална библиотека. Књига обесмрћује човека, оне су оно најбоље у свету који шкрипи и прети да се сруши. Библиотеке нису само збирке књига већ и предачки симбол из којег изнедрују књиге као душе писаца. Оне спајају расуто, приближавају раздвојено, невидљивом враћају видљиво, библиотеке су кључеви света - поручио је Селимир Радуловић, управник библиотеке Матице српске.
Библиотеке су осниване "за наобразбу духа и срца", а та наобразба би нам и данас могла добро доћи, приметио је управник Народне библиотеке Србије Владимир Пиштало.
- Густав Малер је говорио да је традиција преношење пламена, а не обожавање пепела, па тако морамо наћи начин да се тај пламен и даље преноси. Лично сам оптимистичан, јер мислим да приче не могу да умру. Приче креирају једно друштво једнако као и институције.
Без приче, ни индивидуални смисао, ни смисао друштвених заједница у којима живимо не може постојати - упозорио је Пиштало.
Лепо је то што је Србија имала снаге, воље и врлине да препозна значај три српска писца, Вуксановића, Радуловића и Пиштала, и постави их да воде три значајне културне институције, приметио је Александар Јерков, књижевни критичар и управник Универзитетске библиотеке.
- Нигде ни у чему Србија није имала такву врсту континуитета и високог домета као у књижевности. Наша књижевност је давно прешла наше мајушне границе и у рангу је великих светских литература. Верујем да има наде за нас да, с једне стране, сачувамо нашу традицију и да се осврнемо ка њој, а да истовремено будемо и људи 21. века. Да будемо као најбоље и најразвијеније земље у свету по питању технолошке и финансијске спремности, а да останемо као најнеразвијеније земље на свету посвећене својој култури, земље које воде рачуна о писмености, о књижевности и месту човека у томе - закључио је Јерков на јучерашњем скупу.
БОНУС ВИДЕО:
КНЕЗ МИЛОШ ЈЕ ОДАВДЕ ОБЈАВИО СЛОБОДУ: У порти Саборне цркве чуло се вековима забрањено звоно
Препоручујемо
АНДРИЋ БИ БИО ЗАХВАЛАН: Трибина о изазовима критичког издања дела нашег нобеловца
26. 10. 2022. у 07:45
РУСКИ ПИСАЦ МАКСИМ ЗАМШЕВ ОТКРИО: Ко је најпопуларнији српски писац у Русији
26. 10. 2022. у 08:45
ТРИБИНА НА САЈМУ ПОСВЕЋЕНА ЗАШТИТИ ПИСМА: Нек ћирилица буде оно по чему се препознајемо
25. 10. 2022. у 14:14
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)