ДОТАКАО ЗВЕЗДЕ ПРЕ ОДЛАСКА У ВЕЧНОСТ: Песме Корнелија Ковача и у Шпанији, САД, Француској, Шведској, Холандији...

Д. МАТОВИЋ

14. 09. 2022. у 07:30

ОТИШАО је Корнелије Бата Ковач (1942-2022). Велики композитор, аранжер и пијаниста, аутор је ванвремених хитова "Ти си ми у крви", "Сањам", "Пјевам дању, пјевам ноћу", "Април у Београду", "Продужи даље", "Једна зима са Кристином", "Живиш у облацима", "Ове ноћи једна жена мирно спава", "Ти само буди довољно далеко", "Уморан од свега", "Станица Подлугови"... Преминуо је јуче у Београду, од последица инфекције вирусом корона, али много пре него што је отишао у вечност, Корнелије је дотакао звезде.

ДОТАКАО ЗВЕЗДЕ ПРЕ ОДЛАСКА У ВЕЧНОСТ: Песме Корнелија Ковача и у Шпанији, САД, Француској, Шведској, Холандији...

Фото В. Данилов

Тужну вест на свом фејсбук-профилу поделила је његова кћерка Александра Ковач: "Напустио нас је најбољи човек, највећа музичка легенда која је икада корачала овим просторима и неко ко је заувек променио историју југословенске и српске музике и уметности. Волимо те тата заувек, до звезда и назад."

МАЈА ГОЈКОВИЋ

ОТКРИВАО ТАЈНЕ УМЕТНОСТИ

У дугој и богатој каријери оставио је неизбрисив траг као пијаниста, композитор, оснивач чувене "Корни групе". Кроз писање музике за позориште, филмове и телевизију откривао је тајне ове уметности. Памтићемо га као неисцрпни извор знања, а његова енергија, посвећеност струци и преданост биће узор генерацијама младих који су одлучили свој живот да посвете музици.

ЗДРАВКО ЧОЛИЋ
ОБЕЛЕЖИО НАШЕ ЖИВОТЕ

ИЗГЛЕДАЛО је као да ћеш заувек бити ту. Хвала ти, Корнелије, за музику... За дела која си стварао... За речи пажње и љубави које си имао за све нас. Обележио си наше животе. Хвала ти, Бато, за све!

САША ЛОКНЕР
МУЗИЧКИ ОТАЦ СВИХ НАС

ОТИШАО је највећи, најбољи, најталентованији музички отац свих нас који волимо и живимо за ову нашу уметност. Част је била познавати те, разговарати, а посебна привилегија радити са тобом. Данас, помешаних осећања, срећан сам што постоји снимак песме коју заједно изводимо, а која је променила много тога у мом животу. Професоре, хвала ти на свему!

РАДЕ РАДИВОЈЕВИЋ
УГЛЕДАЛИ СМО СЕ НА ЊЕГОВ РАД

НАПУСТИО нас је велики композитор. Био нам је узор и у много чему смо га следили и угледали се на његов рад. Био је инспирација и водиља. Мени је импоновао и зато што смо имали сличан музички пут. Потицали смо из музичких породица, завршили смо Музичку академију, па смо тако имали и иста размишљања када је у питању музичка естетика, начин компоновања и све оно што је везано за музику. Наравно, дружили смо се и пословно и приватно и могу да кажем да је био добар човек. Ово је велики губитак за српску културу уопште и хвала му на свему што је урадио за нашу музику.

Легендарни композитор писао је музику за позориште, филмове и телевизију, као и многобројне хитове највећим звездама на овим просторима. Његове песме прославиле су Здравка Чолића, Далибора Бруна, Даду Топића, Душана Прелевића, Златка Пејаковића, сарађивао је са Бисером Велетанлић, Микијем Јевремовићем, Недом Украден, Лепом Бреном... Био је члан "Индекса" и оснивач "Корни групе". Његове песме биле су на многим албумима који су издавани у Југославији, Шпанији, Француској, САД, Шведској, Холандији, Финској и готово сви су достигли платинасти или златни тираж.

Рођен је 1. јануара 1942. у Нишу, а прву композицију "Пусти тротоари" компоновао је са 14 година. Већ пет година касније, Корнелије је знао чиме ће да се бави. У Београду је покушао да упише Музичку академију, али није успео. Отишао је у Сарајево и тамо дипломирао на Одсеку теорија и клавир. Истовремено је почела и његова блистава каријера. Прави први велики хит "Четири младића испод Требевића", па потом постаје члан легендарних "Индекса". Са Даворином Поповићем и осталим члановима групе достиже звездане висине у бившој Југи, али и ван ње. Корнелије, ипак, напушта "Индексе" и сели се за Београд где оснива "Корни групу". После успеха на "Евровизији" и заузимања десетог места, а те године победила је легендарна АББА, "Корни група" се распала.

Ковач је наставио да компонује. Постао је водећи југословенски хитмејкер, заслужан за сам почетак и експлозију феномена "Здравко Чолић".

- Сећам се, био је млад, знао је да се понаша, певачки је био одличан, имао је пристојан опсег. Све што сам ја написао, он је певао - изјавио је.

МОМЧИЛО БАЈАГИЋ

БИО ЈЕ МОЈ УЧИТЕЉ

ОДЛАЗАК великог Корнелија Ковача са животне сцене је ненадокнадив губитак за нашу музику. Бата је био за простор Балкана оно што су Мориконе за свет. Био сам велики фан "Корни групе". Њихова дебитантска плоча била је прва коју сам купио. Био је мој учитељ у послу којим се бавим. Дошао је код мене једног јутра и рекао ми да треба да снимим плочу. Одвео ме је у ПГП РТБ и тако је све почело.

ЛЕПА БРЕНА
КУЛТУРАН И СЕНЗИБИЛАН

ПРЕМИНУО је човек који је имао посебан сензибилитет за музику. Оригиналност Корнелија Ковача преточена је у његова дела. Културан и сензибилан - превише за наше време. Сарадња са њим је била посебно задовољство. Написао је толико дивних песама и композиција, музику за разне позоришне представе. Оно што је писао за мене је било другачије и оригинално и за мене веома суптилно и блиско. Остаће упамћен по евергрин делима наше поп музике.

МАЈА ОЏАКЛИЈЕВСКА
ИЗУЗЕТНА ЛИЧНОСТ

СА Корнелијем сам сарађивала још у најранијој младости. Кад сам први пут као шеснаестогодишњакиња дошла у Београд добила сам од њега дивну композицију "Кад нежне свирке замре тон", која се годину дана касније нашла на мом првом синглу. Касније смо се виђали на многим фестивалима. Био је изузетан стваралац, који је створио и два дивна талента, а то су његове ћерке.

САША ПОПОВИЋ

СТВАРАЛАЦ И ДОБАР ЧОВЕК

КАДА помислим на Корнелија помислим на дивну нарав, доброг човека, на његов блистави стваралчки ум и његов огроман утицај на нашу музику. Никада нећу заборавити тренутке проведене са њим, када смо радили песму за "Евровизију". Изгубили смо веома важну особу, када говорим о музици, али и изузетног  човека.

Радио је и са Златком Пејаковићем, али усред тог успеха одлучио је да крајем седамдесетих оде у Лондон. Тамо је сарађивао са великим именима светске поп музике, међу којима је и Ханс Зимер, композитор који је добио Оскар за музику у филму "Краљ лавова". Касније, по препоруци пријатеља, његова породица одлази у Шпанију, где Ковач стиже до 30 албума одсвираних и аранжираних за познате шпанске музичаре. И поново, кад је успео да створи све претпоставке за успех, направио је компромис са животом и вратио се у Београд.

Продуцирао је Ковач многе албуме, међу њима и "Рибље чорбе". На вест о његовој смрти, чланови "Чорбе" опростили су се од пријатеља:

- Отишао је и наш драги старији брат, Бата Ковач. Безгранично стрпљиво и зналачки је продуцирао наше албуме. Диван човек и велики аутор. Оставио је неизбрисив траг у музици.

Ковач има и велике заслуге за почетак Бајагине соло каријере, а највеће критике добио је када је за Лепу Брену направио песму "Ситније, Циле, ситније". Није се бранио, јер никад није реаговао на оптужбе. Његову песму "Трла баба лан" обрадила је велика француско-италијанска звезда Далида и то је био велики хит у Европи. Та плоча је издата и свуда у Европи, чак и у Јапану.

САХРАНА

МЕСТО, датум и време сахране Корнелија Ковача још нису званично саопштени. Како, међутим, "Новости" незванично сазнају од његових блиских пријатеља Ковач ће бити сахрањен у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.

Познати композитор написао је музику и за неке од незаборавних телевизијских и филмских остварења: "Образ уз образ", "Бубе у глави", "Породично благо", "Луде године", "Живети као сав нормалан свет"... Написао је и три књиге са музичком тематиком "Тамне дирке", "Фалко и друге приче" и "Фуснота".

ТУГУЈУ И ПАРТИЗАНОВЦИ

ФУДБАЛСКИ клуб Партизан опростио се јуче од чувеног композитора. Ковач је био навијач црно-белих, а компоновао је и званичну химну "Док Партизан битке бије". По овој песми памтиће га све данашње, али и будуће генерације навијача тима из Хумске.

- Седамдесетих година прошлог века, Слоба Новаковић, уредник ТВ Београд, који је био у Управном одбору клуба, предложио ми је да направим навијачку химну Партизана. Рекох, није проблем. Ја сам професионалац, знам да направим химну и држави. Слоба је већ имао спремљен текст, познавао је нарави и ћуди навијача. Када сам видео текст, писање музике за химну није трајало дуже од два дана - својевремено је открио Корнелије Ковач.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)