КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Културна дипломатија
У "Култури" број 173, часопису Завода за проучавање културног развитка, објављен је темат чији је наслов "Култура и дипломатија". Приредила га је др Александра Колаковић, виши научни сарадник на Институту за политичке студије. У њему су сабрани тематски разнородни и занимљиви радови дванаест еминентних стручњака.
Како приређивач у самом уводнику истиче: "Успостављање, развијање, одржавање и унапређење спољних односа државе путем културе, уметности, спорта, науке и образовања у новим околностима добијају и нове задатке. Културна дипломатија као део јавне дипломатије и начин изградње "меке моћи" у овом контексту посебно је значајна за мале државе као што је Србија. Имајући све поменуто у виду, овај број часописа "Култура" посвећен је културној дипломатији као делу јавне дипломатије, која се наслања на циљеве и приоритете политичких, економских и војно-безбедносних компоненти, при чему подразумева свесно настојање државе да утиче на свој имиџ у свету, билатералне и мултилатералне односе.
У текстовима који чине овај темат уочавамо теоријско-методолошки приступ, али и нове теме у проучавању културне дипломатије. Поред њих, налазимо и низ примера из историје који би могли бити подстицајни у креирању спољнополитичких и културних стратегија.
У циљу показивања могућих домета културне дипломатије, у конкретним случајевима српске, њеног развоја и оснаживања, у појединим радовима покренуто је размишљање о серијама, о улози колекционарства, као и културних институција.
Темат садржи и нама посебно занимљиве радове о дипломатији и књижевности у доба социјалистичке Југославије, о настојањима да Иво Андрић добије Нобелову награду, о промовисању југословенске културе, о спољној политици као средству за јачање других културних веза са несврстаним земљама кроз музеологију, фестивале, изложбе и гостовања уметника и интелектуалаца. Сагледано је и наслеђе несврстаних у функцији креирања потенцијалних нових стратегија српске културне дипломатије. У темату налазимо и одговор на питање да ли је развој различитих области на пољу музике код нас значајан за културну дипломатију.
На крају, уз подсећање на значај научника у дипломатским иницијативама у веома широком историјском опсегу, анализиран је актуелни став научника у Србији о дипломатији и презентоване су идеје за увођење термина научна дипломатија, који отвара могућности за ново академско поље истраживања.
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)