КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Културна дипломатија
У "Култури" број 173, часопису Завода за проучавање културног развитка, објављен је темат чији је наслов "Култура и дипломатија". Приредила га је др Александра Колаковић, виши научни сарадник на Институту за политичке студије. У њему су сабрани тематски разнородни и занимљиви радови дванаест еминентних стручњака.
Како приређивач у самом уводнику истиче: "Успостављање, развијање, одржавање и унапређење спољних односа државе путем културе, уметности, спорта, науке и образовања у новим околностима добијају и нове задатке. Културна дипломатија као део јавне дипломатије и начин изградње "меке моћи" у овом контексту посебно је значајна за мале државе као што је Србија. Имајући све поменуто у виду, овај број часописа "Култура" посвећен је културној дипломатији као делу јавне дипломатије, која се наслања на циљеве и приоритете политичких, економских и војно-безбедносних компоненти, при чему подразумева свесно настојање државе да утиче на свој имиџ у свету, билатералне и мултилатералне односе.
У текстовима који чине овај темат уочавамо теоријско-методолошки приступ, али и нове теме у проучавању културне дипломатије. Поред њих, налазимо и низ примера из историје који би могли бити подстицајни у креирању спољнополитичких и културних стратегија.
У циљу показивања могућих домета културне дипломатије, у конкретним случајевима српске, њеног развоја и оснаживања, у појединим радовима покренуто је размишљање о серијама, о улози колекционарства, као и културних институција.
Темат садржи и нама посебно занимљиве радове о дипломатији и књижевности у доба социјалистичке Југославије, о настојањима да Иво Андрић добије Нобелову награду, о промовисању југословенске културе, о спољној политици као средству за јачање других културних веза са несврстаним земљама кроз музеологију, фестивале, изложбе и гостовања уметника и интелектуалаца. Сагледано је и наслеђе несврстаних у функцији креирања потенцијалних нових стратегија српске културне дипломатије. У темату налазимо и одговор на питање да ли је развој различитих области на пољу музике код нас значајан за културну дипломатију.
На крају, уз подсећање на значај научника у дипломатским иницијативама у веома широком историјском опсегу, анализиран је актуелни став научника у Србији о дипломатији и презентоване су идеје за увођење термина научна дипломатија, који отвара могућности за ново академско поље истраживања.
Препоручујемо
"ТРАМП БИО ОПСЕДНУТ ТИМЕ" Меркелова открила бројне тајне пред излазак њених мемоара
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел у интервјуу пред изалазак њених мемоара говорила је, између осталог, о томе шта новоизабрани председник САД мисли о немачким аутомобилима, открила да ли су јој биле познате намере руског председника Владимира Путина и како је покушавала да спречи "инвазију на Украјину", навела је ко јој је помогао да избегне регрутацију за Штази и шта би требало да уради њена партија како би победила на предстојећим изборима у Немачкој.
23. 11. 2024. у 16:52
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)