МЕЛАНХОЛИЧНИ МАЈСТОР СОНЕТА: Истакнути српски песник Крстивоје Илић , један од најбољих савремених елегичара, сахрањен јуче у Шапцу
ИСТАКНУТИ српски песник Крстивоје Илић, кога многи сврставају у ред наших најбољих савремених елегичара, умро је прекјуче у Шапцу, у 84. години, после краће болести.
Сахрањен је јуче на Новом гробљу у овом граду, у коме је живео последње две деценије.
Рођен у засеоку Вила-леска, у Посавотамнави, школу је завршио у оближњем Драгињу, Вишу педагошку школу у Шапцу, а касније студирао књижевност на Филолошком факултету у Београду. Почео је да пише још као основац, а прве песме су му објављене у тада популарном дечјем листу "Пионир". Објавио је велики број песничких књига, међу којима су "Лабудови над Вила-леском", "Јастреб на нишану", "Елегије из предграђа", "Приговор Орфеју", "Катрени о вину", "Пролеће у Драгињу", као и неколико књига за децу од којих су "Мале љубавне песме" имале 20 издања. Бавио се и преводилаштвом, препевавајући са немачког Хедерлинга, са руског Блока, а са македонског Павловског. Добитник је неколико престижних награда, међу којима су "Круна деспота Стефана" за животно дело и статуета "Бранко Радичевић", као и признања за дела намењена најмлађима "Златни кључић Смедерева" и "Витезова награда".
О његовом песничком стваралаштву похвално су писали Иван В. Лалић, Данило Киш, Милан Комненић, Радивоје Микић, Момир Војводић, Драгомир Брајковић, Јован Пејчић, Миливоје Павловић, Часлав Ђорђевић, Слађана Илић...
Истичући да је, као ретко ко у његовој генерацији, живео за поезију, и од поезије; ово друго - мало теже, др Миливоје Павловић, за "Новости", каже:
- Писао је непоновљиво за све узрасте, укључујући и најмлађе: одавно је постао и писац из читанке. Огледао се и на позоришној сцени као аутор двеју изведених драма - о боју на Мишару и о Немањићима. Ипак, највећи домет остварио је као елегичар, опевајући у форми тешког дистиха овоземаљску привременост и неизбежност нестајања... После три деценије проведене у орфејском немиру у Београду, Илић се пре десетак година вратио у Шабац, где је такође живео готово испоснички.
У српској књижевности и култури, сматра Јован Пејчић, остао је префињени лиричар, мајстор форме, творац неколиких најлепших сонета савременог српског песништва:
- Илић је дубоко уроњен, с једне стране, у традицију српске и светске елегије, а с друге: у наслеђе узвишене родољубивости осведочене сусретом са световном и са духовном српском повешћу, са питањима унутрашњег идентитета личности и народа. Свет је лирски јунак Илићевих стихова: природа у своме бујању и вењењу, живот у долини плача, пролазност, љубав и смрт. При томе је меланхолија тон у којем се догађа и развија укупно Илићево стваралаштво, од почетка (од "Раздора у слуху руже", 1973) до најновије збирке ("Крстовдан", 2021) - увек продорним, свежим, новим језичко-поетским сликама и метафорама пева он о оном најтежем и најболнијем - метафизици стварања, постојања и умирања.
ЗАЉУБЉЕНИК У ФУДБАЛ И БОКС
ПОДСЕЋАЈУЋИ да се Илић огласио књигом "Раздор у слуху руже" и одмах показао да га привлачи онај начин певања који симболизује Рилке, др Радивоје Микић, за "Новости", каже:
- То је једна врста лирског апстраховања, чишћења из песме свега што је емпиријско и тежња да свака реч у песми добије статус симбола. То је било у оштром контрасту са оним што смо сви ми који смо се са Крстивојем дружили могли да видимо: шаљивџија, певач који крије своју певачку вештину у свим ситуацијама осим кад се нађе у шуми на Звездари, заљубљеник у фудбал и бокс, неуморан у сваковрсним путовањима, неко ко је склон да се подсмехне свакоме ко, по његовом мишљењу, није аутентична књижевна појава, ко је нека врста медиокритета. И та противуречност је и у основи путање којом се он сам кретао и у књижевности и у животу.
КИШ: НА ЕВРОПСКОМ НИВОУ
КАДА је Данило Киш седамдесетих година прочитао у часопису "Видици" Илићеве "Сонете за куртизане", изјавио је:
- Ово је европска поезија, штета што још није преведена на француски... Ти као да бежиш од славе - рекао је Киш аутору сонета на заједничкој књижевној вечери у Студентском културном центру у Београду, а ове речи забележио је Миливоје Павловић и објавио у монографији "Венац од трња за Д. Киша".
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)