ПРИШТИНА ПРИСВАЈА ЧАК И КАМЕНО ДОБА: У наставку кампање привремене институције на Ким представљају се као "заштитници" културног наслеђа

Б. СУБАШИЋ

09. 07. 2022. у 11:00

ТАКОЗВАНО министарство културе из Приштине ревитализовало је на друштвеним мрежама своју стару кампању којом захтева враћање "1.247 косовских артефаката који се нелегално држе у Србији".

ПРИШТИНА ПРИСВАЈА ЧАК И КАМЕНО ДОБА: У наставку кампање привремене институције на Ким представљају се као заштитници културног наслеђа

Застава лажне државе на остацима утврђења Ново брдо, Фото: Д. Зечевић

Сада нарочито инсистирају на керамичком предмету из раног неолита, око 7-6. миленијума пре нове ере, који су стручњаци Народног музеја у Београду открили својевремено током археолошких истраживања на пордучју Србице.

Приштински "експерти" сада неолитски артефакт називају окарина и тврде да је њихов национални музички инструмент.

- Помозите нам. Унеско, Иком, Савет Европе, Европска комисија, вратите окарину кући - твитовало је самозвано министарство културе.

Керамички предмет из неолита који називају окарина,Фото: Твитер

Бранко Јокић, директор Музеја у Приштини са привременим седиштем у Београду, каже да је покушај албанизовања праисторије бизаран, али да није наиван.

- Реч је о старом покушају Албанаца, да се уз помоћ ментора, прикажу као најстарији народ у овом делу Европе, једини староседеоци Балкана. Чињеница је пак да не постоји споменик албанске баштине стар ни сто година! Ипак њихове покушаје не треба схватити олако, јер су веома упорни и имају разрађену стратегију присвајања туђе историје. Они су у 20. веку успели да алабанизују готово сву османску баштину на простору Косова и Метохије, иако су је стварали Турци, а не Албанци. Сада покушавају да своје корене лоцирају у праисторији, да би као "староседеоци Балкана" оправдали присвајање српске баштине. Уверен сам да су тренутну кампању покренули јер је свет забављен сукобом у Украјини, па сматрају да ће им ментори помоћи да прогурају своје фантазије - сматра Јокић.

Бранко Јокић, Фото: А. Стевановић

Пропагандна прича о Албанцима као прастановницима Балкана смишљена је у Бечу у време балканских ратова, као подлога за формирање државе која ће Србију спречити да изађе на Јадранско море. Иста хабзбуршка легенда искоришћена је у западним медијима и током припрема НАТО агресије, али и као оправдање за културни гениоцид над српском баштином.

Актуелној кампањи фалсификовања историје и присвајања туђих споменика културе придружила се и Вљоса Османи, председник привремених институција Албанаца на КиМ. Она је на "Твитеру" емитовала спот о природним и културним знаменитостима такозване албанске државе Косове који почиње кадровима утврде великог средњовековног српског града Новог Брда, а следе и други споменици који са Албанцима никакве везе немају.

На овај дрски фалсификат реаговао је директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије Петар Петковић: "Пронађите своје, немојте присвајати туђе! Већина споменика које помињете део је српског наслеђа на Косову и Метохији и ниједан видео- снимак то не може да промени. Боље снимите кућу Џафера Деве, то је ваше наслеђе", истакао је он.

Табла на Пећкој патријаршији, Фото: Б. Субашић

На агресивну кампању Приштине реаговало је и српско Министарство културе и информисања саопштењем у коме се наглашава да је реч о још једној лицемерној провокацији са опасном политичком позадином.

- На делу је још један пример лажне бриге о културном наслеђу да би се оно присвојило и фалсификовањем утопило у измишљено наслеђе непостојеће државе. Метод је познат одраније, реч је о обмањивању међународних организација у покушају стварања утиска о постојању неке нове врсте "косовског" наслеђа. Штавише, овде је истовремено реч и о скретању пажње са стварног угрожавања српског становништва на Косову и Метохији. По правилу, Приштина показује наводну забринутост за културно наслеђе управо у тренуцима када ствара климу страха и нестабилности различитим једностраним и насилним потезима Приштине и ускраћује права Срба - подсетило је наше министарство.

У саопштењу се указује да је приштинска манипулација још очигледнија када се сагледа дуга историја скрнављења, уништавања, угрожавања и покушаја преотимања српског културног наслеђа на Косову и Метохији.

- Само у претходне две деценије на простору Косова и Метохије уништено је и оштећено више од 136 цркава и манастира, више од пет хиљада надгробних споменика, ауништено је, или украдено 10.000 икона, црквено-уметничких и богослужбених предмета. Ово сведочи о дубоком непоштовању, вандалском и антицивилизацијском односу према културном наслеђу уопште и целокупној баштини човечанства и истовремено говори о бруталности злоупотребе питања културног наслеђа у дневнополитичке сврхе - кажу у Министарству културе и информисања. 

НЕ НАСЕДАЈТЕ НА МАНИПУЛАЦИЈЕ

МИНИСТАРСТВО културе и информисања апеловало је на све међународне организације које се баве заштитом културног наслеђа, да не наседају на приштинске представе и манипулације да свој рад наставе у складу са међународним правом, стручним критеријумима и чињеницама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (3)

СВЕ ИЗНЕНАДИО:  Рафел Надал поново виђен на терену, ево и где (ФОТО)