ТРАЈНИ ПЕЧАТ У ИСТОРИЈИ НАШЕ КУЛТУРЕ: Давиду Албахарију уручена међународна награда "Александар Тишма"
ПОСЛЕ пет деценија свог списатељског рада из којег је настао импресиван приповедачки опус овенчан низом највреднијих признања, Давид Албахари је у Матици српској примио и Међународну награду за књижевност "Александар Тишма", коју додељује истоимена фондација из Новог Сада.
Међу више од 40 аутора из целог света, жири у саставу - Петер Хандке, Илма Ракуза (председница), Ласло Мартон, Владислава Гордић Петковић и Матијас Енар - већином гласова одлучио се за Албахаријев роман "Данас је среда" (Heute ist Mittwoch), објављен на немачком језику а у преводу Мирјане и Клауса Витмана.
- Ово је најдирљивији Албахаријев роман. У њему се писац обрачунава са свакодневицом Паркинсонове болести од које и сам болује као и с питањима да ли се болест и срећа могу заслужити и могу ли злочини да се пониште или да застаре - навела је, између осталог председница жирија Илма Ракуза у писаној поруци лауреату, уз извињење што због свог здравственог стања није у могућности да присуствује свечаности.
Примајући награду из руку Владиславе Гордић Петковић, Албахари се тихим гласом, који је поменута болест временом знатно "пригушила", захвалио на признању и на свим лепим речима изреченим у његову част.
Напомињући да се о Албахаријевим делима пишу докторски и научни радови, Владислава Гордић Петковић нагласила је да је он значајан и као преводилац, уредник књижевне периодике и антологичар, те да његовом преданом посредовању између култура дугујемо прве преводе Владимира Набокова, Сола Белоуа, Томаса Пинчона, Маргарет Атвуд, Џона Апдајка, Сема Шепарда...
- Албахари је присутан у књижевности од 1973. године када је објавио прву збирку прича "Породично време". У својих 13 романа, шест збирки прича, у есејистичким и књигама за децу оставио је заиста важан траг у историји културе не само наше земље него и света јер његова дела су преведена на 16 језика, а од тог броја најмање шест преведено је на енглески језик - казала је Владислава Гордић Петковић, редовна професорка енглеске и америчке књижевности на Филозофском факултету у Новом Саду.
Честитајући награду Албахарију, председник Матице српске проф. др Драган Станић подсетио је да је Александар Тишма (1924-2003) дао важан допринос у развоју ове институције. У Матичином здању је радио, а по подне и увече често седео и писао своје књиге, изградивши притом књижевни мит од Новог Сада, препознатљив у нашој земљи и у иностранству. Баш у време када је Тишма био уредник Матичине издавачке делатности, ова институција објавила је прву књигу Давида Албахарија.
ПОСЕБАН ДАТУМ
НАГРАДА Тишминог имена додељује се сваког 24. јуна по жељи пишчевог сина Андреја.
- Тог дана 1994. године, у време ратне климе, мој отац је успео нешто што се у то време чинило немогућим: окупио је представнике свих нација и конфесија на новосадском Тргу слободе да се помоле за мир. Били су то тренуци када сам неизмерно био поносан на свог оца - рекао је Андреј Тишма.
Уметник Андреј Тишма, син великог писца и председник Управног одбора Фондације "Александар Тишма", подсетио је да је 2016. године установљена истоимена књижевна награда које ће бити додељивана сваке друге године најбољем светском писцу за укупно или појединачно књижевно дело објављено на било ком светском језику, а преведено и објављено на једном од европских језика - немачком, енглеском и француском. Пре Албахарија "Тишмом" је награђен мађарски писац Ласло Дарваши.
Управитељка Тишмине фондације Бора Бабић истакла је задовољство што књижевна награда "Александар Тишма" већ добија озбиљан међународни карактер, "а за понос је и чињеница да међу члановима жирија има и - нобеловаца".
Препоручујемо
ЖИРИ ЈЕДНОГЛАСНО ИЗАБРАО ИЛИЋА: Додела награде "Дарко Краљић" у Народном позоришту
24. 06. 2022. у 06:34
ЛУЦИДНЕ АТРАКЦИЈЕ: Камерна изложба одабраних дела из опуса професора Чедомира Васића
24. 06. 2022. у 06:00
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (1)