СЕЋАЊА СУ КОЖА ДУШЕ: Косанчићев венац је знаковито место нашег ожиљка (ФОТО)
НА ПОСЕБНОМ, за сваког књигољупца светом месту препуном симболике и историје, међу зидинама предратне Народне библиотеке до темеља срушене у шестоаприлском бомбардовању Београда, Дејану Алексићу уручена је јуче, на најдужи дан у години, новоустановљена награда "Владан Десница".
Утемељена на идеји да најбољи бирају најбољег, награда коју одабрани писци додељују писцу, Алексићу је припала за већ награђивани његов роман првенац "Петља", у издању "Лагуне".
Управник НБС др Владимир Пиштало захвалио се како Министарству културе на подршци при установљењу признања, тако и писцима који су његову доделу омогућили, те рекао:
- Увек сам ганут када се нађем на овом месту, на Косанчићевом венцу. Не знам ниједног новинара, писца, библиотекара, свештено лице, никога ко не би желео да оно буде обновљено, претворено у меморијални комплекс, место сећања на највећи културоцид, на пола милиона попаљених књига, рукописа од 12. до 18. века, на језицима од Венеције до Константинопоља. То би био једини прави начин за превазилажење трауме. Радује ме што се додела ове награде, на овом месту, одвија на дан летње дугодневнице. Владан Десница, један од најсуптилнијих писаца нашег језика, говорио да би волео да умре на сунчан дан, а данашњи је, са оба краја, најудаљенији од смрти, дан мале бесмртности.
Помоћник министра културе за савремено стваралаштво Радован Јокић, и сам напоменувши како се међу срушеним зидинама библиотеке осећа као да је окружен каменим књигама које чекају да их се обнови, изразио је задовољство што је Министарство прекинуло пасивност, а држава најзад имала "петљу" да стане иза једне велике књижевне награде, поред толиких локалних и приватних, и установи ову иза које стоји НБС као једна од темељних институција наше културе.
И председник жирија, академик Душан Ковачевић, говорио је о значају и светости сваке библиотеке, па и ове до темеља срушене у злочиначком подухвату, и пожелео да већ друго признање "Владан Десница" буде уручено на истом месту, али обновљеном и претвореном у место сећања.
- Сећања су метафизичка кожа душе, дакле, могу понети озледе и ожиљке. Налазећи се управо на месту једне такве ране, не можемо се отети утиску да се са ткива колективног памћења нашег народа, као са каквог живог палимпсеста, могу читати трагови невоље и болни удари судбине - речи су којима је своју беседу започео Дејан Алексић, први у низу лауреата признања, и нагласио:
- Одавно је наша култура заслужила угледно књижевно признање које носи име Деснице. Ево нас сада, на знаковитом месту нашег ожиљка у сећању и сећања у ожиљку, окупљених у лепој светковини књиге и речи које би да се успну у сјај. Захвалан сам до суптилне дирљивости што сам удостојен да се у том сјају појавим и проговорим пред вама.
Алексић је, за "Новости", открио да му посебно значи што је ово награда за роман, његов први, као потврда вредности квалитета дела које је за њега било улазница у један потпуно нови и другачији стваралачки хоризонт, али и то што су у жирију искључиво писци:
- Ствараоци другачије посматрају када вреднују дело, могу бити приснији читаоци од типичних критичара и тумача књижевности, они знају шта је стваралачки процес и виде неке аспекте које неко ко није стваралац не уочава. Напослетку а можда и најважније, бескрајно много ми значи чињеница да награда носи име писца са најспецифичнијим, најсуптилнијим прозним изразом. Мени је још у средњошколским данима када га и откривамо, Десница био жељени модел израза у романескној структури. Та прозна реченица која у великој мери звучи као стих, заправо то је музика, а он је музику познавао и свирао, музикалност његове реченице, а затим и целих мањих и већих структура чини да звучи као симфонија, читалац слуша музику предивног језика, и први пут је наш језик у том књижевном формату зазвучао на тај начин.
АРСИЋЕВА: СЛОБОДА ЧИТАЊА
ПИСЦИ у жирију су имали ту слободу да независно читају и, по свом унутрашњем критеријуму бирају - објаснила нам је Љубица Арсић, чланица жирија. - Ја увек бирам књигу која "делује" пре свега, а "Петља" сјајно функционише на нивоу писац - читалац, она "делује на кожу", не рачуна на неко рационално критичарско образложење, већ је узбудљив роман, са антијунакињом која се у име своје слободе огрешује понекад и о живот, а чија ме је ексклузивност привукла.
У жирију су били и Дејан Стојиљковић, Енес Халиловић, Владан Матијевић, Владимир Табашевић, Милисав Савић, Мирјана Митровић и Вуле Журић.
Препоручујемо
СПОМЕНИК ЖРТВАМА И ОПОМЕНА: Представљена књига о етничком чишћењу срба у Тузли
18. 06. 2022. у 10:33
УПУТСТВО ЗА ЧИТАЊЕ МИХИЗА: У Матици српској представљена књига Др Владана Бајчете
14. 06. 2022. у 17:05
"ТРАМП БИО ОПСЕДНУТ ТИМЕ" Меркелова открила бројне тајне пред излазак њених мемоара
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел у интервјуу пред изалазак њених мемоара говорила је, између осталог, о томе шта новоизабрани председник САД мисли о немачким аутомобилима, открила да ли су јој биле познате намере руског председника Владимира Путина и како је покушавала да спречи "инвазију на Украјину", навела је ко јој је помогао да избегне регрутацију за Штази и шта би требало да уради њена партија како би победила на предстојећим изборима у Немачкој.
23. 11. 2024. у 16:52
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)