ЖИВОТНЕ ТРАУМЕ СУ КАО ФЛЕКЕ: На актуелном фестивалу учествује са представама "Милева" и "Флеке"

Јованка Симић

03. 06. 2022. у 15:32

ДА би пробирљива стеријанска публика једну представу наградила стајаћим вишеминутним овацијама потребно је да се сложи много сегмената као што се, пре две вечери, сложило у представи "Флеке" ауторке текста Тијане Грумић, редитеља Југа Ђорђевића и ансамбла Краљевачког позоришта, које први пут у свом 73 године дугом уметничком животу гостује на Позорју.

ЖИВОТНЕ ТРАУМЕ СУ КАО ФЛЕКЕ: На актуелном фестивалу учествује са представама Милева и Флеке

Фото: СНП

Идеја о својеврсној балади "Флеке", која кроз лик Касандре говори о времену деведесетих, када су унуцима са ТВ екрана деке читале титлове ове невероватно популарне латино сапунице јер многе баке оног времена нису умеле да читају, рођена је пре две године на тераси "Трема" Српског народног позоришта у време владавине пошасти ковида 19.

Круг је затворен извођењем "Флека" на сцени 67. Стеријиног позорја а реакцијом публике задовољни су глумци - Драгана Варагић, Горица Динуловић и Зоран Церовина, редитељ Ђорђевић и ауторка ове приче Тијана Грумић.

Фото: Приватна архива

- То је прича о нашим искуствима које можемо звати траумама и ожиљцима а ја сам им у овој причи дала име флеке. Оне су око нас и по нама. Има их разних - од кафе, од уља, од мастила, од сока, од крви, од блата, од прашине. Има оних које могу да се оперу, као да никад нису ни постојале, а и оних које остају као подсетник на нешто што бисмо можда радије заборавили, а не можемо. Неке флеке се голим оком уопште не виде, али знаш да су ту. Подмукло чекају тренутак да избију на површину и све поремете - каже за "Новости" Тијана Грумић, једна од водећих драмских списатељица млађе генерације, и наглашава да је овај текст споменик њеним бакама којих више нема.

Ово је Тијанино треће учешће на Позорју. Дебитовала је 2018. са представом "Кеплер-452б" коју је у извођењу театра "Бора Станковић" из Врања такође режирао њен колега са студија Југ Ђорђевић, а две године доцније њену представу "Ко је убио Џенис Џиплин?" Српског народног позоришта у режији Соње Петровић публика Позорја наградила је овацијама и Стеријином наградом.

На овогодишњем Позорју, које је почело 26. маја, а трајаће до 3. јуна, игране су две представе Тијане Грумић. У такмичарску селекцију домаће драме селектор Миливоје Млађеновић међу девет одабраних представа уврстио је и "Флеке", а изван такмичарске селекције фестивал је отворила представа Народног позоришта Сомбор "Милева".

У причу о несрећној судбини Милеве Марић Ајнштајн, непотврђене научнице и званичне прве супруге нобеловца Алберта Ајнштајна, своје креативне снаге удружило је чак шест домаћих и регионалних драматуршкиња: Тијана Грумић, Ведрана Клепица, Олга Димитријевић, Миња Богавац, Ведрана Божиновић и Јелена Ковачић.

Фото: СНП

- Јелена Ковачић урадила је стварно добар посао спојивши све наше приче у целину. Ја сам писала део о упоређивању феномена из физике и науке са појединим детаљима из Милевиног живота. Био је то занимљив процес јер одвојено смо писале свака свој текст. На крају смо добили врло интересантан поглед на Милевин живот - каже млада списатељица кроз чији се рад од почетка протежу теме женских искустава у одрастању али и смрти и пролазности живота.

Саговорница "Новости" наглашава да разне ствари из те приче о Милеви јесу спекулације јер нажалост нема материјалних доказа да би се поткрепиле неке тврдње, али да је позориште добра адреса да се прича о тој жени која је разочарана завршила свој живот 1948. године у Цириху те и данас, на тамошњем гробљу, почива у заједничкој гробници са костима незнанаца јер њено засебно гробно место нико није плаћао.

- Читала сам малобројне историјске факте и доступна писма међу којима су у највећој мери Ајнштајнова а не њена, онда сам схватила да у ствари мој приступ не треба да се бави искључиво чињеницама него доживљајем њеног унутрашњег света и односа према науци - каже Тијана Грумић.

Напомиње на крају и да питање "Ко је била Милева?" остаје и даље отворено а на будућим генерацијама је да изнађу нове, још непрочитане документе. Они ће са више светла обасјати живот хроме девојке рођене у Тителу, која је 1896. била тек друга жена која је уписала студије физике и математике у Цириху али их није привела крају, те и данас, у недостатку доказа, слови као незванична коауторка теорије релативитета.

"Најусамљенији кит" пред Словенцима

СА редитељем Југом Ђорђевићем Тијана већ припрема нову премијеру у Београдском драмском позоришту. Претходно је премијерно на Битеф театру игран њен комад у Битеф театру "Могућност забављања код птица", а публика у Новој Горици у Словенском народном гледалишчу премијерно је видела "Најусамљенији кит на свету" у извођењу ансамбла СНП.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића