"ЗЕВС" ЗА КАТЕДРОМ: У СКЗ уприличен омаж академику, професору и књижевном тумачу Војиславу Ђурићу (1912-2006)
ОМАЖ Војиславу Ђурићу (1912-2006), академику, великом књижевном тумачу, омиљеном универзитетском професору, приређен је у четвртак у СКЗ, чији је председник био од 1957. до 1962. године, истовремено, уприличено је и сећање на његовог сина, песника Милорада Мишу Ђурића (1937-2013), дугогодишњег главног и одговорног уредника Задруге, као и на његову супругу, песникињу Љубицу Милетић (1948-2020).
У надахнутој беседи Драган Лакићевић, главни и одговорни уредник СКЗ је подсетио да је Војислав Ђурић ушао у књижевност као песник, збирком "Сутонска дрхтања", а на глас је изашао као аутор Антологије народних јуначких песма, која је штампана 1947. и од тада је имала више од 20 издања. Уследила је књига "Лирика", анталогија лирске поезије из Библије, "Гилгамеша", старих кинеских песника, европских поета и српских лиричара.
- Предавао је античку књижевност. Старији од нас назвали су га Зевс. За катедром, у великој учионици у Таковској улици, тако је и изгледао, крупан, с јаком сребрном косом, неукротивом. Слушали смо како грми. Његове речи о класичном књижевном искону нису се могле заборавити... Сву ту античку класику он је повезивао са српском класиком: Одисеј и Стојан Јанковић, Софокле и Наход Симеун...
Писао је подједнако о светским и српским писцима, а огледе о књижевности објединио је у дело "Говор поезије", у три књиге, које представља својеврсну историју књижевности. Као ученик великог етнолога, професора Веселина Чајкановића, који је после Другог светског рата, отпуштен из службе а његови радови анатемисани, на прави начин се одужио свом учитељу. Вратио га је постхумно у књижевни и научни живот, на велика врата, приређујући његову монументалну књигу "Мит и религија у Срба", а потом и сабрана дела из српске религије и митологије, у пет књига.
Остала је упамћена, истакао је Лакићевић, његова преписка са Владаном Десницом, чији је роман "Прољећа Ивана Галеба" требало да буде објављен у едицији "Српска књижевност у 100 књига", о чему су пристанак од аутора тражили Матица српска и СКЗ:
- Свом сину Милораду Ђурићу, причао је отац "Војче", како је, после неколико размењених писама, Десница дошао из Загреба - да "испоштује" стару институцију и њеног председника. Ђурић је био непосредан: "Како ви, драги Десница, да не будете у едицији српске књижевности, кад сте ви потомак Стојана Јанковића, од боље српске крви него ја са сред Шумадије?"
Десница му је одговорио, дирљиво и искрено ("Ја јесам Србин и српски писац, друже професоре..."), са објашњењем које је вероватно било и дирљиво и искрено, али је остало између њих двојице, навео је Лакићевић:
- Суштина је била томе да друштвено и политичко окружење Десничине породице у Загребу њему није дозвољавало да пристане на укључење у едицију "Српска књижевност у 100 књига".
Песме Милорада Ђурића и Љубице Милетић читала је глумица Јана Саламадић.
ВУК И АНДРИЋ
НАЈВАЖНИЈА личност српске књижевности, за професора Ђурића, био је Вук Караџић, о коме је писао:
- Вишеструким и дуготрајним утицајем Вук је надвисио и најкрупније прегаоце у историји српске културе и заузео прво место поред Св. Саве, првог књижевника и просветитеља српског, а одјеком и дејством свога дела, у Европи и посебно на Балкану, винуо се у висине на којима је до данас остао усамљен - а професор Ђурић је и међу првима писао о Андрићевој поезији и причи "Игра", за коју је рекао да је у својој врсти скоро без премца у нашој књижевности и са ретким такмацима у светској.
Препоручујемо
НЕГОВАЊЕ НАШЕ КУЛТУРЕ: Уручене награде на литерарном конкурсу "Бескрајно плаво коло"
24. 09. 2021. у 23:05
ИНТЕРВЈУ Драган Лакићевић: Свог јунака писац никад не осуђује, па ни кад је негативан
15. 08. 2021. у 11:41
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)