КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Благост сећања
НОВУ збирку песама Бојане Стојановић Пантовић "Повреда белине", која је објављена у Културном центру Новог Сада 2021. године, могла би носити и наслов "Албуми кристала и дрвећа".
Кроз циклусе "Мали градски комади", "Чауре стиха", "У години која истиче" и "Злато осветљено изнутра" ти, специфични кристали и дрвеће су свеприсутни полисемични мотиви.
Ипак, из основних значења белине зрачи потреба лирског субјекта да кристализује најзначајније тренутке свог интимног света који истовремено подразумевају благост сећања, али и духовне повреде које су од њих неодвојиве. Синтеза, и синестезија, благости и бола је константа у било ком виду појавности - у атмосфери многих градова који на различите начине и припадају и не припадају лирском субјекту, у мегалополисима у којима врева и гужва, у ствари, условљавају утисак лирског субјекта о сопственом некретању и потпуној отуђености - и од суштине и од људи, од осећања емпатије, појачавајући анксиозност; у малим страним градовима, сазданим од лепоте и културе у којима се, ипак, осећа специфична нелагода, условљена унутрашњим, па спољашњим светом, понекад и историјом, као што је то баш и у опасним, опасаним, а несигурним градовима као што је Грачаница, а која, неминовно, отвара велико поље асоцијација и у њима још један кристални тренутак - дослух лирског субјекта и фреске на којој је Симонида - лепа и несрећна краљица. Овековечени тренутак заправо немог, а многозначног разговора лирског субјекта и лица с фреске казује о симболичној истости њихових судбина, па опет, њихових судбина са судбинама свих жена - обећаних и необећаних - супружницима, моћницима, историји и историји зла и бескрајне жртве у било коју сврху.
Но, насупрот таквом кристалу, ова збирка садржи и један другачији - од злата осветљеног изнутра, који затвара збирку, а из ког заправо само претпостављамо какав је свет некада био, кад су владале жене, мајке и ћерке без оружја.
И чауре стиха у овој књизи својеврсни су кристали који садрже памћење на омиљене песнике, на пример на Диса и Попу, али и на јединственост процеса настанка песме и на све његове састојке - анксиозност, тескобу, увијање срца, бригу за речи, сусрет са непознатим ја које се распростире у свим правцима.
Кристализација, као што закључујемо, може бити процес који траје и резултат који се наслања на претходна искуства - кроз поезију других песника, кроз личну и туђе историје, кроз историје градова и историје усамљености човека, дрвећа и биља. Но, та кристализација може бити и тренутна. Оличена је у песми "Врхови прстију" у којој лирски субјект, истовремено и стваралац, тежи есенцији лишеној било каквих додатних садржаја, а који се суочава с немогућношћу да назре коначни резултат својих хтења и могућности.
Над све то, као утеху, он надвија дрво које милује руку малог створитеља.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)