ПОСВЕЋЕНИК ДО САМОГ КРАЈА: На Новом бежанијском гробљу сахрањен професор књижевности Александар Јовановић
КЊИЖЕВНИ критичар и историчар књижевности ретког кова, врстан тумач српске поезије 20. века и омиљени професор, Александар Јовановић (1949-2021), јуче је сахрањен на Новом бежанијском гробљу у Београду.
Изражавајући понос што је био Јовановићев млађи колега и сарадник, у опроштајном говору др Александар Милановић је између осталог истакао:
- Професор је био верник и ходочасник, који је хришћански принцип саборности преносио из цркве у световну културу; био је родољуб старинског кова, којем је родољубље било водич и у приватном животу и у културном деловању; био је педагог и просветитељ, јер су васпитање и образовање били централни појмови и вредности Професоровог живота. И свуда где је деловао био је безгранични посвећеник: о томе сведоче бројне књиге, уређени научни зборници, организовани научни скупови, али пре свега заиста бројни заувек захвални ученици, студенти и колеге. А да посвећеност раду и младима заиста није имала граница, потврђује и податак да је и пред сам крај живота, из болнице до детаља управљао организацијом презентације ђачких радова.
У научном приступу књижевности и култури, али и у свакодневном животу, Јовановић се непрекидно враћао традицији схваћеној као жива прошлост и као основ за модерност - закључио је Милановић.
На Учитељском факултету данас ће се, у 11 сати, одржати комеморативни скуп.
Породична срећа
ГОСПОД му је даровао породичну срећу, а породица му је у сваком тренутку била изнад свега: са супругом Радмилом одгојио је децу Николу и Јелену, а они су му подарили петоро унучади: Теодору, Анастасију, Тару, Константина и Еву, његову највећу срећу - рекао је Милановић. - Породици, а нарочито унуцима, посвећивао је све слободно време.
Препоручујемо
БОЛ НЕ ПРЕСТАЈЕ: Сахрањен дечак (11) кога је усмртио камион у близини ОШ "Алекса Шантић"
14. 12. 2021. у 16:16
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)