ГОДИШЊИЦА У ЗНАК НЕИСПУЊЕНОГ ЗАВЕТА: Век рођења Александра Томашевића обележен само камерном изложбом у галерији "Васић"
ДА недавно отворена галерија "Васић" у Косовској улици, уз помоћ приватних колекционара, није приредила камерну, али вредну изложбу радова из последња два циклуса Александра Томашевића (1921-1968), овај јубилеј би у нашој култури остао - прескочен.
Као да није реч о једном од најоригиналнијих и најзначајнијих ликовних стваралаца друге половине 20. века, који је у свом делу спојио националну баштину и светске трендове свога доба.
Историчарка уметности Љубица Миљковић, за наш лист, подсећа на речи Лазара Трифуновића: "Томашевић је своју уметност окретао према авангардном експерименту и модерном свету онолико колико се у њој луцидније појављивао средњи век. Овај феномен његовог сликарства толико је значајан да се претвара у општи ликовни закон."
- Као образован уметник који се усавршавао и у иностранству, преиспитивао је најновије тенденције, али није се одрекао традиције. Био је авангардан градећи на давно укопаним темељима - објашњава Миљковићева, која је један од најбољих познавалаца опуса сликара рођеног у Сокобањи, а одраслог у Косовској Митровици, Скопљу и Београду, који је још као студент Академије ликовних уметности, изучавао фреско сликарство на чувеном париском "Бозару".
У СЕВЕРНОЈ МИТРОВИЦИ
ТОМАШЕВИЋЕВА дела највише су у власништву његових наследника и пријатеља у Београду - открива Љубица Миљковић. - Мањи део опуса налази се код рођака у Косовској Митровици. Због познатих догађаја, пресељена су из јужног у северни део овог града. Надамо се да ће ту и остати заједно са нашим народом.
Специјализовао се за конзервацију слика и у Лувру, али и у Краљевском институту за заштиту културног наслеђа у Бриселу. Био је члан групе "Самостални" и "Децембарске групе", од њеног оснивања, па доцент и ванредни професор Академије примењених уметности.
- За њега је геометрија симбол оне уметности која тражи хармоничан поредак у свету и човеку, која се супротставља хаосу и аморфности, у прошлости и садашњости. Зато је Томашевићево дело значајно и свевремено - објашњава саговорница основне карак
теристике стваралаштва, "Косовског риса", како су га звали неки од савременика.
Са супругом, археологом конзерватором Горданом Томашевић живео је и радио у Кући сликара, на Косанчићевом венцу 19 (њихов стан-атеље био је чувен и по "соби са ћуповима"). Ту се и прекинула његова животна нит: изненада је умро 19. јуна 1968, у својој 47. години, од излива крви у мозак.
- За очување целовитости његове уметничке заоставштине битна је и др Гордана Томашевић, која је драгоцен попис стваралаштва свога супруга објавила у каталогу изложбе у Уметничком павиљону Цвијета Зузорић, 1980. године - наставља Љубица Миљковић.
- Она је, са Владетом Војиновићем, приредила и монографију са текстовима Миле Рајковић, Радомира Константиновића, Стојана Ћелића и Павла Угринова. Касније су се и други стручњаци позабавили изазовним стваралаштвом једног од наших најзначајнијих уметника.
Наша саговорница, која је управо на адреси Косанчићев венац 19, у Продајној галерији Београд, пре четири године приредила Томашевићеву изложбу, подсећа и како је његова супруга својевремено потписала уговор са некадашњом Беобанком, којој је уступила кућу и плац своје породице на Славији, да се у сегменту архитектонског комплекса отвори легат:
- До реализације овог објекта није дошло, самим тим ни до испуњења обавеза дародавца, иако су гаранти биле највише државне установе, чак и Народни музеј Србије. Зато и не можемо да на једном месту сагледамо монументалну уметничку заоставштину изузетног уметника - закључује историчарка уметности.
Највиши домети стваралаштва
ИСКОРИСТИЛИ смо стогодишњицу рођења да представимо дела из његова последња два циклуса, који су били највиши домети Томашевићевог стваралаштва и нешто изузетно и у глобалним размерама - каже за "Новости" Влада Васић, власник галерије која је приредила омаж сликару поводом јубилеја. - Желели смо да покажемо да је реч о радовима који нису били само актуелни у времену када су настајали, да су значајни и сада, а биће и за сва времена. Ми се у последње време мало стидимо своје традиције, док је Томашевић управо на тој традицији изградио светски опус.
Највише одличних остварења која упућују у радозналост и врхунске домете једног од корифеја наше уметности, како тврди саговорница, чува Народни музеј (десет слика поклонио је његов братанац).
- Слику "Пехар и чаша" (1956) Народни музеј Срби је је први пут уврстио у концепцију своје сталне поставке из 1992. године. Водећи историчари, теоретичари и критичари уметности, међу њима и одлични уметници, рано су схватили значај Томашевићевог опуса.
Међутим, Музеј савремене уметности још није излагао ни Томашевићеве радове, ни оне чији су аутори великани српског сликарства, иако су они обележили полетно доба после Другог светског рата - закључује Љубица Миљковић.
БОНУС ВИДЕО:
Глоговац је погрешио факултет, али је ту грешку, на срећу, исправио
Препоручујемо
ТАЊА БОШКОВИЋ НА СЦЕНИ КЦ "ЧУКАРИЦА": У четвртак представа "Сузе су О.К."
21. 12. 2021. у 18:19
ГЛУМЦИ АМАТЕРИ ОДУШЕВИЛИ ПУБЛИКУ: Представа "Ординација" у Јаши Томићу (ФОТО)
18. 12. 2021. у 11:41
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)