ОБЕЛЕЖАВА СЕ ВЕЛИКИ ЈУБИЛЕЈ: Две деценије од премијере Симовићеве "Хасанагинице" у Народном позоришту

26. 12. 2021. у 12:15

НА самом измаку ове године, 30. децембра, баш као и пре две деценије, окупиће се ансамбл Народног позоришта и "Хасанагинице": антологијски комад Љубомира Симовића режирао је Јагош Марковић. Истина, извођење неће бити на Сцени "Пети спрат" (која одавно не постоји) већ на "Раши Плаовићу", а пешчани сат на средини позорнице неће подсетити само "на време које неумитно тече" већ и на све оне који су прошли кроз ову представу, а којих, нажалост, одавно нема међу нама.

ОБЕЛЕЖАВА СЕ ВЕЛИКИ ЈУБИЛЕЈ: Две деценије од премијере Симовићеве Хасанагинице у Народном позоришту

ФОТО: Новости

Младог и лепог Хасанаге у "лику" Маринка Маџгаља, Ксеније Јовановић као Мајке Пинторовић, Ахмеда Бранислава Циге Јеринића, потом Србе Милина, па Предрага Ејдуса... Сада је (четврти) Амхед Петар Божовић, а Мајку Пинторовић наследила је Александра Николић. Смењивали су се глумци и у другим улогама, прелазили из лика у лик, неки одлазили, неки се враћали. У међувремену, много је песка исцурило из Марковићевог пешчаног сата: оснивале се породице, рађала деца, гасиле старе и стварале нове љубави.

ФОТО: Новости

 

Додуше, корона је омела многе позоришне планове, па и живот саме "Хасанагинице": последњи пут била је на репертоару куће у фебруару прошле године. Од премијерног извођења, у својим улогама, данас је њих четворо - Вања Ејдус (Хасанагиница), Радмила Живковић (Мајка Хасанагина), Александар Срећковић Кубура (Бег Пинторовић) и Дарко Томовић (Ефендија Јусуф).

Хасанагиница је била прва, велика и главна улога у каријери Вање Ејдус. И једна од три представе у којима је делила позорницу са оцем Пецом, јер је "ускочио" у улогу Ахмеда. Вањи је донела Стеријину награду, али и стални посао, ангажман у националном театру:

- Мало је представа које се играју тако дуго, кроз њу као да се прелама цео мој живот. Била сам млада, много тога се издешавало за ове године. Сигурно да и моја Хасанагиница није иста као некада. Тати није било тешко да "ускочи" и у ову улогу. Штеташтавише нема Сцене "Пети спрат", била је тако интимна. Публика нам је била ту, сасвим близу, чули смо и плач у гледалишту. Није лако да представа траје дуго. Понекад изгуби актуелност и публику, глумци одустану, уморе се. Разни фактори утичу на њену дуговечност. Понекад одласком једног глумца, нестане цела представа. Овог пута "Хасанагиница" је "преживела" многе смрти, епидемију и чак пет управа!

- Осећам дивљење. Према нама који смо остали од прве поделе, богами, и према колегама који данас играју. Величина и значај представе је у томе што је тако добро постављена, али и што је тако добро чувамо. Свако ко уђе у представу прихвати је као своје биће. Зато постојимо тако дуго - истиче Радмила Живковић.

МАЏГАЉ И "НОВОСТИ"

ЈЕДАН од куриозитета ове представе је и чињеница да је, данас једина сачувана фотографија Маринка Маџгаља (1978 - 2016) у улози Хасанаге, изашла у "Вечерњим новостима". Ову улогу играо је без прекида до почетка сезоне 2007 - 2008, када је његов лик преузео Ненад Стојменовић, који је у премијерној подели био Аскер Суља.

- Гураћемо док год можемо. Чак и приватно, врло често, разговарамо у репликама Љубе Симовића. Жива је као првог дана, сваку "Хасанагиницу" играмо као премијеру. Осећамо велику љубав према представи, срећу док улазимо у гардеробе, кад се спусти завеса. Срећни смо што толико дуго траје и на сцени, и међу нама, и међу публиком. Овако постављену, треба је играти заувек. Не знам који је то зачин, златни прах којим будемо посути кад станемо на позорницу, али то заједништво је фантастично. Сви је обожавамо, несрећни смо кад је не играмо. Првакиња Драме додаје и да не може да схвати да "Хасанагиница" није отишла ни на један светски фестивал, јер је "ванвременска, универзална, чиста људска филозофија".

 - Као да је данас постављена. Не може да застари, ни редитељски ни глумачки. Божанствено је 20 година учествовати у нечему што те толико радује. Заистасмо привилеговани. Међу "привилегованим", од првог дана ове представе је Александар Срећковић Кубура. Две деценије у истим, "беговским" ципелама:

 - Та представа ће 30. децембра и јавно, и нама интимно, бити посвећена, пре свега, свим колегама који су играли а нису више међу нама - каже Александар Срећковић.

- Цео један живот прошао је од премијере до данас, и позоришни и наш, људски. Први пут у животу имам ту врсту јубилеја, да активно учествујем у извођењу једне представе, поготово такве. На срећу, Љубомир Симовић је још у добром здрављу и надам се да ће се појавити на јубиларном извођењу.

Рођенданска подела

У ЧЕТВРТАК, 30. децембра, у подели ће бити Ненад Стојменовић (Хасанага), Вања Ејдус (Хасанагиница), Радмила Живковић (Мајка Хасанагина), Александар Срећковић (Бег Пинторовић), Александра Николић (Мајка Пинторовића), Дарко Томовић (Ефендија Јусуф), Петар Божовић (Ахмед), Иван Иванов (Аскер Суљо), Бојан Kривокапић (Аскер Хусо) и Стефан Бузуровић (Муса).

Са доласком Пере Божовића, добили смо неку нову енергију. Радовали смо се игрању, мада нас је, ето, корона спречила. Популарни Кубура истиче да су он, Вања Ејдус и Ненад Стојменовић (који је с њима од почетка, само у другој улози) заправо, расли и мењали 
се и као глумци и као људи у тој представи.

- Али, кад изађемо на сцену немамо тај осећај проласка времена, као да смо недавно имали премијеру. Ја чак носим и оригинални костим, исте панталоне, чизме, плашт.

Дарко Томовић каже да двадесети рођендан "Хасанагинице" чека са сећањем на оне којих више нема, али и радошћу што ће је играти после готово годину дана паузе.

На питање у чему је посебност ове представе, одговара:

- Зато што је свевремена. Сви смо осетљиви на љубав, а и сви смо, кад-тад осетили препреку да та љубав буде баш онаква како све велико заслужује. Била је велика тема и кад ју је Љуба писао, као и вековима пре. Остаће и у наредним столећима. 

БОНУС ВИДЕО:

Дружила се са Хичкоком, а Ричард Бартон је тражио да играју заједно

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЋ ОБРАЗОВАЊА: Кључ за инклузивнију и праведнију будућност