ЧУВАРИ ИСТИНЕ О СВОМ НАРОДУ: Рукописно одељење Матице српске свечано обележило шездесет година постојања и делатности
ТРИДЕСЕТАК рукописа, писама, фотографија и других архивалија сабрано је у изложбу којом је у петак Рукописно одељење Матице српске свечано обележило шест деценија свог трајања.
Председник ове институције проф. др Драган Станић подсетио је да је већ од оснивања 1826. године у Пешти, Матица српска била предодређена да под својим окриљем сакупља значајна сведочанства о историји и култури свог народа. Ова некада "Србско-народна сбирка" временом је постајала све богатија, а 1961. године заживела је као засебно одељење.
Управница Рукописног одељења проф. др Зорица Хаџић подсетила је на речи Иве Андрића да се у архивским просторијама, међу орманима и полицама пуним "тих често потцењиваних хартија, врши стална служба истини која се тешко уочава и осветљава а лако замрачује и губи". Тој истини, сматрао је нобеловац, морамо верно и истрајно да служимо ако желимо да наш живот буде на чврстим основама.
- Свесни да ће књиге остати као трајно сведочанство нашег рада, издавачки план смо знатно проширили и обогатили између осталог и капиталним издањима сабраних преписки српских писаца - казала је проф. др Хаџић.
Ауторка рођенданске поставке мср Александра Јовановић истакла је да се у једном од седам матичиних научних одељења данас чува целокупна документација која проистиче из Матичиног рада, почев од њеног првог статута, текстова објављених у часопису "Летопис" који је две године старији од Матице, ту су и преписке, рукописи и фотографије најистакнутијих личности српске културно-политичке историје, као и имена донатора и задужбинара.
Свечаност је била и прилика да се Матица захвали својим дародавцима који су прошле и ове године додатно обогатили Матичино благо. Међу њима су: Епархија бачка, Матија Бећковић, Весна Егерић, Рајко Каришић, Максим Мудринић, Мирјана Штајнер, Данило Вуксановић, Атила Капитањи, Слободан Бодулић...
Пошто је бурним аплаузом поздрављено његово казивање чувене песме о Вери Павладољској, Матија Бећковић је рекао, за "Новости", да је срећан што је у име Борислава Михајловића Михиза и његовог оца, иришког свештеника Гојка, такође Матичиног члана, био "неком вишом правдом" у прилици да Рукописном одељењу дарује две фасцикле оригиналних драматизација које ће ускоро бити уврштене у Михизова сабрана дела.
ПОЧАСТ
МАТИЦА памти светле али и тужне догађаје. Свечаност је почела минутом ћутања у част проф. др Александра Јовановића, члана Управног одбора ове установе, изузетног проучаваоца књижевности и пензионисаног декана Учитељског факултета у Београду.
Препоручујемо
СРПСКИ ЈЕЗИК "ГОВОРИ" И НА ИЈЕКАВИЦИ: Проф. др Драган Станић председник Матице српске
12. 12. 2021. у 08:30
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)