ЧАСТ ЈЕ УЋИ У ЗАДРУГУ: Млади песник Коста Косовац о својој првој збирци "Џемпери за камење" у издању СКЗ, љубави према песмама...
ОБИЧНО ме питају откуд интересовање према поезији.
Нисам ја сад неки млад човек који ће рећи како је култура данас слаба, па хајде да се интересујем за поезију да би се више чуло за њу, већ је реч о потреби за стваралаштвом.
То је за мене био најједноставнији начин да се изразим у овом тренутку. Увек бих, шта год радио у животу, себе изворно сматрао песником.
Овако, за "Новости", говори млади песник Коста Косовац (24), чију је прву збирку песама под називом "Џемпери за камење" ове година објавила Српска књижевна задруга.
Београђанин са Вождовца, студент Правног факултета, најмлађи песник којег објављује најстарија издавачка кућа у Србији, каже нам да се љубав према поезији родила пре пет година када је почео да пише прве стихове. Своје песме је пре СКЗ, успео да објави у појединим новинама и на интернет порталима, а могућност да буде део куће коју краси традиција дуга 130 година отворила се када је закуцао на врата главног уредника Драгана Лакићевића са надом да ће његова дела бити штампана под именом овог великог издавача.
- Пошто сам свестан да се данас много штампа и да живимо у време хиперпродукције књига, значило ми је да мој рукопис изађе у издавачкој кући која има традицију и коју читаоци препознају по квалитету - каже, за "Новости", Косовац.
- Осмелио сам се, донео сам своје песме уреднику СКЗ Драгану Лакићевићу и рекао му да сам песник и да нудим свој рукопис. Он ме је љубазно примио уз речи да су песницима овде увек отворена врата и да су добро дошли. Узео је моје песме, којих је било око 80, и после две, три недеље јавио ми се и рекао: "Ми бисмо ово штампали". Нисам могао да верујем.
Косовац истиче да му је велика част што је део такве екипе, и док разговарамо присећа се речи Иве Андрића који је једном приликом изјавио да је, када је он био млад, "теже било ући у СКЗ него у царство небеско".
Од свих песама из збрике "Џемпери за камење" највећу пажњу читалачке публике до сада је привукла "Кад продајемо кућу". Иако, како каже, никада није био у сличној ситуацији, успео је у стихове да пренесе ову емоцију.
- Не може да се дође до те емоције ако се не ставиш у те ципеле, а ја сам управо то урадио - присећа се Коста.
- Нисам продавао кућу, али сам се ставио у тај положај, односно како бих се осећао у том тренутку, шта би ми недостајало, за чиме бих патио... Ова песма говори о томе да ми у простор уграђујемо део себе, поготово ако смо целог живота ту живели, одрастали, ако нам је ту породица. Када сам размишљао да збрику назовем по овој песми, помислио сам да ће људи рећи: "Он се презива Косовац, па да није продао кућу на Косову и Метохији", па сам упитао Матију Бећковића за савет. Рекао ми је да није лоше да је тако назовем, и да ако људи помисле то, нека их. Међутим, ипак је нисам тако насловио...
Одговор на питање зашто су стихови ове песме толико привукли пажњу, Коста проналази у томе што је реч о теми у којој наш народ, познат по великим и бурним селидбама, може да се пронађе.
Да напише песму "Косово", која започиње речима "Још те једино носим у презимену, слободно и нетакнуто", решио је јер је, како каже, желео да у збирку уврсти и ову тему:
- Хтео сам да напишем нешто што има призвук патриотског, међутим нисам у потпуности могао да освестим то осећање. Мислим да моје презиме јесте нека врста дужности, иако, нажалост још увек нисам био на Косову.
На наше питање како то да његова збирка није посвећена само једној тематици, већ обрађује најразличитије емоције и размишљања, одговара:
- Не волим тематске збирке, немам ништа против њих, али себе нисам никада видео како се затварам у оквиру једне тематике. Рилке каже да душу може да додирне скоро свака ствар и ја се слажем. Све што доживим волим да ставим на папир, немам ту врсту цензуре, зашто не бих писао о свему. Све ме се тиче, све што на мене оставља утисак може да започне песму.
А да сваку песму, као и било које књижевно дело читалац схвата на свој начин, некада и потпуно другачији од онога "шта је писац хтео да каже", Коста каже:
- Песма свакако треба да буде отворена, али и да има своју боју, карактер и сензибилитет.
Не треба дословно схватити да ми у потпуности обликујемо песму и разумемо како хоћемо.
Песма је већ готова творевина, али сходно нашем сензибилитету и неком унутрашњем искуству ми учитавамо одређене ствари у песму и долазимо до потпуне књижевности.
Омиљени "Записи"
МЛАДИ песник у слободно време остаје одан поезији, коју како нам каже уз осмех, ипак, више чита од прозе:
- Тренутно читам Лорку, Попу, Шантића, Ракића. Скоро сам прочитао Раичковића, уживам да читам Шимборскине стихове. А што се прозе тиче, Достојевски ми је убедљиво први на листи омиљених писаца, а најдража књига "Записи из подземља". У књижевности највише тражим психологију, тај унутарњи живот. С тим у вези, по мом мишљењу једна од генијалнијих домаћих књига је "Прољећа Ивана Галеба", у којој главни јунак све време лежи у болници и присећа се, живи буран унутрашњи живот.
Укус мора да се гради
НАДЕ за поезију увек има. Предност поезије је кратка форма, а ми живимо у времену кратке пажње. Међутим поезија не тражи много, када дођете кући можете отворити збирку и брзо прочитати једну песму, ако већ немате времена за роман. Мислим да није проблем у томе да људи треба више да се заинтересују за ову форму, већ како да у доба хиперпродукције наслова пронађу шта ваља. Укус мора да се гради, а онај ко редовно чита временом ће видети шта само делује да је добро, а шта је суштински добро. На читаоцима је да одвоје кукољ и остало - каже Косовац.
Препоручујемо
ИЛУЗИЈЕ И ЗАНОСИ: Књига "Сам насупрот себе" Драгана Драгојловића представљена у СКЗ
29. 05. 2021. у 13:00
ЉУБАВ У „ПРАЗНОМ ГНЕЗДУ“ Нова књига поезије познатог глумца Радослава Миленковића
22. 03. 2021. у 15:31
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)