ГУСТО СИТО У РУКАМА УДРУЖЕЊА: На конурсу за врхунски допринос националној култури признања ће добити 20 стваралаца
ПОСЛЕ осмогодишње паузе Министарство културе и информисања расписало је јавни позив за доделу признања за врхунски допринос националној култури, односно култури националних мањина.
У јавности је већ само објављивање конкурса позитивно оцењено, а остаје да се види да ли ће бити акламације и после "густе" тријаже кроз које ће предлози проћи у репрезентативним уметничким удружењима, а потом и пред седмочланом стручном комисијом (именоваће је лично министарка Маја Гојковић), која ће избор свести на 20 награђених.
Правила игре овог конкурса прописује Уредба о ближим условима и начину доделе признања за врхунски допринос националној култури, односно култури националних мањина (Влада је усвојила у фебруару прошле године), а до које се дошло после вишемесечних јавних сесија о критеријумима и процедури доделе.
Уредба предвиђа да свака уметничка област може да кандидује највише три ствараоца (а по једног представници мањина), а препознате су - 22. Од књижевног стваралаштва, преводилаштва, муз ичког стваралаштва и интерпретације, ликовне уметности, примењене и визуелне уметности, дизајна и уметничке фотографије, преко филмске, позоришне уметности, опере, уметничке игре, дигиталног стваралаштва, архитектуре, превођења стручних и научних текстова, извођења музичких, говорних, артистичких и сценских културних програма, истраживање и заштите наслеђа (покретног, непокретног и нематеријалног), филмске и ТВ делатности, до научноистраживачког рада у култури, библиотекарства, издаваштва и продукције програма.
- Уредба је исправила многе неравнине које су се дешавале при ранијим доделама и дала репрезентативним уметничким удружењима могућност да активније учествују у процедури награђивања - каже, за "Новости", песник и преводилац Драган Мраовић, који је био члан Радне групе МКИ за израду предлога Уредбе, додајући како се неће дешавати, као у ранијим изборима, да пред комисију дође и по 500 предлога. - Сама удружења преузеће одговорност за селекцију на својим интерним комисијама. Тако ће, рецимо, књижевници УКС и СКД заједно моћи да предложе три аутора.
Мали број кандидата у сваком "ресору" ће, према мишљењу саговорника, омогућити квалитет и више се неће дешавати да нека удружења предлажу и више од 50 уметника, од којих је већина испод нивоа награде.
Поред услова да су остварили право на пензију, кандидати, према Уредби, морају да испуне и критеријум да су допринели развоју културних вредности у земљи, односно њеној међународној афирмацији, као и да су добитници најзначајнијих награда и признања. Листу утврђују удружења, а реч је о републичким наградама за посебан допринос, наградама за животно дело, стручним наградама са међународних фестивала, наградама са фестивала од републичког значаја, стручним наградама удружења, локалним наградама и друштвеним признањима, као и другим стручним међународним и домаћим наградама и признањима.
- Механизам нове уредбе је такав да неће више моћи да прођу кандидати "естраде", или да их накнадно Влада предложи директно, што је раније изазивало највећу буру - тврди Мраовић. - Министарство је овог пута радило прецизно и благовремено, па су репрезентативна удружења добила већ на дан објављивања огласа сва детаљна упутства за рад.
Рок за предлог кандидата је 30. новембар. Иначе, од 2007. до 2013. додељена су 503 национална признања, а тренутно их прима 231 уметник-пензионер. n
УЗ НОВАЦ, ВАЖНА И ПОВЕЉА
НАЧИЊЕН је мали технички пропуст, да се у Закон о култури унесе да се признање не састоји само од новчаног износа, већ и од повеље, па ту повељу није могуће додељивати док се не изврши та допуна - примећује Мраовић. - Било је планирано да повељу ретроактивно добију сви који су имали то признање, а да се новим добитницима уручује на посебној државној свечаности. Верујемо да ће и то бити регулисано у блиској будућности.
НИСУ "НАЦИОНАЛНЕ ПЕНЗИЈЕ"!
ПРЕМА мишљењу Драгана Мраовића термин који се одомаћио за ова признања -"националне пензије", нанео је огромну штету угледу уметника:
- У једном тренутку је ПИО, ни крив ни дужан, добио 7.000 протестних писама пензионера, а сваки тај допис морао је бити примљен и регистрован - објашњава. - То признање се не добија у ПИО, нити се награда исплаћује из ПИО фонда, јер није никаква пензија.
Препоручујемо
ВРАЋАЈУ СЕ НАЦИОНАЛНЕ ПЕНЗИЈЕ: После осам година уметницима опет признање
01. 11. 2021. у 18:39
УРУЧЕНА ПРИЗНАЊА ЗЛАТНИ БЕОЧУГ: Добитници дају светлост очима (ФОТО)
22. 09. 2020. у 01:24
РЕКОРДНА ПОДРШКА: Маја Гојковић о инфраструктури у области културе
23. 07. 2021. у 16:02
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)