ПОГЛЕД ИСКОСА - Сликар носталгије
МОРИС Надо у чувеној "Историји надреализма" пише да су надреалисти упркос свих својих деструкција и експеримената који наслеђују дадаистичко порицање језика и уметности, очекивали златно доба, обнову у будућности.
Медиала је жудела за новом ренесансом и у своју естетику и праксу уградила то хтење.
Сликар, есејиста и романописац Момо Капор (Сарајево, 1937 - Београд, 2010), генерацијски и уметнички везан је за представнике ванредне београдске идеје обнове слике, усред пустоши њених експерименталних негација. Од својих професора (посебно је ценио Недељка Гвозденовића) до Њујорка, у коме је живео, Капор је трагао за Њеним величанством сликом, обилазио светске музеје, не би ли продро у срж и својства уметности која се пише са великим почетним словом.
Својим сликарством, сјајним цртежима, текстовима у дневним листовима, колумнама, романима и књигама интервјуа предузео је тако замашно невиђени експеримент, који може да се сажме у једној речи - носталгија. Капор је сликар носталгије која у пракси узноси хтење ка бољим временима, Леонарду, Вермеру, Тицијану, Рембранту, естетици Нотр Дама... У тај велики обрат од досадне и сиве модерне свакодневице према бољем свету, достојанственом живљењу и лепоти, умео је да нас одмах увуче својим шармом.
Ништа мање од великих тема као што су Београд и Београђанке, Требиње, невесте и анђели, бавио се и малим, попут Аде Циганлије, џеза, кафана, боемије, рингишпила и заборављене дечје игре школице. Већина њих је обрађена у његовим магичним, топлим, људским причама, делом и у каталогу ове изложбе и на сликама.
Изложба уља на платну, великим делом неприказаних у јавности, из приватних колекција, четврта је по реду коју Задужбина "Момо Капор" организује у Галерији Медија центра "Одбрана", симболичног назива за ту врсту погледа на свет. Капор би се радовао да се ту приређују његове ликовне смотре, јер не само да је сарађивао са Војском Србије, већ је реч о једној од последњих институција у Србији у коју нису продрле погубне активности антиуметности. Он их је подробно представио у једној од обимнијих и најмудријих наших књига о уметности - у "Успоменама једног цртача" (три издања).
Тако смо се захваљујући Љиљани Капор, оснивачу Задужбине "Момо Капор", другој супрузи овог редовног члана Академије наука и умјетности Републике Српске поново сусрели са сликарством великог носталгичара и контрареволуционара у уметничкој и књижевној сфери. Све што је радио схватао је поетски а не вулгарно, његово стваралаштво не припада ни реализму ни фантастици, које су у српској фигурацији преовлађујуће стилске формације. Истовремено је био велики национални борац, у првим редовима одбране отаџбине. Уливао је наду и када је није било. У основи је жудео да у малим, интимним стварима открије чудо, бавио се тајном старог креденца, погледа и девојачке косе.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)