КАДА ЧИТАВ ЖИВОТ КРЕНЕ ИЗ ПОЧЕТКА: Екипа "Новости" на извођењу новог комада писца Ерика Емануела Шмита у Мадленијануму

Вукица Стругар

03. 10. 2021. у 10:45

ШТА би било, кад бисмо добили прилику да се вратимо у сопствену младост а с њом и могућност да променимо животне одлуке, исправимо грешке, усмеримо судбину другачијим током?

КАДА ЧИТАВ ЖИВОТ КРЕНЕ ИЗ ПОЧЕТКА: Екипа Новости на извођењу новог комада писца Ерика Емануела Шмита у Мадленијануму

Фото Н. Скендерија

Да ли је, ипак, све задато и нема "поправног" или је требало да нам се деси, баш онако како се и догодило?

Оваква питања и дилеме поставља, вероватно, себи сваки човек, али и познати савремени француски писац Ерик Емануел Шмит у комаду "Да кренемо испочетка": премијера се нашла на репертоару Мадленијанума, а редитељ је Андреа Ада Лазић.

Главни јунак, Александар (у извођењу Славка Штимца) добија прилику да се "телепортује" у прошлост и стави на испит варљивост својих уверења. Сусреће се са самим собом, али тридесетак година млађим (Љубомир Булајић) и то у тренуцима од пресудног значаја за даљу судбину. Поново је у прилици да види старе љубави (Тамара Алексић и Лана Караклајић), девојчицу чија га је болест мотивисала за студије медицине (Надежда Јаковљевић и Наталија Влаховић), па и вољену баку Лу у интерпретацији неодољиво шармантне Бранке Петрић.

Ови сусрети, данас времешном нобеловцу, остављају недоумицу да ли постоји "чиста" истина, или у сећањима она произилази из накнадног, стеченог искуства.

Љубомир Булајић и Славко Штимац, Фото Н. Скендерија

Редитељка Ада Лазић већ је радила два Шмитова комада ("Тектонику осећања" у Шапцу и "Ајнштајнову издају" у Театру "Вук"), а о разлозима због којих се враћа истом писцу каже:

Тамара Алексић, Фото Н. Скендерија

Бранка Петрић, Фото Н. Скендерија

- На врло једноставан начин Шмит преиспитује најважније ствари у животу, оне о којима мислимо или "не смемо" да мислимо... Свиђа ми се што никада у својим комадима не заузима став, већ поставља питања на која свако од нас доноси закључке и одговоре. На филозофски начин бави се изузетно емотивним, животним темама. А мени је као редитељу, емоција најважнија.

На нашу радозналост до каквих је одговора она, лично, долазила, Ада одговара:

- Стално размишљам на ту тему, да ли уопште можемо да променимо ток свог живота и судбине, или је све већ зацртано. И да смо урадили нешто другачије, да ли бисмо опет дошли у исту завршну тачку? Допада ми се што комад даје наду - шта год радили, којим год путем ишли, на крају испадне онако како треба. Није толико важно шта предузимамо и какве одлуке доносимо, него како се на крају с тим носимо и осећамо. Наш пут нас увек нађе.

Лана Караклајић и Надежда Јаковљевић, Фото Н. Скендерија

Занимљиво је што је и ансамбл представе, па и саму редитељку, "нашао пут" онда кад је требало - а не кад су они наумили. Уочи планиране премијере (у јуну) главни глумац је добио корону, па је извођење одложено за јесен. Случајност (или судбина) хтела је да на почетку проба Ада Лазић буде трудница, а на трећој репризи већ ће бити мајка!

- Моја је дванаеста премијера и најособенији процес рада. Све су ми емоције помешане и, некако, ова представа ми се чини нежнија од свих које сам радила. Стално сам имала сузе у очима, ваљда и због мог стања и осећаја да нисам сама... И на сцени и иза ње, сви су ми много помогли. Судбински се наместило да премијера буде три дана пред мој порођај. Да се заврши један део живота и да - почнем испочетка. Ето, наш пут нас, заиста, увек нађе. Треба само имати поверења: у себе, у универзум и, посебно, у интуицију. 

Ада Лазић, Фото Н. Скендерија

ПЛАНУЛЕ УЛАЗНИЦЕ

У ЕКИПИ нове представе Мадленијанума су и преводилац Никола Бјелић, драматург Драгана Бошковић, сценограф Никола Николић, док је за сценски покрет био задужен Иван Клеменц.

За овај наслов владало је велико интресовање и пре премијере, па је већина улазница већ распродата за прве репризе - 8. октобра и 2. новембра.

Запратите Нпортал на Фејсбук страници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину