ЈЕЗИК ТВРЂАВА ИДЕНТИТЕТА: Преминуо члан САНУ Предраг Пипер, наш угледни слависта, лингвиста и професор
ИСТАКНУТИ српски слависта и лингвиста, академик и редовни професор Универзитета у Београду Предраг Пипер преминуо је у 71. години.
У родном Београду започео је основно школовање које је завршио у Сремској Каменици, а гимназију у Новом Саду, где је потом радио као асистент за руску фонетику. Предавао је затим морфологију, синтаксу, историју књижевног израза, а од 1989. радио је на Филолошком факултету као ванредни, а затим и редовни професор. Био је секретар одељења језика и књижевности САНУ, члан председништва САНУ и више одбора, редовни члан МАНУ, као гостујући професор предавао је на универзитетима у Москви, Петрограду, Вороњежу, Иванову, Сеулу, Задру, Нишу, Скопљу, Љубљани.
Био је потпредседник Уређивачког одбора Српске енциклопедије, главни и одговорни уредник часописа "Јужнословенски филолог" и Зборника Матице српске за славистику, организатор неколико великих међународних симпозијума. Све време и у настави и у науци држао се принципа по коме је најделотворније ако се традиција укрсти са новим сазнањима и праксом. На Ханкук универзитету увео је у корејску универзитетску славистику предавања из словеначког и македонског језика, а на Филозофском факултету у Новом Саду функционалну граматику када је у свету о томе тек почело да се говори. Аутор је многобројних студија и уџбеника међу којима су "Увод у славистику", "Језик и простор", "Српски између великих и малих језика", "Граматика руског језика у поређењу са српским", "Лингвистичка славистика", "Српски у кругу словенских језика"...
Дубоко верујући у значај и моћ језика, Пипер је говорио:
- Иако смо били без државе од пада Смедерева до Првог српског устанка, иако смо били поданици двеју царевина, а и неких других држава, иако, дакле, нисмо имали министарства за просвету и културу, нити било какву владу - ипак смо у највећем делу народа сачували национално самопоштовање и свест о великој прошлости. Живели смо без државе, али у тврђави вере и језика, изван које бисмо остајали без душе, и нестајали.
За изузетно богато и разноврсно научно стваралаштво, Пипер је добио низ признања и награда као што су Орден пријатељства међу народима (Москва), Плакета почасног члана бугарског русистичког друштва (Софија), награда "Павле Ивић", награда Златна књига Библиотеке Матице српске, Златна диплома Филозофског факултета у Новом Саду.
Према жељи породице, сахрана ће се обавити само у кругу најближих.
НЕНАДОКНАДИВ ГУБИТАК
ДЕЦЕНИЈАМА сам радио са академиком Пипером на Филолошком факултету у Београду и с великим жаљењем могу да кажем да његов одлазак представља ненадокнадив губитак за нашу науку, културу и просвету. Био је изузетно цењен и као педагог који је нашој просвети дао више генерација одличних професора и научника, посебно русиста и србиста. Академик Пипер био је веома цењен и у иностраним научним круговима. Својим књигама и радовима саопштеним на међународним научним сккуповима, дао је велики допринос афирмацији нашег језика и писма - каже проф. др Радивоје Константиновић.
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (1)