ФОРМИРАЊЕ СРПСКОГ КУТКА У ТУНИСУ: Делегација удружења Адлигат у нашој амбасади договорила значајну сарадњу (ФОТО)

В. Ц. С.

09. 09. 2021. у 23:15

У ТУНИСУ је договорено формирање српског кутка, као и туниског кутка у београдском Музеју књиге и путовања, потписивање више протокола о сарадњи, као и повезивање уметника и радника из институција културе две државе посредством Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат.

ФОРМИРАЊЕ СРПСКОГ КУТКА У ТУНИСУ: Делегација удружења Адлигат у нашој амбасади договорила значајну сарадњу (ФОТО)

Фото: Приватна архива

Формиран је и клуб пријатеља овог удружења у који су се учланили значајни туниски писци, уметници и директори институција, наводе у Удружењу Адлигат.  Низ договора крунисан је, како кажу, састанком у амбасади Србије, на позив отправника послова Божидара Јовановића. Том приликом је договорено и потписивање протокола о сарадњи са Кућом Бенани, најзначајнијом туниском приватном институцијом за сакупљање књига и докумената, успостављена је сарадња са локалним књижевним клубовима, разговарано је о могућностима повезивања и гостовања филмских пројеката.

- Традиционално пријатељство, искрено интересовање Тунишана за српску културу, али и Срба за туниску, одличан је темељ за богату сарадњу. Било каква веза са Тунисом, за Србе значи и подсећање на боравак 52.000 наших војника и цивила у овом делу Африке током Првог светског рата - каже Виктор Лазић, председник Адлигата.

Представници Адлигата су положили цвеће на српска војничка гробља у Бизерти и о њима урадили фото-архиву за фонд Музеја књиге и путовања, у којем се налази значајна архивска и књижна грађа о овом боравку српске војске, као и скоро цео комплет листа "Напред", који су Срби издавали у Тунису током 1916-1918.

Организован је и састанак са туниским историчарима који су се бавили овом темом.

Адлигат је добио и новог почасног члана - Мухамеда Бенанија, власника и оснивача једне од највећих приватних библиотека и архива у арапском свету, кога је више старих туниских породица и интелектуалаца заветовало да чува њихове архиве и драгоцене књиге. Бенанијева специјалност је грађа о Тунису, а сачувао је и драгоцене податке о српској војсци у Африци током Првог светског рата. Договорено је да он у оквиру своје институције направи српски кутак уз подршку Адлигата, док ће он помоћи формирање туниске збирке у Адлигату.

У његовој архиви од 6.000 документа са краја 18. и почетка 19. века, налазе се и папири о трговини и пиратерији између Малте, Енглеске, Француске и Туниса. Нарочито је занимљива британска пошиљка писама коју су пирати отели пре 230 година и истоварили у Тунису.  

Познати туниски писац старије генерације Абделазиз Касем такође је изразио жељу да подржи пројекте Адлигата, на иницијативу свог старог пријатеља, професора и дипломате Дарка Танасковића. Касем је био близак сарадник првог туниског председника Бургибе, директор Народне библиотеке и Националне телевизије Туниса и спада у најзначајније књижевнике ове државе, чија је дела на српски преводио управо Танасковић. Касем је пријатељевао и са Васком Попом.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера