ОДРАЗ СВЕТА У ПОРЦЕЛАНУ: Изложба "Антиматерија" светски признате уметнице Љубице Јоцић Кнежевић у салону МПУ
КЕРАМИЧАРКА која је током последње деценије награђивана на великим светским изложбама и чији радови се налазе у многобројним колекцијама музеја широм планете, Љубица Јоцић Кнежевић (1973), од вечерас своја дела представља у Музеју примењене уметности, у родном Београду.
На поставци названој "Антиматерија", ова ванредна професорка Факултета примењених уметности, која својим експериментима са порцеланом руши традиционалне приступе керамици, излаже радове "који се могу читати као реакција на глобализам и друштвено отуђење савременог дигиталног доба", а инспирисани су "истраживањима антиматерије, дуалитета и контраста између доброг и лошег, позитивног и негативног, склада и несклада".
Керамичку скулптуру и керамичке технике, ова ауторка је специјализовала у Јапану, и од тада, како износи у разговору за наш лист, користи искључиво порцелан као материјал у коме проналази најфинију структуру за свој израз:
- Монохроматски однос црне и беле, црног и белог порцелана, омогућио ми је да радим контрасте, фине сенке, и занимљив рељеф - наставља уметница, која је, од 2011. члан Интернационалне академије керамике ИАК-АИК, под покровитељством Унеска.
- Осим тога што је најфинија глина којом може да се манипулише, али и због изазова у раду, јер је непредвидива и технички захтевна, кроз порцелан сам увек могла да на једноставан начин ефектно дочарам микро и макро борбу, од оне који у себи води сваки појединац, до непрекидних енергија и сила универзума. Материјал и тема се по мени одлично прожимају и кроз све циклусе радова који су изложени. Они кроз различите ритмове и варијације говоре и сведоче сасвим исту причу.
Керамичка скулптура у форми која занима Љубицу Јоцић Кнежевић је давно, како каже, искорачила преко замишљене границе између примењене и ликовне уметности:
- У данашње време, ван наших простора, све уметничке дисциплине су равноправне, ограничења постоје само у нама, попут стереотипа и асоцијација да је керамика нешто утилитарно или чак банално. Керамика јесте спој вајарства и сликарства, а избор уметника који се бави керамиком је глина као основни материјал. У циљу стварања уметничког дела керамика дозвољава употребу различитих стилова и техника, чак и употребу само основних сировина за керамику, за шта је пример јапански уметник Ито Кошо.
Своју прву керамичку слику, саговорница је урадила 2006, после чега је уследио велики циклус:
- То је био прави бунт који је произашао у веома познат, а касније чак и докторски уметнички рад - закључује уметница, која је 2018. на ФПУ докторирала са темом "Керамика и екран - елементи наслеђа и савремена дигитална технологија" и која је у свом вишегодишњем раду успела да, као добитну комбинацију, повеже традицију, савремена достигнућа и иновативну технику.
Поставка "Антиматерија", чији је кустос Јелена Поповић, моћи ће да се обиђе у Салону МПУ, до 28. септембра.
ЈАПАН КАО ИНСПИРАЦИЈА
ЗА ову уметницу Јапан је у сваком смислу била иницијална и одскочна даска:
- Мисаоно, креативно, културолошки, духовно и технички сам била оплемењена, проширених видика у односу на струку, могућности, видела сам и научила колико се керамика поштује и цени као и постојање и подршка институција, колекционара, индустрије. Керамика је у Јапану присутна у свим сегментима живота, екстеријеру и ентеријеру. Фантастичне скулптуралне форме цењених уметника можете видети постављене у парковима, на трговима, на начин на који наша свест то не може ни да замисли. Синоним за скулптуру у јавном простору код нас је још увек меморијална скулптура. Чврсто верујем да ће се таква мишљење временом променити. То није лако, али се треба трудити и борити, а изожбе које аутори приређују су један од најбољих видова те борбе - каже Љубица Јоцић Кнежевић.
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)