ЖИВОТНИ ТЕАТАР У КОСМИЧКОЈ СЛАГАЛИЦИ: Сликарка Јелена Гвозденовић о радовима које је недавно изложила у Паризу
КУЛТУРНО-историјски шок доласка у туђу а своју земљу, рађање, оплодња у мутном циркусу, апсурд, легионари, братство, трећи лик, воајери с маском.
Све су то елементи интуитивног сликарства у интелектуалном експресионистичком изразу Јелене Гвозденовић Никол. Српска сликарка млађе средње генерације, која у Француској живи и ствара од 2014, недавно се представила на великој самосталној изложби с радовима насталим у последњих десетак година у париској Галерији "Кристијан Пежо" на авенији Велике армије у продужету Јелисејских поља.
Изложила је тридесетак платна, од којих су нека монументалних димензија. На њима, експлозија боја, кретање енергије, снага тела, шарена киша, простирање човека. Напуњене, до детонације. Живот и људи.
- Назвала бих то еклектичном уметношћу. Мешавином свега могућег - каже сама за своје сликарство Гвозденовићева у разговору за "Новости.
Своје слике види као плод подсвесне комбинације и психичког аутоматизма.
- Никад не знам шта ће до краја да испадне. Кад бих имала дефинитивну имагинацију слике, не знам зашто бих сликала - истиче.
У исто време је аналитички стваралац и сликар потпуне слободе. Прича крене, па где се заустави.
- Паралелно сликам више платна, а слике настају током неколико месеци, некада и годину дана. И све што пролази кроз мој живот у том периоду, преносим на њих. Људска бића су састављена од тела, душе и духа. Уз то, и од живота који нас напада са свих страна и потребе да волимо. Све се то укршта, ствара се слика, долази до изненађења и ту настаје магија - истиче наша саговорница.
Јелена Гвозденовић је завршила средњу уметничку школу у Нишу, затим студирала на
Ликовној академији на Цетињу, а онда по позиву Милана Блануше прешла у Нови Сад. Магистрирала је сценографију на Академији примењених уметности у Београду. Као резидент у Међународном сликарском граду одлучује да остане у Француској. Њена бака Жан Никол родила се у Паризу, а живела и умрла у Крушевцу где је била професор француског језика.
Жанин отац, Јеленин прадеда, Едмонд, дошао је 1912. године из Морлеа, у Бретањи, да ратује као добровољац за Србију. Дошла је сада тамо, одакле су јој преци, лични, породични и општи, уметнички.
Да ли је грех отићи или остати? Још је мучи та дилема. На сликама стално поновљени сан, у коме непрестано гњура и изнова израња, да дише. Наслови наводе на размишљање. "Закон сладоледа". Ко има право да га једе? Је ли комформизам обавезан? Шта је правда, а шта неправда? Шта је специфично људско стање? "Пакао и егзистенција у рају". То је живот.
Познати ликовни кричар Андреа Франческо Нути проналази везу између њеног изучавања фрескосликарства и технике иконописања током студирања, са композицијама и светлошћу на њеним сликама.
Животни театар, космичка слагалица, универзум у малом. Све је ту. Од сукцесивних ликова, међу њима и нас самих, до најчудноватијих могућих догађаја у које можемо да западнемо, благосиљани и проказани у исти мах, закључно са писаном поруком на слици која држи загонетку као кључ.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (1)