ПОНОВНО ОТКРИВАЊЕ МЕСОПОТАМИЈЕ: На позив ирачких власти најпознатији археолози ексклузивно откључавају древне локације

Н. Д.

08. 07. 2024. у 18:00

КАДА говоримо о периоду античке историје, већини људи прве асоцијације су на Египат, Грчку и Рим. Такође, већина се изненади када открије да упркос великој популарности наведених цивилизација, највише писаних докумената који су опстали до данас потиче из Месопотамије.

ПОНОВНО ОТКРИВАЊЕ МЕСОПОТАМИЈЕ: На позив ирачких власти најпознатији археолози ексклузивно откључавају древне локације

Фото Вијасат

Древне културе које ћемо још једном упознати захваљујући новом документарцу "Поновно откривање Месопотамије" који се, на каналу Вијасат хистори, емитује у петак, 12. јула, од 21.00 (реприза је у недељу 18. јула од 21.00). У једночасовном филму нова генерација археолога отвара за гледаоце митска налазишта Месопотамије, попут Ниниве, Лагаша и Ларсе. Уз помоћ модерне технологије они долазе до нових открића у првим градовима које су људи саградили.

Ратом разорене земље које се данас налазе на територији некадашње Месопотамије дуго су биле забрањена земља за истраживаче жељне откривања нових тајни о првој људској цивилизацији. Међутим, након три деценије генерација међународних археолога одазвала се на позив ирачких власти да поново отвори митске месопотамске локације.

Први пут после готово пола века имаћемо прилику да завиримо у свет који је почео да се развија пре више од 5.000 година. У филму пратимо америчке, италијанске и француске ентузијасте, који се на потпуно нов начин баве истраживањем развоја првих комплексних урбаних друштава у Месопотамији, стављајући акценат на достигнућа попут проналаска писма и револуционарног напретка у пољопривреди и наводњавању.

Фото Вијасат

Документарац користи модерне увиде и визуелне елементе како би оживео ову древну историју и приближио нам тренутак у ком се човек одрекао номадског начина живота и напокон се скућио на једном месту. Захваљујући том тренутку имамо свет у ком данас живимо.

Од Месопотамије до процвата модерне цивилизације дели нас две стотине генерација које су утрле пут савременом човечанству. Документарац "Поновно откривање Месопотамије" враћа нас у доба културе Убаида и прати подизање првих монументалних грађевина и светилишта, успостављање писане речи, зачетак новчане трговине, система монархије и појаве прве хијерархије власти од постанка човечанства. Упркос страдању многобројних локалитета у ратовима током претходних деценија, корачајући старим стазама нове генерације истраживача доносе нам открића која ће променити поглед на ову працивилизацију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом