ПОНОВНО ОТКРИВАЊЕ МЕСОПОТАМИЈЕ: На позив ирачких власти најпознатији археолози ексклузивно откључавају древне локације
КАДА говоримо о периоду античке историје, већини људи прве асоцијације су на Египат, Грчку и Рим. Такође, већина се изненади када открије да упркос великој популарности наведених цивилизација, највише писаних докумената који су опстали до данас потиче из Месопотамије.
Древне културе које ћемо још једном упознати захваљујући новом документарцу "Поновно откривање Месопотамије" који се, на каналу Вијасат хистори, емитује у петак, 12. јула, од 21.00 (реприза је у недељу 18. јула од 21.00). У једночасовном филму нова генерација археолога отвара за гледаоце митска налазишта Месопотамије, попут Ниниве, Лагаша и Ларсе. Уз помоћ модерне технологије они долазе до нових открића у првим градовима које су људи саградили.
Ратом разорене земље које се данас налазе на територији некадашње Месопотамије дуго су биле забрањена земља за истраживаче жељне откривања нових тајни о првој људској цивилизацији. Међутим, након три деценије генерација међународних археолога одазвала се на позив ирачких власти да поново отвори митске месопотамске локације.
Први пут после готово пола века имаћемо прилику да завиримо у свет који је почео да се развија пре више од 5.000 година. У филму пратимо америчке, италијанске и француске ентузијасте, који се на потпуно нов начин баве истраживањем развоја првих комплексних урбаних друштава у Месопотамији, стављајући акценат на достигнућа попут проналаска писма и револуционарног напретка у пољопривреди и наводњавању.
Документарац користи модерне увиде и визуелне елементе како би оживео ову древну историју и приближио нам тренутак у ком се човек одрекао номадског начина живота и напокон се скућио на једном месту. Захваљујући том тренутку имамо свет у ком данас живимо.
Од Месопотамије до процвата модерне цивилизације дели нас две стотине генерација које су утрле пут савременом човечанству. Документарац "Поновно откривање Месопотамије" враћа нас у доба културе Убаида и прати подизање првих монументалних грађевина и светилишта, успостављање писане речи, зачетак новчане трговине, система монархије и појаве прве хијерархије власти од постанка човечанства. Упркос страдању многобројних локалитета у ратовима током претходних деценија, корачајући старим стазама нове генерације истраживача доносе нам открића која ће променити поглед на ову працивилизацију.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)