МИЛИЈАНА МИЋУНОВИЋ: Шуњамо се, истражујемо, дивимо се обичним људима, а посао заиста може бити љубав
ПОПУЛАРНА ТВ новинарка и водитељка емисија "Градске приче" и "Путевима Тесле" на Уна ТВ, Милијана Мићуновић, с посвећеношћу и љубављу успешно корача медијским небом, а срца публике је освојила харизмом, топлим осмехом, преданим радом. Све што чини српску престоницу, али и остале градове, њихов дух, енергију и "пулс", Милијана опипава кроз ту "градску авантуру" и људе који имају узбудљиве животне приче. А уз добру информисаност о Теслином стваралаштву, као и брзини у давању одговора и мало среће, такмичари, управо под Милијанином водитељском палицом, одговарају на питања о животу и генијалним проналасцима великог Николе Тесле.
- Прилика да водим квиз "Путевима Тесле" за мене је велика част, али и могућност да заједно са такмичарима учим о генију из Смиљана - овако, готово у даху, за "ТВ новости" истиче Милијана Мићуновић, и додаје да се гледаоци, пратећи њене емисије, могу забавити, насмејати, чути занимљиве приче, али и научити неке ствари које се тичу науке, која је свуда око нас.
Сећа се да је као ученица основне школе први пут посетила Музеј Николе Тесле и да је одатле понела веома снажан утисак, који је сада, док и сама много тога непознатог сазнаје, још интензивнији и чини је поносном да је један такав геније ходао земљом и да је тај геније, Србин.
*Шта вам је и овакво бављење генијем из Смиљанића донело, променило, померило?
- Тесла је ризница и човек никад не зна довољно о њему. По први пут сам почела да истражујем о Тесли као човеку, а не научнику. Неспорно је колики је он био геније и колико је допринео човечанству. Међутим, почела сам да размишљам о његовим идејама о доброти, о сврси постојања. Његов рад није имао за циљ да се он обогати, већ да овај свет учини бољим местом за све нас. Мислим да је то лекција коју свако од нас треба да има на уму. Како је он говорио, чак и деловање малих бића, доводи до промена у читавом Свемиру.
*У емисији дванаест најбољих такмичара, узраста од 15 до 18 година, надмећу се у знању о Теслином животу. Како им иде то освајање знања?
- Често чујемо у медијима како су новије генерације све лошије. Међутим, ови млади такмичари то су демантовали. Сви они имају различита интересовања. Занимају их музика, програмирање, књижевност, али оно што им је заједничко је знање о Николи Тесли, и то је порука коју преносе. Чиме год да се бавите, веома је важно да знате ко су вам преци, али и ко су сви они људи који су били наши амбасадори у свету. Тесла и данас, 81 годину после смрти, мења слику Србије у свету. Верујем да се и неки нови Тесла крије међу овим млађим генерацијама.
*Водитељ сте и документарне емисије "Градске приче". Чија је прича, или о чему, на вас оставила најјачи утисак?
- Кроз емисију "Градске приче" по први пут сам осетила да посао заиста може бити љубав. Тај осећај који имате док снимате, пишете, а касније и монтирате, не може да се мери ни са чим. А тек оно најдрагоценије су људи које упознајете. Много је њих који су на мене оставили снажан утисак. Међутим, највећи утисак оставио је Дејан, геније из Јагодине. Он је пример како вам некад Бог узме на једној страни, али толико тога вам да на другој. Мислим да је он и пример да наше друштво и даље не препознаје скривене таленте и људе, који су по неким нашим начелима "другачији".
*Многе животне приче и судбине су се отвориле, много тога сте сазнали о људима и њиховим животима. Шта је на вас оставило највише трага?
- Као екипа "Градских прича" свакодневно се шуњамо и истражујемо различите делове градова, тражећи оно што чини град аутентичним. Желимо да окусимо све што један град нуди. Кроз ову емисију схватила сам да највише волим да радим приче о људима, оним обичним, и да управо од таквих људи можемо да научимо како се заиста ужива у животу, али и о томе шта је сврха живота. Некад се велики одговори крију на малим местима, битно је само да пажљиво слушамо.
*Увек истичете да сваки ћошак у сваком граду крије неку причу, као и његови грађани. Шта, по вашем мишљењу, боји дух једног града?
- Волим увек да кажем да ћете о једном граду најбоље сазнати ако одете на његову пијацу. Ту се очитавају карактер и дух града. Ту можете да сазнате о људима и њиховим ћудима. Додала бих да се то крије и у оном кафићу у крају у који свраћају само легенде те четврти, али и у многим занатским радњама које пркосе модерном времену. Сва та места чувари су једне историје, али и карактера града. Таква места боје овај град. У свету засигурно има лепших градова од Београда, али мислим да ову комбинацију има само он.
*Каква је ваша "градска прича"? Ваша омиљена места, ћошкови, зграде, улице, људи, комшије, пијаца...?
- И даље је мој град Нови Сад. Радим у Београду, али живим у Српској Атини. Међутим, могу да се похвалим да сам пронашла своја омиљена места у оба града. Свакодневно ме одушевљава чињеница да су ова два града на удаљености од само 100 километара, а опет да су толико различита. Дух града, атмосфера, људи, па и та брзина... Све је толико другачије, а опет не знам у који град сам више заљубљена. У једном дану могу да уживам у изласку сунца на Дунаву у Новом Саду, а исто то сунце да дочекам на заласку на Дунаву у Београду. Зеленило Фрушке горе и поглед на реку је оно што ме смирује и где пуним батерије за радну недељу. Људи и градска бука су супер, али некад је добро побећи од тога. Када на то додам и добру књигу, описала сам свој савршени одмор.
*Шта вас као медијску личност највише интригира у свету новинарства?
- Више од 250 година Срби се баве новинарством. Међутим, из године у годину све је мање цењена професија, али опет и даље једна од најбитнијих. Засигурно, новинар неће као лекар спасти живот, представити неки изум, или пак донети неку важну државну одлуку. Али, размислите, да ли вам новинар заиста неће променити живот? То је оно због чега се сваког јутра будим и оно што ме и даље заљубљује у ову професију - можемо активно да утичемо да живот свих нас буде квалитетнији.
*У чему и где примећујете највећу разлику код себе у односу на оно што сте сада и какви сте били на почетку каријере?
- На почетку сам наивно веровала да новинарство и правда готово увек иду заједно. Кроз рад сам схватила да то није случај, већ да је код многих избор пропаганда. Међутим, ја сам и на почетку, али и сада изричита - не желим да будем део таквог новинарства.
*Ка ком животном циљу стремите, шта жарко желите да остварите, доживите...?
- Циљ ми је да се за десет година пробудим и кажем: "Једва чекам да одем на данашње снимање". Желим да учим, истражујем и сутра заиста уживам у овом послу. Међутим, све то је мање важно ако ту срећу немате са ким да поделите. Стога, стремим ка томе да оснујем здраву породицу, направим једну малу кућу са погледом на море и да свакодневно правим приче о сасвим обичним, али генијалним људима.
*Имате ли и који су то путокази које сте пратили, а и сада до њих држите?
- У свету у којем су императиви новац, моћ, бахатост, врло је лако склизнути на погрешан пут. Наш велики патријарх Павле говорио је: "Чувајмо се нељуди, али се још више чувајмо да и ми не постанемо нељуди." То је мој путоказ, да се упркос свему трудим да будем добар човек. Мислим да је то данас најтеже.
ВОДИЋУ И ЕМИСИЈУ "ПОПОДНЕ"
*МИЛИЈАНУ ћемо, од данас 20. марта, на Уна ТВ, гледати и у емисији "Поподне".
- Симболично, на први рођендан ове емисије званично се прикључујем тиму. Сваке среде ћу наше гледаоце водити кроз најактуелније и најзанимљивије теме. Радујем се многим великим разговорима и лепим причама из Србије које ће, надам се, освојити срца наших гледалаца.
БОНУС ВИДЕО:
НИ НА ВРХУНЦУ НИСАМ ЗАБОРАВИО ОДАКЛЕ САМ ПОЧЕО | "Новости" интервју | Мирослав Илић
Препоручујемо
ЛАВИНА ЕМОЦИЈА: Николија Јовановић на промоцији окупила целу естраду (ФОТО/ВИДЕО)
18. 03. 2024. у 23:15
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)