ИСТОРИЈУ ЖЕНА ПИШУ МУШКАРЦИ: Касја Смутњaк, звезда историјске драме "Домина", о најпознатијој римској царици, феминизму и борби

НИКОЛА ДРАЖОВИЋ

17. 02. 2024. у 07:30

КОСТИМИРАНА серија "Домина" која се од 19. фебруара, понедељком, у 21.00, емитује на каналу Епик драма, увериће нас још једном у ону стару народну мудрост, да иза сваког моћног мушкарца, стоји још моћнија жена.

ИСТОРИЈУ ЖЕНА ПИШУ МУШКАРЦИ: Касја Смутњaк, звезда историјске драме Домина, о најпознатијој римској царици, феминизму и борби

Фото Епик драма

Иако за Ливију Друзилу зна ретко ко од данашњих становника вечног Рима, управо је ова одважна "прва дама" Римског царства утицала на то да историја престане да се пише искључиво мушким именима. Позната као прва античка феминисткиња, Ливија је променила поимање тога шта једна девојка може да очекује од живота, захваљујући чему је са 30 година успела да постане најмоћнија жена на свету. Ливија Друзила, позната и као Јулија Августа, била је трећа супруга првог римског цара Августа и вероватно једна од најмоћнијих жена у старом Риму. Ливија је била и мајка цара Тиберија, бака војсковође Германика и његовог брата цара Клаудија, прабака цара Калигуле и чукунбака цара Нерона.

Клаудије је у време своје владе деификовао Ливију признајући јој титулу Августе, коју ће носити многе касније римске царице.

У ексклузивном интервјуу за "ТВ новости", пољска глумица Касја Смутњак, која је одрасла и живи у Риму, открива нам како се нашла у роли Ливије Друзиле и чиме ју је опчинила ова моћна римска царица.

- У многим уметничким делима, литератури и на филму, Ливија је приказана као амбициозна и бескрупулозна жена. Верујем да је сасвим нормално и очекивано да када владате најмоћнијом царевином на свету, подигнете гард и повремено покажете зубе.

Политика је била и остала гладијаторска арена у којој сте или ловац или плен. Поготово је тако било у оно време. Кроз ову серију, међутим, покушали смо да откријемо Ливијин пут који ју је довео до титуле Августе и да је сагледамо као девојку која се изборила за оно што јој припада. Прича почиње на дан њеног првог венчања и наставља се кроз њен бег и повратак у Рим, где је решена да врати све што је од ње украдено. Она у томе успева на веома лукав начин - удаје за човека који јој је све узео. До своје 30. године, Ливија је успела да поврати своју имовину и статус. Ипак, она ускоро открива да није довољно само докопати се моћи, већ је неопходнo задржати је - поручује на почетку разговора лепа италијанска глумица пољског порекла.

Да ли сте знали нешто о Ливији пре него што сте добили улогу?

- Иако сам Пољакиња, живим у Риму већ 25 година. Занимљиво је да сам једина из глумачке екипе која заправо живи у Риму, али нисам из Рима, и нисам Италијанка. Ипак, сваки корак који направите на улицама Рима води вас у античку историју. Она је записана у именима квартова, улица, кафића, ресторана... Све и да нећете, о Римском царству морате све да знате. О Ливији, међутим, никад ништа нисам чула. Све што сам знала било је да постоји мали парк који носи њено име, један ресторан и пећине на ободу града. И то ме је одмах заинтересовало, али, нажалост, у граду музеју не постоји ниједан податак о његовој најмоћнијој жени. Када сам почела да истражујем, била сам шокирана колико чак и моји пријатељи, који су Италијани, мало знају о њој. А још више ме је изненадило што у Риму готово да не постоје историјске књиге о њој. Тада сам схватила да је историја Рима, али и целе наше цивилизације, углавном фокусирана на мушкарце, као да су жене кроз векове и све те ратове, увек биле у другом плану.

Како сте у тој мушкој историји открили праву Ливију и велики утицај који је имала на Римско царство?

- Отишла сам у највећу римску библиотеку и затражила да ми дају све што имају о Ливији Друзили. Донели су ми три књиге, и то је махом била литература о Августу и Тиберију, где се Ливија спомињала на свега неколико страница. Веровали или не, усред Рима, у највећој библиотеци, то је све што о Ливији можете да нађете. Срећом, Сајмон Берк, сценариста и шоуранер наше серије страствени је познавалац њеног живота и велики љубитељ историје древног Рима, па ми је био велика помоћ. Такође, занимљиво је и то да је Сајмон Британац који живи у Риму, а још смешније је то да смо нас двоје и комшије (смех), тако да смо редовно и лако размењивали литературу и идеје о томе како би требало да дочарам Ливију у серији.

Шта вас је највише изненадило у причи о Ливији?

- Највише ме је заинтересовала та њена невидљивост. Август је свуда у Риму. Постоји метро станица, има огромних зграда са његовим именом, улица, статуа, његово лице је свуда. Био је добар политичар, али тих. Ипак, и тако тих, он је присутан свуда, и у историји је оставио много тога са својим ликом и именом. То ми је донекле био знак да је био опседнут собом. По логици, Ливију, иза које није остало ништа, доживела сам као интелигентну жену која је у том тврдокорно мушком свету радила једино што је жена могла - владала мушкарцима. Посматрајући ту ситуацију, размишљала сам како ћу ја као Касја, неко ко на свет гледа из модерне перспективе, дочарати жену која је највећи део снаге и времена свакодневно трошила на планирање и стратегије захваљујући којима је управљала мушким умовима тако да они помисле да сами доносе све те одлуке. А у ствари, она им их је усађивала. Чини ми се да је та закулисна улога жене некада чинила много интелигентнијима и одлучнијима. Као да нас је лагодност савременог живота помало ушушкала и дала нам лажну слику да уживамо слободе које су, када размислите, у ствари само привид. Право питање је да ли се жене данас боре за себе и колико се од тих битака заиста заврши победом? У историји феминизма није прошао век или два. Прича о Ливији траје већ 2.000 година, а и даље је испричана само једна половина те приче. Она мушка.

Зато сам овој серији посветила четири године свог живота, да макар на тај начин свет сазна нешто о овој жени, а да то не буде само кроз причу о њеном супругу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности