УМЕМ ДА ПОГОДИМ ПЕНАЛ И У ШТИКЛАМА Бојана Марковић: Волела бих да радим документарне емисије о песмама, њиховом пореклу и настанку
ХАРИЗМАТИЧНА водитељка разоружавајућег осмеха, Бојана Марковић, која иначе буди гледаоце РТС, са великим нестрпљењем очекује емитовање последње, пете емисије "Музичког дербија", у среду, 28. децембра (РТС 1, 20.50).
У новом формату шоу-програма, који спаја музику и спорт, надметање у певању и шутирању голова, Бојани је припала улога селектора црвеног тима. Селектор плаве екипе је њен колега и саборац у емисијама о народној музици, Милан Поповић, који је аутор и сценариста овог необичног пројекта.
- Када смо објаснили извођачима шта је идеја, певачице су штикле замениле патикама, хаљине дресовима и чекале су шансу да шутирају на гол. Сви су са невероватном енергијом и жељом долазили на снимања, сјајно смо се забављали, шалили, храбрили једни друге, смишљали стратегије како да победимо супарнички тим. Најзабавније су дефинитвно реакције певача који воле да се надмећу, једва чекају да добију лопту и потпуно уђу у улогу фудбалера. У једној од емисија, капитен мог тима, Жељко Шашић, није погодио пенал и то је било трагично. Пала је атмосфера на клупи, Шашић није желео да се врати у игру, није могао да опрости себи што је промашио, истински је био тужан. Наравно да смо га бодрили и шалили се у жељи да га орасположимо - истиче у разговору за "ТВ новости" Бојана Марковић, која је прешла дуг пут од новинара-сарадника у емисијама "Увиђај", "Шта радите, бре?", "Да, можда, не" и "Грађанин", до водитеља шоу-програма "60 најлепших народних песама", каравана "Најлепше народне песме", "Сабора 2022" и, наравно, Јутарњег програма.
ЋЕРКА МИЊА У РЕЖИЈИ
Деца запослених на телевизији често проводе време код родитеља на послу. Да ли је ваша ћерка Миња (8) упознала чари новинарског заната?
- Наравно, телевизија је чаробна кутија и у нашој породици. Када год има прилику одлази са мном на снимања, буде у режији са колегама и пипка дугмиће када јој дозволе. Чак је једном била у Јутарњем програму јер није имао ко да је чува, а биле су честе дојаве о бомбама у школама.
Музички дерби" спаја фудбал и песму. Да ли вам је лакше да "пустите глас" или шутнете гол?
- Глас боље да не пуштам - мислим на певање! (смех) Понесе ме атмосфера и певам за своју душу, а на микрофону не. Имала сам неколико покушаја да шутнем гол и то у штиклама. Дакле, умем да погодим пенал.
Екипе певача у "Музичком дербију" надмећу се у погађању песмама у срце. Које мелодије вас гађају у душу и које емоције буде?
- Шумадијска двојка и југ. Прво због краја где сам одрасла, а затим и јер носи посебну емоцију, жал, дерт.
Шта од песама наручујете у специјалним животним приликама?
- Углавном "Станите дани, станите ноћи" када се окупи друштво и породица, јер смо сви у различитим градовима, а најближи и у другим земљама. Затим "Стани, стани, Ибар водо", "Ајде, Јано", "Памтим још..." и друге. Незаобилазне су и Тозовчеве песме, оне су азбука кафанског репертоара.
А како вам је кад чујете "Стани, стани, Ибар водо" и присетите се родног краја и Краљева? Имате ли када да застанете поред Ибра?
- То је омиљена песма многих Краљевчана, коју је давно написао чувени Драгиша Недовић и вероватно најлепше опевао лепоту Ибра. Врло сам емотивна када је чујем, али на срећу често одлазим у родни град, код родитеља, тако да немам за чим да жалим и тугујем.
После серијала "60 најлепших народних песама" и фестивала "Сабор 2022", поново сте у пару са Миланом Поповићем и окружени музиком.
- На Сабору народне музике Србије било је изазовно поново стати на велику сцену са Миланом Поповићем. Након серијала "60 најлепших народних песама" нисмо готово три године сарађивали, а исто толико сам у Јутарњем програму и нисам имала прилику да радим преносе забавних емисија. Добили смо похвале да смо и даље одличан тандем! Имамо добру комуникацију на сцени, сличан смисао за хумор, шалимо се, узвраћамо реплике на текст који смо измислили у делићу секунде, помажемо се када један од нас двоје застане, једном речју, функционишемо као колеге и тачно знамо ко колико може и зна о музици! Ипак, серијал "60 најлепших народних песама" је до сада најзахтевнији пројекат јер смо снимли 600 нумера, урадили педесетак студијских емисија и неколико каравана у градовима широм Србије. То је за мене невероватно искуство, узимајући у обзир да сам први пут ушла у студио те 2017. године и буквално кренула од нуле пошто сам до тада радила као новинар, али не и испред камере.
Завршили сте средњу медицинску школу и могли бисмо да кажемо да сада публику испред малих екрана у Србији лечите осмехом и песмом.
- О да, кад већ нисам лекар, дајте да лечим песмом! Пре свега публику информишем уз осмех јер је Јутарњи програм моја матична емисија. Водим се тиме да и у сунчаном и у тмурном дану, осмех прија, као и ведрина коју желите да унесете у свачији дом. Знам шта је за мене Јутарњи програм, одувек, као прва емисија уз коју се припремам за посао, информишем, испијам кафу и колико значи енергија водитеља. Замислите да је та особа намргођена?!
А које ситуације или гости могу вама да измаме осмех у Јутарњем програму, који је непредвидив као и свака емисија уживо?
- У студију Јутарњег програма је увек позитивна атмосфера, и када нешто крене низбрдо, рецимо гост касни или се успава, гледамо то са ведрије стране. Свесни смо одговорности живог програма, али и непредвиђених ситуација. Боље рећи, навикли смо да некада не иде све по плану. Увек осмех измаме најмлађи гости, деца боје програм искреношћу, радозналошћу, ведрином, занимљиво причају, а питања су им исто тако слатка... Занима их како функционише телевизија, одакле читам толики текст. Увек ме радује да причамо о хуманости, доброти, успесима, необичном пројектима студената. Уживам када су у студију животиње, а често удомљавамо псе и маце. Када су нам гости били соколари, соколица се много узнемирила и није хтела да се одвоји од власника. Ни мени није било свеједно јер сам планирала да урадим најаву са соколицом на руци, међутим, када ме је погледала, одустала сам. (смех)
Шта сматрате изазовом у вашем послу и шта бисте волели још да остварите када је реч о раду на телевизији?
- Изазов је пробудити се на време и не закаснити ниједном за три године. (смех) Свака емисија је изазов, јер тражи одговорност, прибраност, концентрацију, лепоту говора, непогрешивост. Изазов је и суочавање са сопственим грешкама, као и коментарима гледалаца. Волела бих да радим документарне емисије о песмама, њиховом пореклу и настанку, о томе како су се преносиле и стизале у ове крајеве баш оне песме за које верујемо да су "наше".
ПУТИНОВ САВЕЗНИК О КРАЈУ РАТА У УКРАЈИНИ: Постојаће радијациона зона у коју нико неће ући током нашег живота
САВЕЗНИК руског председника Владимира Путина изјавио је да би, ако би Русија лансирала нуклеарно оружје на Украјину, то створило "радијациону зону" која би окончала сукоб, наводи Фајненшал тајмс.
03. 12. 2024. у 21:36
ШОЛЦ САМ ВУКАО ТАЈАНСТВЕНИ ПРТЉАГ: Више од доласка у Кијев јавност занима - Шта то има у коферу? (ФОТО/ВИДЕО)
ОД САМОГ доласка Олафа Шолца у Кијев, јавност је више заинтригирало то што је немачки канцелар из воза у главном граду Украјине изашао тако што је сам "вукљао" лични пртљаг.
02. 12. 2024. у 15:51
КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција
ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.
02. 12. 2024. у 13:23
Коментари (0)