ПОГЛЕД ИСКОСА: Слика као магични објект

Дејан Ђорић

06. 11. 2024. у 09:00

НЕДАВНО завршена самостална изложба објеката, слика и цртежа Снежане Петровић (Нови Сад, 1977) под називом "С друге стране" у Малој галерији Дома Војске Србије у односу на своју изузетност могла је да буде медијски боље представљена, па јој се вреди и накнадно обратити.

ПОГЛЕД ИСКОСА: Слика као магични објект

Снежана Петровић/"Fly baby fly" 2022.Фото Д. Куруцић и М. Станојев

Реч је о једној од најважнијих млађих српских уметница, која је веома цењена те се за њена дела непрекидно занимају колекционари и страни и домаћи галеристи. Њој је тешко да приреди своју самосталну изложбу и одговори на позиве галериста јер све што уради заинтересовани односе. Њена посебност је и у томе што се једина изражава сликом, објектом, цртежом и графиком, коју предаје на Академији уметности у Новом Саду.

У каталогу је одличан текст књижевника и ликовног критичара Драгана Јовановића Данилова под насловом "Чаробне кутије Снежане Петровић". На жару своје имагинације Данилов одговара на узорност и загонетност опуса Снежане Петровић. Добро је уочио повезаност њених остварења са асамблажима Џозефа Корнела који у XX веку претходе свим приступима естетици кутије, тј. слике као објекта, надреалног предмета који излази у трећу димензију. Прва таква настојања пре више година ове уметнице била су донекле и наивна, међутим, ова упорна сликарка, која ствара систематски, надограђује и шири свој ликовни простор, пронашла је само свој кључ за улазак у кутијасту сликовну појавност, у слику као магични објект. Изложба би можда могла да се назове и "С друге стране слике". О малим кутијама су размишљали Васко Попа и Леонид Шејка, цртао их је Владимир Величковић, њима се бави Марина Накићеновић, а пре њих чаробне кутије стварали су оријентални уметници. У том смислу на отварању изложбе Данилов уочава да је мала кутија изузетна пре свега због свог садржаја, тајне коју скрива, или се слути.

Реч је о својеврсној визуелној интелигенцији, о синтези ликовних елемената а не само о уметности као езотерији. Снежана нас води лавиринтима свог ликовног мишљења, упућује у тајне ликовног језика који постепено разоткрива, који тражи време и увид. Њена дела не припадају главном току (пост)модерне јер су слојевита и загонетна, не дају се лако и одмах сагледати а још мање прочитати, подразумевају време и живот са њима да би се отварала у пуној мери. У том смислу Љуба Поповић је уочио да поседовање апстрактних дела подразумева њихово визуелно трошење, она после неког времена досаде. Слике и друга остварења Снежане Петровић су машине смисла, мали генератори идеја и визија, кумулативни предмети неке нове ликовне зачарности. Зато Михаило Ђоковић Тикало говори о слици која претпоставља "сеансе чуђења" а из чуђења је по Платону и Аристотелу настала и филозофија. Ако на слици нема тајне, чуда и мистерије она не треба ни да постоји, такво је ликовно вјерују свих фантаста, којима отворено и ова култивисана Новосађанка припада.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

БРУКА И СРАМОТА У АЛБАНИЈИ! Шиптари и Украјинци заједно вређали Србе и Русе (ФОТО)