КЊИЖЕВНА КРИТИКА - Свет музике

Слађана Илић

04. 09. 2024. у 06:06

ЗБИРКА прича Александра Гаталице "Друга виолина и друге приче" ("Академска књига") једна је од најбољих прозних остварења објављених у Србији ове године.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА - Свет музике

Фото: Приватна архива

У четрнаест приповедних целина, које садрже пролог и епилог, сагледавамо универзалност музике кроз судбине јунака, великих музичких извођача. Комуникација путем музике и музика као смисао живота централни су мотиви ове књиге. Чак и пасионираним љубитељима класике, она, извесно, открива и њене посве скривене моћи, изненађује их.

Такву њену комплексност могли су нам дочарати само приповедачи који су и сами музика, а који стрепе и за њену судбину у светлу контроверзи света у којем су затечени.

Уколико се посветимо том односу, разумећемо у коликом је раскораку музика с идеологијама, пандемијама, ратовима и другим људским демонима који у различитим, често притворним појавама, урушавају свет. Читајући ову књигу уочићемо и како се "проширују подручја борбе" оних који сагледавају значај музике, али и музике саме. Она реагује на све побројане спољашње околности, па тим реакцијама свету, у виду опомене, нешто поручује. Тек један пример из књиге који то потврђује јесте ћутање преко шест стотина Страдиваријевих виолина.

Истина да је свет све ближи апокалипси, којој својевољно безглаво хрли, као обневидели љубавник својој драгој која ће га сурово појести, повећава осетљивост, али и анксиозност, оних који то увиђају и који, бивајући посве обични људи који ни о чему не одлучују, то не могу да спрече. У својој немоћи они разматрају начине на које би могли сачувати сопствена музичка остварења, или пак оних, анонимних стваралаца, чија су се вредна дела затекла у ефемеријама. У причи која нам о томе казује ("Опклада на вечни заборав"), упркос њеној суморној атмосфери, увиђамо функционалну употребу (ауто)ироније и елементе хумора.

Фото промо

Исте те елементе садржи и аутопоетички поговор "После осамнаест година поново приче" у којем се преиспитује известан скор - шта је све стало у осамнаест пишчевих година које су "појели романи". Коментаришући нашу романоцентричну стварност, аутор разматра шта све чини форму романа, шта све данас јесте роман и шта се све данас представља као роман.

Поред тога, он закључује о повезаности романа и идеологије, или пак роман види као известан пишчев "алтер его који је попут доброзлог човечуљка пуштен међу читаоце и посвађане критичаре...".

И док се у поговору с озбиљним критичким одмаком преиспитују савремени српски роман, услови његовог настанка и "спектакли" у вези с њим, све што ова књига до поговора садржи чини читаоца сигурним - у поузданој форми приче - у том микросвету у којем све је музика.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!