КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Глас са руба
ДОК читамо нову збирку поезије Власте Младеновића "Грађа за лађу" (КОВ, Вршац, 2023), размишљамо најпре о позицији лирског субјекта. Да песник жели нешто важно да нам каже, чак да нас упозори, говори и сам, врло звучан и сугестиван назив књиге. Дакле, с ког места се јавља његов лирски субјект, о каквој грађи је реч, зашто је он спрема?
Извесно, он се јавља с некаквог рубног места, које је, услед свеукупног искуства и дубине увида о "раду" природе, о људима, њиховим сујетама и злостима, свету и циклизму у њему, сам одабрао. Та чињеница не говори о његовој песимистичкој природи, него пре о релистичној. Песимизам је истина света, а људи из историје никада ништа не науче. То нам свима говори тренутак у којем смо затечени, као и многи пре њега, као и они који ће тек доћи. Зато лирски субјект, "Свестан будуће Атлантиде", тј. њене судбине, припрема папире: "грађу за лађу, / исписујући родословље / из сваке врсте речи, / нек се нађу" ("Грађа за лађу").
Но, како је уочио и записао Михајло Пантић, који ову збирку препоручује: "Он није, како би се по наслову књиге и стиховима који су у њој систематично сабрани, далеки потомак древног Ноја, не доживљава себе као могућег спаситеља...". И то је сасвим тачно. Он, дакле, жели да оде чак и са тог руба који је, као место добровољног изгнанства изабрао. Куда даље после спознаје да "све било је варка"? Шта се, уосталом, уопште може спасити? Ако ћемо по песмама, у којима доиста нема патетике, спас је у стварању, у записима које ће, можда, неко некада наћи, и после будуће Атлантиде.
Док читамо "Грађу за лађу", сасвим спонтано почињемо да мислимо на неколике приповетке Горана Петровића: на "Месец над тепсијом", на Господара ивице света. Између њега и лирског субјекта наречене Младеновићеве збирке уочавамо извесне сличности, иако овај други нема никакве освајачке претензије док иде "трагом свога срца" ("Не плачи за Тројом"). У њему претеже поезија, над стварношћу. Таква, веристичка, та поезија је самосвојна визура историје, као и стварности коју лирски субјект, попут јунака Петровићеве приповетке "Трска" сада већ удише само само на сламку. Она открива њен карактер спрам природе песме и љубави коју налази "У пределима сна" ("Не плачи за Тројом") и лепоте и судбине коју дели са својом стваралачком сабраћом: Бодлером, Х. Л. Борхесом, Ивом Андрићем, Тадеушом Ружевићем, Иваном В. Лалићем".
Докле допире ствараочев глас док "Лети време, лети", док "са Пацифика дувају ветрови рата" ("Прозема"), где "Опште је глувило, / нико никога не чује" ("Допире мој глас")? Сигурно до оних који "У тишини радне собе налазе спас" ("Елфриде Јелинек се плаши масе"), који се читајући поезију Власте Младеновића с радошћу у стиховима и значењима сусрећу с њим.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)