ПОГЛЕД ИСКОСА: Јубилеј збирке Вујасиновић
МИЛОША Вујасиновића (Београд, 1971) знају скоро сви у главном граду и у земљи који се занимају за уметнине, мада он настоји да се не истиче и не иде на отварања изложби.
Реч је о некој врсти хероја нашег колекционарства. Често ометан и ниподаштаван у галеријском и колекционарском свету, успео је немогуће, оно што вероватно никоме другом није пошло за руком: да створи велику и квалитетну збирку без много материјалних улагања. Неки други имају веће и вредније колекције али су у њих улагали огромна средства, не само новац већ и станове, аутомобиле, мање јахте које су мењали за уметничка дела. Вођен само својим слухом за уметност, интуицијом и великим знањем Вујасиновић је практично ни из чега подигао своју империју, умео је да препозна и пробије се до важних дела, да пронађе изгубљене слике и остварења нестала са својим ауторима из жиже јавности. Симон Драговић, један други колекционар, рекао је да су "Цигани спасли српску културу". Хиљаде слика, цртежа, графика, скулптура, књига, каталога и других уметничких и документационих предмета завршило би на београдским депонијама да их Роми нису отргли од ђубришта и за симболичне своте понудили заинтересованима и зналцима.
Вујасиновић, међутим, није ни искључиво један од тих ревносних трагача по бувљацима и пијацама, купује уметнине и у специјализованим анктикварницама али зна шта узима и тим је чудо његове збирке веће. Од велике помоћи му је да се тим послом почео бавити у САД, где је тржиште уређено и где нема "шибицара", како поједине београдске галеристе називају сликари Љубица Мркаљ и Слободан Боб Ђурђевић. Неки наши галеристи би да купе слику за 50, а да је продају за 1.000. Вујасиновић зна да савлада тај предаторски инстинкт јер је пре свега колекционар (а уобичајено је да колекционари и тргују). Милош Вујасиновић, који сакупља разна домаћа и инострана дела од 1994. године и сада слави јубилеј 30 година своје колекције, није типични сакупљач, он разбија стереотип о богатом пословном човеку који из хедонизма купује ликовна дела као статусне симболе. Он пре свега активно доживљава уметност, између осталог је и ликовни и визуелни стваралац.
Ценио га је сјајни др Станислав Сташа Живковић, најбољи познавалац ране српске модерне, а Никола Кусовац му је у посвети у књизи написао "Јединственом Милошу, скоро Обилићу нашег колекционарства...". Реч је о стваралачком начелу некога ко активно унапређује и развија уметнички живот и као ликовни уметник класичних и нових медија.
Зато је несхватљиво да премда испуњава све услове није могао бити примљен у УЛУС, тај социјални клуб посусталих авангардиста. Милош Вујасиновић не само да живи од уметности, он често живи за уметност. Фанатички посвећен истраживању српске ликовне баштине, занемарио је лични живот, деценијама није отишао на одмор а нема ни приватни живот. За разлику од других он 24 сата живи за уметност.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)