КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Наши неспокоји
ПРВИ роман Маје Искре "Аперкат" (ЛОМ, Београд 2023) један је од најбољих романа које су прошле године објавили млађи аутори.
Оно што је за већину карактеристично јесте да се радња њихових остварења одвија у Београду деведесетих година прошлог века и да се јунаци, који баш у том периоду одрастају, сусрећу с ниимало идиличним чињеницама стварности које их константно повређују и - неминовно - одређују.
Ништа у њиховим животима није онако како би млада особа прижељкивала. Ничему се у таквом периоду не може хрлити с надом, са чистом радошћу и безбрижношћу, с неподношљивом лакоћом, што би се за једну обичну младост, можда, и подразумевало, али не на нареченом месту.
Њихови неспокоји, баш као и неспокој јунакиње романа "Аперкат" потичу најпре из дисхармоничне породице. Та дисхармонија пре свега потиче од оца алкохоличара, повремено изузетно агресивног, који никако није ту како би улио сигурност својим ближњима и дао им позитиван пример. Он је ту да тек с времена на време каже деци да морају бити "фајтери", да нема места сузама и сл., али то никако није довољно, наспрам свега осталог што његово биће емитује. Ту је и мајка која тек повремено дометне деци покоју реч подршке, али углавном је неприметна. Њене речи углавном не вреде много јер стварност те заједнице сасвим је другачија од онога што би једно дете у породичном окриљу прижељкивало. Дакле, такви јунаци имају лош старт. Ипак, бунтовни су, по нужности и борбени. Покаткад падају, и ти падови су врло близу трагедији, али неки од њих умеју да размисле о сопственим поступцима и погрешкама и да се подигну, да иду даље.
Негативитет из примарног окружења врло је сличан ономе споља - у школи, на улици, у граду, у држави. Док читамо о стварности школе и улице, без обзира на то што се све дешава на крају 20. века, не можемо да у сећање не призовемо јунаке Андрићеве приповетке "Деца". Постоји одувек и у деци неко - онтолошко - зло, које се манифестује и у свету обичног свакодневља, а ескалира у кризним околностима. Да је оно врло витално доказ је и књига Маје Искре. Дакле, таква деца малтретирају децу са социјалне маргине, често из крњих породица, избеглице, неко ко је другачији од већине. Ту се зло не зауставља. И оно расте с том децом. Да тек парафразирамо јунакињу приповедача - они који су као деца били "шљам", такви су остали заувек.
Још много тога могло би се казати о овој компактној, динамичној књизи која садржи врло функционалне флешбекове који пресецају континуирано приповедање и који враћају јунакињу приповедача на кључне трауматичне тачке. Још много тога могло би се казати и о томе како она сасвим огољено, душом, када је то потребно, понекад и када није баш неопходно, срља у конфликт.
"Аперкат" је књига о свима који су, затечени изразито лошим околностима, одрастали на доњем Дорћолу, у Београду, и сазрели знатно раније но што би се подразумевало. Коначно, "Аперкат" је и књига о томе какве девојке и жене побеђују такав свет. Оне би се сигурно допале сваком правом мушкарцу.
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)