ПОГЛЕД ИСКОСА - Бијенале фантастике

Дејан Ђорић

27. 09. 2023. у 06:00

ЈЕДНА од две преовлађујуће стилске фор­мације у српској уметности када је реч о штафелајном сликарству је фантастика.

ПОГЛЕД ИСКОСА - Бијенале фантастике

Сергеј Арапин " Поподне" Фоти Владимир Поповић

Друга је реализам и обе ове сликарске вероисповести потичу из деветнаестог века. Премда најснажнији развитак фантастике почиње од шездесетих година прошлог века, погрешно је родослов српске и крајње јој сродне црно­горске фантастике изводити од групе Меди­ала. Још је Урош Предић насликао чисто ира­ционалне слике, а у знаку необиченог су цели опуси Леона Коена са почетка дведесетог века и Милене Павловић Барили између два свет­ска рата. Не треба заборавити ни београдски међуратни надреализам, директно повезан са париским, јер је по многима Медиала на­ставак надреализма. Миро Главуртић одржа­вао је контакте са Марком Ристићем, вођом српских надреалиста, који је позитивно писао о Ољи Ивањицки, а имао лоше мишљење о Милићу од Мачве.

Српски и црногорски сликари фантастике чи­не бројчано малу уметничку сцену у односу на светску, али по снази израза су међу нај­јачима. Пре свега захваљујући програмима ликовних академија где су предавали пари­ски ђаци, овде се негује фантастика на основу ликовности, племенитост сликарског и цр­тачког израза, а не као у свету све присутнији хиперреализам, илустративност, морбидност и патологија. Наши сликари се клоне колико је то могуће у тако слободном изразу какав је фантастика произвољности и недоследности, многи од њих имају сложени систем и филосо­фију стваралаштва.

Прво Бијенале фанастике, одржано пре две године у Београду, Новом Саду и Ваљеву, привукло је више хиљада посетилаца, био је то потпуни успех. Садашње се одржава у Коларчевој задужбини до 15. октобра, а затим ће од 2. 12. 2023. до 15. 1. 2024. бити приказа­но у Модерној галерији Ваљево. И ова смотра привлачи велики број гледалаца квалитетом слика; повећан је излагачки формат, вред­ност главне награде и смањен број излагача. Гранпри је добио Сергеј Апарин и његова слика је извесно међу најбољим на овој изло­жби.

Награду "Перспектива", подстрек за стваралаштво младих до 35 година, добила је Маријана Ракићевић, а Награду за животно дело жири је дао Михаилу Ђоковићу Тикалу. Били су формирани посебни жирији за избор слика и награде, а ту су као и на прошлој смо­три дела гостију из иностранства.

Цео каталог је крајње узоран, одштампан у најбољој срп­ској штампарији "Бирограф", сви текстови преведени на енглески језик и ангажован историчар уметности (Ирина Томић) за дужи стручни уводни текст општег типа о феномену фантастике. Радује присуство младих ствара­лаца које показује да овај сложени, тешки вид уметности и даље живи у нашој средини. Иза целог овог успеха стоји организатор, Мића Михајловић и његов син Мијат, власници Фон­дације Михајловић - Феникс, веће колекције слика, претежно магичног карактера. Као у најбољим данима српске културе спојили су се љубав за уметност и колекционарство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ТУРНЕЈА ЈК У МИНУСУ Нема ништа од зараде: Уложила сам све што сам стекла за 30 година, зато сам са фановима у плусу