ДОК урањамо у нове романе Горана Петровића, "Папир са воденим знаком" и "Иконостас свег познатог света" ("Лагуна"), који су прва два дела комплексно замишљеног, обимног РОМАНА ДЕЛТЕ, чије таласе с разлогом нестрпљиво ишчекујемо размишљајући о самом њиховом настанку и аутору, човеку ерудити који ствара ван буке и беса спољашњег света, човеку изузетне чулности која се огледа у његовом филигранском уметничком поступку из којег у светлости посебни смисао даје оно последње, у крви уметнуто стакло мајстора витража Берта Толентина ("Папир"), као и белина ноћних кошуља, заправо белог "свлака" и пути Ђоване незасите у најстраснијем заносу, које је видео и разумео само Витал, млинар, јер он зна да се "ваљда нешто и подразумева" и да не мора све да се каже ("Папир") или пак последња реч јунака списатеља који, за разлику од других, никако није хроничар ("Папир"), или одсјај у Довољином прозорљивом оку ("Иконостас"), опомињемо се разноликих, а лепих мисли о причи и причању - Андрићевих понајпре, а у хуци наших дана, карактеристичној по различитим "јунацима нашега доба" у веселиновићевском смислу и оних Драга Кекановића, одличног српског писца, првог добитника књижевне награде "Београдски победник" за роман "Приврженост" (Српско културно друштво "Просвјета", Загреб, 2021) које гласе: "Свијет у којем живимо захтијева од нас да се одрекнемо и памћења и сјећања. Да будемо ИН.
НА ФОТОГРАФИЈАМА које ће, од 26. новембра у 19 часова, па до 7. децембра, бити изложене у Ликовној галерији Коларчеве задужбине у склопу поставке насловљене "кутиЈа", познати фотограф Небојша Бабић истражује вишеслојну симболику кутије као метафоре људског искуства.
ГАЛЕРИЈА "Вагон" једина приватна галерија савремене уметности у Бања Луци, у београдској галерији "Штаб" представља дела шесторо уметника из РС - Исидоре Бранковић, Тајане Дедић Старовић, Ирме Беширевић, Николе Томића, Огњена Милошевића и Дениса Харачића.
У ЈУГОСЛОВЕНСКОМ драмском позоришту, у уторак 26. новембра, гостује Словенско народно гледалишче Драма из Марибора са представом "Амадеус" Питера Шафера, у режији Александра Поповског.
ФРАНЦУСКИ сликар Анри де Тулуз-Лотрек ( 1864-1901) оставио је једно од најаутентичних уметничких сведочанстава париског ноћног живота. Рођен на данашњи дан (24. новембар), пре 160 година оставио је неизбрисив траг у историји уметности.
У ТОКУ тринаесте сезоне циклуса "ФМУ и Гварнеријус награђују", слушаоце у УК "Гварнеријус" очекују три концерта награђиваних студената Одсека за соло певање Факутлета музичке уметности у Београду.
Коментари (0)