ЧУВАЊЕ ГОЛОГ ЖИВОТА ЗАКОНОМ ОГРАНИЧЕНО! Случај пензионера из Лебана који је ранио провалника опет покреће питање нужне одбране
СЛУЧАЈ пензионисаног полицајца Милутина Цветковића (86) из Лебана, који је ухапшен, па убрзо пуштен да се брани са слободе због рањавања, односно покушаја убиства, иако се сумња да је само покушавао да заштити себе, породицу и имовину од комшије који је хтео да га опљачка, подигла је српску јавност на ноге. И изнова се отворило питање валидности српског законодавства и тога да ли је у оваквим случајевима прекорачена или не нужна одбрана.
Министар полиције Александар Вулин оценио је да закони морају да се прилагођавају животу и да поштују принцип правичности.
- Човек који је бранио себе и своју непокретну супругу не би смео да због тога буде у затвору - рекао је Вулин истог дана када се сазнало за овај случај. - Ако је тамо због пуцања у провалника и још уз то физички млађег и знатно снажнијег од пензионера који брани свој живот и породицу, онда морам да питам законодавца шта би свако у свом дому требало да уради када му неко угрози живот и част.
А деда Милутин, јуче се огласио и испричао шта се заправо догодило у ноћи између петка и суботе:
- Лопов са фантомком на глави се у моју кућу ушуњао пошто је разбио прозор и нечујно упао у собу где смо супруга и ја спавали. Кад сам га видео, скочио сам, а он каже држећи секиру у рукама: "Оде глава, дај паре или ћу те сасећи секиром, а жену ти заклати". Покушао сам да мирно разговарам са њим, али нисам успео. Моја жена је запомагала и вриштала, а ја сам извукао пиштољ и пуцао му у ноге.
БОГЕСКИ ПОДИГАО СРБИЈУ НА НОГЕ
СРПСКУ јавност буквално је подигао на ноге случај Саше Богеског који је, после више од пет година притвора, многобројних суђења и траума кроз које су прошли он и његова породица, одлуком Апелационог суда 2018. године, ослобођен оптужби због убиства провалника који је упао у његов стан, где су му спавали супруга и деца.
До трагедије је дошло када је Владимир Манић, који је одраније био познат полицији, у мају 2013. упао у стан породице Богески у београдском насељу Жарково са намером да га опљачка, а тамо је на Сашу, насрнуо шрафцигером. Богески је дохватио нож, како би се одбранио, а након кошкања, Манић је задобио убодну рану. Крварећи, покушао је да бежи, али је недалеко од стана Богеског, пао и преминуо.
Тужилаштво је теретило Богеског "за убиство у прекорачењу нужне одбране", али је суд стао на становишту "да је он деловао у нужној обрани - која искључује постојање кривичног дела".
Бивши судија, сада адвокат Крсто Бобот, за "Новости" појашњава да ли и у којим случајевима, грађани имају право на тзв. нужну одбрану:
- Свако има право на нужну одбрану - каже Бобот. - Дакле, грађани имају право да се бране од провалника који су им ушли у кућу или стан у намери да им нешто украду или им науде, али само док лопова не надјачају. Јер, нужна одбрана је она која је адекватна, сразмерна и истовремена нападу.
Обични људи пак сматрају да је реч о самоодбрани.
- То, међутим, није тако. Сваки човек има право да брани и своју имовину. Али, треба знати да је нужна одбрана могућа само онда када је напад започео или док траје, а сматра се да је дозвољена и када напад очигледно предстоји. Стога, није баш све допуштено у одбрани живота и сопственог добра, јер ако је, на пример, провалник затечен у стану приликом крађе престао са крађом, бежи, а власник га сустигне, повреди или усмрти, онда се то сматра прекорачењем нужне одбране - каже наш саговорник.
Како у пракси установити где је граница нужне одбране и ко то процењује?
- Нужна одбрана може да буде прекорачена само када је реч о такозваном интензивном прекорачењу, односно када одбрана није сразмерна нападу и када није била неопходно потребна - објашњава Бобот. - Ако постоји изразита несразмера између средстава напада и одбране, сматраће се да је нужна одбрана прекорачена. На пример, то би био случај ако онај који је нападнут рукама, хладнокрвно пуца на нападача из ватреног оружја. Углавном, нема дефинитивне законске формуле, већ је то процена у пракси, која се заснива на свим релевантним објективним и субјективним околностима, а коју врши надлежни суд.
Када је реч о нужној одбрани, закони и пракса и у ЕУ су веома слични нашим прописима. Нешто је другачије у САД.
- У САД је још жива традиција "дивљег запада", али ни тамо није могуће убити човека штитећи своју имовину. И тамо је значајан услов за самоодбрану, односно неку врсту нужне одбране, одговарајућа сразмерност. То значи да се у САД у самом закону стриктно захтева директна пропорционалност између онога "што се напада и онога што се повређује у одбрани од напада". Постоје посебне ситуације, а у САД се и даље традиционално испољава велика пажња заштити кућног дома, па човек који је нападнут у својој кући има широко право на одбрану у погледу интензитета одбране у односу на напад.
Препоручујемо
"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Бивши полицајац који је ранио лопова пуштен да се брани са слободе
14. 03. 2021. у 10:36
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (3)