ОСЛОБОДИТЕ МЛАДИЋА, НИЈЕ КРИВ ЗА ГЕНОЦИД У СРЕБРЕНИЦИ: Одбрана генерала позвала хашки суд
ОДБРАНА је данас позвала судије жалбеног већа хашког суда да Ратка Младића ослободе кривице за геноцид над Муслиманима у Сребреници, за који је осуђен првостепеном пресудом.
Хашки трибунал је Младића (77) у првом степену осудио на доживотни затвор због геноцида у Сребреници прогона Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисања становништва Сарајева гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце, 1992-95.
Током данашње расправе о жалби одбране на ту пресуду, која се наставља сутра, бранилац Драган Иветић поновио је да током суђења није доказана Младићева кривица.
Према првостепеној пресуди, Војска Републике Српске, под Младићевом командом, убила је око 7.000 муслиманских мушкараца, а десетине хиљада жена, деце и стараца присилно преместила из Сребреница у данима након заузимања енклаве, 11. јула 1995.
Одбрана није негирала да је "одређен број" сребреничких Муслимана био убијен, али је нагласила да су та убиства била последица "освете" и да их Младић није наредио, нити је имао такву намеру.
Младић није био присутан када су убиства почињена, нагласио је Иветић.
У жалби одбрана је тврдила и да су починиоци тих злочина били "осветници" међу локалним српским становништвом, припадници полиције РС и безбедносни официри ВРС који су се "одметнули".
Одбрана није прецизирала колико је заробљеника незаконито убијено после пада Сребренице, али је тврдила да је “преувеличан” број од 7.000 жртава који наводи Тужилаштво.
Многи од ексхумираних из масовних гробница били убијени су у борбама, чак и много пре сребреничке кризе, а "5.000 до 6.000" страдало је у окршајима при пробоју колоне АБиХ и цивила из обруча ВРС око Сребренице, тврдила је Младићева одбрана. У тој колони, било је "самоубистава, међусобних борби" и страдања од нагазних мина.
Одбрана је тврдила и да доказала да је 70 одсто особа чија су тела ексхумирана из масовних гробница, било у саставу АБиХ.
По браниоцу Иветићу, непостојање писаних доказа да је Младић наредио масовна убиства доказује да он није имао "геноцидну намеру" да сребреничке Муслимане уништи као етничку групу.
Према пресуди, одлука о стрељању Муслимана била је донета у ноћи између 11. и 12. јула 1995.
При тврдњи да за то нема доказа, одбрана се позвала на изјаву Јонаса Нилсена, сарадника председавајућег судије Алфонса Орија (Алпхонс Орие) на суђењу Младићу.
Бранилац је пустио снимак на којем Нилсен, током предавања у Хагу, потврђује да није било доказа да је састанак одржан и да је на њему донета одлука о стрељању.
Као доказ да Младић није имао злочиначку намеру, одбрана је пустила и снимак његовог сусрета са сребреничким Муслиманима у Поточарима, 12. јула 1995, током којег им је рекао да ће бити евакуисани на територију под контролом Армије БиХ, да "немају чега да се плаше" и да ће "ићи у размену".
По одбрани, уследила је "хуманитарна евакуација" чију су неопходност потврдили и официри холандског батаљона Унпрофора.
На састанцима у братуначком хотелу, 11. и 12. јула, на којима је евакуација договорена, у присуству официра Унпрофора, "није речено ништа криминално", тврдио је бранилац Иветић.
На једном од снимака са тог састанка, Младић је рекао Муслиманима из Сребренице да могу "опстати или нестати".
По одбрани, првостепено веће је погрешило када се ослонило на исказ сведока Момира Николића да му је Младић покретом руке ставио до знања да ће сви Муслимани бити побијени.
Сведоци одбране побили су да је било таквог сусрета Младића и Николића, који је, по браниоцима, све измислио да би био превремено ослобођен.
Николић је 2003. био први официр ВРС који је пред Хашким трибуналом признао кривицу за злочине у Сребреници. Затим је осуђен на 20 година затвора и сведочио је на више суђења против других оптужених. Пуштен је на слободу пошто је издржао две трећине казне.
Младићева одбрана тврдила је да је Сребреница, будући да није била демилитаризована и да су из ње снаге Насера Орића нападале ВРС и српска села, била легитимна војна мета.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (6)