"СТРАХ ОД ОСВЕТЕ ЈАЧИ ОД ПАТЊЕ": Када немају више куд и не виде излаза, позову 19833

С. Ј. М.

16. 04. 2024. у 17:29

У једном малом месту две другарице од 13 година сликале су се наге, мало експлицитне позе и када су се посвађале једна је да би напакостила другој поставила то на друштвене мреже. Друга девојчица не жели да иде у школу, не жели да изађе напоље, то је траума, мало је место, сви их знају, сви су видели и у тим срединама је то огромна брука и срамота. Мала чак покуша самоубиство, да гута неке таблете. На крају се све реши. Месецима је трајала психолошка подршка да се дете охрабри, да се врати у нормално стање. Таман се девојчица опоравила и онда је неко поново избацио те слике на друштвене мреже и дете се врати на почетак.

СТРАХ ОД ОСВЕТЕ ЈАЧИ ОД ПАТЊЕ: Када немају више куд и не виде излаза, позову 19833

Фото Pixabay free images

Ово је један од примера насиља на интернету, који нам је у подкасту "Новости" Приче из хронике, који се емитује на нашем сајту сваког петка у 20 часова, испричала Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету. Такве и сличне примере насиља им деца, али и одрасли пријављују на број телефона "19833".

Како нам прича Емина Бековић насиље углавном пријављују деца од 11, 12, 13 и 14 година и највише пријављују вршњачко насиље, сајбер булинг, јер деци је много лакше да се сакрију иза лажног профила, па да некога вређају, шаљу непримерене поруке и исмевају. И то може да траје 24 часа у било које доба на друштвеним мрежама или вибер групама.

- За седам година, колико постојимо, имали смо више од 41.000 позива, а то су сва обраћања нама и телефонски и мејловима и на друштвеним мрежама. Од тога ми формирамо предмете који су углавном саветодавни, јер многи траже само савете. Таквих предмета је 7.600, а 500 предмета је отишло полицији, тужилаштву, Министарству просвете, што значи да се ради о тежим кривичним делима, вршњачком насиљу и сајбер булингу - наводи Емина Бековић.

Она указује да дигитално насиље баш на адолесценте оставља велике и тешке последице, јер су у раздобљу где постоји велики стид и срамота.

- Они се не поверавају родитељима и покушавају сами да изађу из зачараног круга - прича нам саговорница о искуствима из праксе. - Некада не пријављују, јер се плаше освете и одмазде, а један од разлога је и страх да им се не одузме телефон или забрани интернет. Заједничко за сву ту децу жртве је да родитељи последњи сазнају. Када немају више куд и не виде излаза, када трпе и трпе, онда позову нас и моле да не кажемо родитељима. То је прва реченица код сваког тог детета. Разлог је срамота и стид и сматрају да су они криви. Зато родитељи треба да се едукују и објашњавају детету шта се све дешава у онлајн свету и како да се оно тамо понаша и штити. Детету треба објаснити да је велика вероватноћа да ће их некада неко контактирати и ако се то деси, да се одмах испричају.

Наша саговорница наводи да деца знају месецима да трпе неко насиље, вршњачко или онлајн сексуално:

- Подаци Интерпола су да је 750.000 предатора у сваком тренутку на интернету. Они су тамо где су деца, а то су друштвене мреже, платформе за играње игрица, форуми... Тамо вребају, купе информације, манипулишу, а деца од 11, 12, 13 година нису емоционално зрела да препознају ту врсту преваре, манипулације и ризика. Немају ни свест, ни зрелост да сакрију своје приватне информације. У том узрасту нису ни свесни да на некој онлајн игрици постоје неки злонамерни људи.

Емина нам каже, да су имали случај, да је мајка ћерки од 8 година отворила профил на инстаграму, који није био закључан и девојчици су се јавили педофили, слали јој снимке, звали је и дете је доживело огроман стрес и трауму.

- Много је онлајн сексуалног злостављања где нема физичког контакта, а где вас неко уцењује и прети вам да радите пред камером оно што иначе не би. Да се скидате, да изводите стриптиз плес, да би тај педофил или организација продавала те слике и снимке и зарађивала новац - објашњава Емина Бековић. - Јако пуно је тих случајева где дечак или девојчица мисли да комуницира са својим вршњаком и види га на камери, али не види тог његовог послодавца, који га је платио да сурфује интеренетом, да тражи жртве, да извлачи информације. Они граде тај однос поверења, јако су стрпљиви, да би дете, после неколико месеци када га позове хајде да се упознамо, отишло као да га зове рођени отац.

Наша саговорница из Контакт центра каже да су имали случај да је дечак од 14 година на платформи месецима играо фудбал, са истом екипом, која се знала само онлајн.

- То је била таква блискост као да се знају 100 година. Тај дечак је попустио мало у школи и родитељи су му редуковали игрице. Ти са онлајн фудбала га питају, "што те нема" и он каже да мора да вежба математику, има лошу оцену, па да је поправи. Један из те екипе се јави и каже, "па што не причаш, ја сам наставник математике, помоћи ћу ти" и он је пред сваки контролни, сваки писмени са дечаком онлајн вежбао. То је трајало десет месеци, мали је поправио оцене, спремао га и за матуру. Све супер. На крају му каже:"Хајде да се видимо и упознамо". Наравно дете је изашло, имао је велико поверње и испоставило се да је тај педофил, да га је врбовао, било је малог злостављања, претњи и уцена, страшне ствари, али на крају се добро завршило.

Емина нам указује да су имали и случај да је педофил тражио да девојчица од 13 година кришом слика и маму док се тушира, па док спава.

- Било је на друштвеним мрежама лажних огласа "бесплатна шминка за малу матуру" и девојчице похрле, посебно које су слабијег имовинског стања. Онда им неко напише да се сликају и пошаљу слику у инбокс, па када то ураде крену уцењивања, "ако се не скинеш или не скинеш горњи део поделићу слике свима, поставићу на друштвене мреже" и оне јер су незреле и верују да ће после тога стати то ураде, али то иде у недоглед и то су ужасне трауме - објашњава наша саговрница из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.

23. 11. 2024. у 18:55

Коментари (0)

СРБИ ЋЕ БИТИ ПОНОСНИ: Ево како се зове син Николе Јокића (ФОТО)