ЖИВОТИ ВИСИЛИ О КОНЦУ 70 ГОДИНА: Никада није издата употребна дозвола за мост који се срушио у Овчар Бањи

В. Илић

15. 10. 2022. у 07:33

ДАН након трагедије, када се у четвртак урушио висећи мост у Овчар Бањи, а са кога је у Западну Мораву упало двадесетак ходочасника из Републике Српске, који су били у посети овдашњим манастирима, обдукцијом је утврђено да је узрок смрти две настрадале Зворничанке, Милене Ерић (65) и Љубице Мијатовић (72) - утапање.

ЖИВОТИ ВИСИЛИ О КОНЦУ 70 ГОДИНА: Никада није издата употребна дозвола за мост који се срушио у Овчар Бањи

MUP RS

Налаз обдукције биће прослеђен надлежном тужилаштву у Чачку, које утврђује околности под којима је дошло до несреће на мосту који никада и није имао употребну дозволу и чије је коришћење практично било забрањено.

Према сазнањима из истраге, још је рано говорити о томе да ли постоји нечија кривица или не. Истражне радње су у току и у овом тренутку је, кажу, преурањено говорити о покретању одговорности. Прикупљају се изјаве, утврђују околности...

Оно што је утврђено, а и што се види и на сигурносним камерама оближњег ресторана на самој обали Западне Мораве, јесте да су се путници из Републике Српске довезли са два аутобуса и зауставили на проширењу уз сам магистрални пут између Чачка и Ужица. План је био да, како би уштедели време, пречицом, односно преко висећег моста дођу до друге обале Мораве и обиђу манастир Никоље. Иако су их свештеници, који су са њима били на ходочашћу, упозорили да преко моста не би требало да у исто време прелази више од пет особа, путници су кренули у етапама од по двадесетак људи. У једном моменту, баш док је на средини моста било најмање 15 људи, сајле су под тежином попустиле и мост се урушио. У води се у трену нашло двадесетак људи. Многи су сами успели да допливају до обале, друге су избавили спасиоци, док за две жене није било спаса. Истрага је утврдила да се једна утопила на дубини од метар и по, а друга на дубини од свега 70 центиметара. Иако је то невероватно мала дубина, обе су настрадале, јер их је мост поклопио. Прва која је настрадала на већој дубини била је притиснута подом саме конструкције моста, а друга се упетљала у сајле.

Висећи мост на Морави, иначе, саграђен је шездесетих година прошлог века, и то у организацији неколико мештана Бање и Чачана. Незванично сазнајемо, међутим, да мост никада није добио употребну дозволу од надлежних, и да је решењем грађевинског инспектора пре неколико година стављен ван употребе. На мосту се у више наврата у прошлости налазила табла са упозорењем да на мосту не би требало да буде више од пет особа, као и да није безбедан. Упозорења су, међутим, увек бивала уклоњена од стране непознатих особа.

- Заједно са Владом Србије радићемо на расветљавању овог случаја. Утврдићемо, пре свега, ко је одговоран за то што мост није био стабилан већ више деценија уназад. Град је инсистирао да се он озакони и да се да на управљање граду Чачку. Никада није издата дозвола за изградњу тог моста, иако он постоји још од шездесетих година прошлог века, он је практично потпуно "на дивље" направљен. Моје сазнање је да је постојала табла са упозорењем да преко моста може да се прелази само у групама од максимално четворо људи. Наравно, нико не бежи од одговорности. Читав дан смо били у комуникацији са Владом Србије и, понављам, утврдићемо све околности које су довеле до несреће, али ове жене нико не може да врати. То је велика трагедија. Утврдићемо одговорност за ову трагедију, без дилеме - рекао је градоначелник Чачка Милун Тодоровић, који је, иначе, у име Града обезбедио превоз повређених, који су отпуштени из болнице, до својих домова.

И министар грађевине Томислав Момировић потврдио је да ће бити спроведена истрага због несреће на мосту у Овчар Бањи, јер је надлежни инспектор донео решење којим забрањује коришћење тог моста.

- Надлежни грађевински инспектор локалне самоуправе донео је решење којим забрањује коришћење тог моста и даје налог тачно како да се рехабилитује, да би био поново у функцији - казао је Момировић.

Мештани Овчар Бање су нам казали да су се и појединачно, али и посредством савета Месне заједнице обраћали надлежнима са молбом да се висећи мостови (постоји их четири у овом делу тока Мораве) поправе и ставе у функцију, како би грађани безбедно преко њих прелазили. Никада, кажу, нису добијали одговоре, јер мост никада није био озакоњен, постојали су многи имовинско-правни проблеми...

- Било је на овом и осталим мостовима разних незгода. Људи су пропадали кроз труле даске, заглављивали ноге, задобијали лакше повреде, али никада није било већих трагедија, све до четвртка. Апелујемо на све институције да се што пре остала три моста доведу у ред, или да се забрани прелазак преко њих како се слична трагедија не би поновила - закључили су мештани Бање и околних места.

Током јучерашњег дана извучена је конструкција висећег моста из корита Мораве.

ПОВРЕЂЕНИ СЕ ОПОРАВЉАЈУ

Након несреће, десетак повређених је превезено у чачанску болницу, а троје је одмах пребачено на даље лечење у Спинални центар на Бањици, због повреде кичме. Према нашим сазнањима, јуче је њих петоро отпуштено на кућно лечење, а двоје ће бити и даље задржано у болници.

- Седам је пацијената смештених на нашим одељењима. Троје је на Одељењу опште хирургије, двоје на Ортопедији и две пацијенткиње су на Одељењу јединице интензивне неге. Сви пацијенти су у стабилном стању. Реч је о лакшим телесним повредама, осим код пацијенткиња које се налазе у јединици интензивног лечења - каже др Биљана Марић, начелница Одељења хирургије у чачанској болници.

Фото приватна архива

Страдале Милена Ерић и Љубица Мијатовић

САХРАНИЛЕ МУЖЕВЕ, ВЕРА ИХ СПОЈИЛА У ТУЗИ И МОЛИТВАМА

ЗБОГ погибије Милене Ерић и Љубице Мијатовић, у Зворнику је јуче био дан жалости. Вест о њиховој смрти стигла је до Улице новије насеље код Зворника, у којем живе људи избегли из 32 општине широм БиХ и који су дом нашли у Зворнику. Милена и Љубица су, бежећи од ратног вихора, ту нашле уточиште.
Милени је пре шест месеци преминуо супруг Вујадин, а пре шест година сина јој је покосио срчани удар у Словенији. Кућа јој је сада практично остала пуста, јер јој ћерка Драгана живи у Немачкој.
- Два рођена брата је Милена изгубила у рату. Настрадали су у Осмацима. Била је побожна, често обилазила православне храмове, највише је одлазила под Острог - кажу њени рођаци.
Као и породицу Ерић, која је у рату избегла са подручја Калесије и населила се у Зворнику, тешка судбина пратила је и другу настрадалу - Љубицу Мијатовић. И она је избегла од рата, а супруга је, као и Милена, сахранила пре пола године. Вера их је спојила у тузи и молитвама. Недавно јој је преминула и сестра и баш на дан путовања давали су јој 40 дана, па се двоумила да ли уопште да крене, иако је давно уплатила аранжман.
- Хтела је да откаже пут, јер је желела да оде на помен сестри, коју је много волела - испричао је новинарима Љубичин син Радан. - Рекао сам јој да иде, кад је већ уплатила пут, а да ћу ја све организовати да се она не брине. Дуго се двоумила и на крају је одлучила да путује.  С. М.

БОНУС ВИДЕО - РОЂЕНДАНСКО ИЗДАЊЕ НОВОСТИ: У недељу, 16. октобра

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ „КАМОВ-32“ СТИЖУ У СРБИЈУ: Најбоља машина за гашење пожара

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.

24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43

Коментари (2)

ИМАЈУ ИГРАЧЕ ЗА ПРЉАВ ПОСАО: Некадашњи хрватски репрезентативац хвали Црвену звезду упркос поразу од Макабија