ОДБИЈЕНА ЖАЛБА ПЈЕТРА ШАЉЕ: "Ујка" остаје у притвору због злочина које је починио као припадник ОВК
АПЕЛАЦИОНО веће Специјализованих већа Косова са седиштем у Хагу одбило је као неосновану жалбу одбране бившег припадника ОВК Пјетра Шаље званог Ујка (58), уложену на решење о којим је одбијен захтев за његово привремено пуштање на слободу.
Шаља је оптужен за злочине у Кукешу, у Албанији 1999. године и од априла се налази у у притвору у Хагу.
Његови браниоци су жалбом оспоравали одлуку којом је одбијен њихов захтев да се Шаљи притвор замени кућним притвором или да се пусти на привремену слободу, којом је 15. јуна судија за претходни поступак Специјализованих већа Косова потврдио да Шаља мора да и даље буде у притвору.
Шаља остаје у притвору због постојања ризика да ће побећи, ометати поступак или починити нова кривична дела против оних опонената припадницима ОВК, укључујући сведоке тужилаштва и/или потенцијалне сведоке.
Судија за претходни поступак је у тој одлуци утврдио да би уз одређене услове било могуће отклонити опасност од Шаљиног бекства, али да они не би у довољној мери умањили ризике од ометања поступка или почињења нових кривичних дела.
Судско веће је жалбу Шаљиних бранилаца одбило јер сматра да није показала како је судија погрешио.
Шаља је раније негирао кривицу по оптужбама које га терете за злочине у Кукешу, наводећи да му се "оне чине смешним".
-Нисам поцинио било какво кривично дело осим што сам бранио своју земљу и свој народ. Изјављујем да у потпуности нисам крив, рекао је Шаља.
Он је 16. марта у Белгији ухапшен по налогу Специјализованих већа Косова, а месец дана касније је изручен Хагу, где је смештен у притворску јединицу.
Оптужницом Специјализованог тужилаштва Косова, која је објављена у редигованој верзији, терети се да је од 17. маја 1999. до 5. јуна 1999. са другим припадницима ОВК, полиције и стражарима злостављао, мучио и убијао затворенике у фабрици метала у Кукешу, у Албанији.
Заједнички циљ деловања подразумевао је произвољно затварање, сурово поступање, мучења и убиства.
Шаља се терети у четири тачке оптужнице за индивидуалну кривичну одговорност за ратне злочине "произвољно лишавање слободе", "сурово поступање", "мучење" и "убиство", извршених у фабрици метала у Кукешу приближно од 17. маја 1999. до 5. јуна 1999.
Препоручујемо
ЗБОГ НАПАДА НА СРБИНА КОД ГЊИЛАНА: Косовска полиција привела једну особу
18. 08. 2021. у 21:29
НАПАДИ НА СРБЕ НЕ ПРЕСТАЈУ: Група НВО тражи хитну реакцију институција
16. 08. 2021. у 16:26
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)