АЛО, ОВДЕ МАФИЈА: Ове технолошке алате су користили криминалци
НАРКОМАФИЈА деценија се довијала како да далеко од очију полиције кријумчаре и продају дрогу. Користили су разне комуникацијске канале и увек су бирали оне за које су мислили да ћеим бити најсигурнији.
У њиховим технолошким алатима у почетку су били фиксни телефони и пејџери, касније посебни модели мобилних телефона, а данас "дарк веба" и апликација АНОМ, коју је конструисао ФБИ и који је користила група Вељка Беливука.
Паралелно са прилагођавањем средствима комуникације мењао и дилерско-наркомански речник. Сваки период носио је посебне синоними за дрогу, начин преузимања или место састанка.
Данас, уз мноштво мрачних и тајних апликација, можемо тешко да замислимо како се дрога продавала од куће преко фиксног телефона или пејџера. Касније су обазриво прешли на мобилне телефоне, мада се део њих брзо вратио на фиксне јер су сматрали да њих полиције мање прислушкује него мобилне.
Фама прислушкивања мобилних телефона разбијена је када су 2003. године испливали први транскрипти прислушкиваних разговора између дилера. Овај део судске истраге угледао је светлост дана на суђењу групи Жељка Максимовића Маке, оптуженој пред Специјалним судом за убиство полицијског генерала Бошка Бухе.
Пресретнуте СМС поруке "Групе Америка", чији је Мака био члан, и то током шверца кокаина из Јужне Америке за Европу откриле су тајни језик кријумчара. Комуникација између њих се сводила на језик састављен од шифри и сленга, са сексуалном конотацијом. Сараднике и дрогу називају дамама, пријатељицама, женама или курвама. За килограм кокаин пишу "уговор", а новац "папирима". Овако је изгледао део кумуникције:
- Припреми пријатељице, овде у П (Пољској) - пише Зоран Јакшић шефу групе Милету Миљанићу.
- Не брини ништа. Ти знаш да кад се ради о сексу дискреција је загарантована, барем са наше стране – одговорио је шеф кад су испоручивали 23 килограма кокаина у Пољску.
У то време врло цењене су били модели "никије". Да су "Америкаци" користили њих не би било транскрипта на суђењу. Ови модели мобилних телефона нису могли да се лоцирају ни преко ГПС-а. Група Дарка Шарића успевала је да избегне прислушкивања управо захваљујући старим "нокијама". Првенствено моделу 1100, који је годинама уназад престао да се прозводи, па је на тржишту, имао астрономску цифру. Овај модел телефона могле су да обезбеде само јаке групе.
А како су функционисали остали препродавци дроге преко мобилних телефона може се видети и из транскрипта прислушкиваних разговора групе из Новог Пазара. Они су употребљавали термине "цена регистрације" (цена дроге), "проценти од регистрације", "куповина пршуте"...
- Послао сам ти два петла. Мораш одмах и да направиш улаз и излаз за два возила - стоји у транскрипту, а у преводу "посало сам ти два килограма хероина, одмах их подели на пола и пошаљи купцима".
Ипак, да би избегли хапшење дилери су често мењали мобилне телефоне и картице. Картице би користили по неколико дана а потм их секли и бацали. Колико су дилери били обазриви показује и податак да је "земунски клан" има човека (Миладина Сувајџића-Ђуру Мутавог) чији је главни задатак био да купује и мења мобилне телефоне и картице да им полиција не би ушла у траг.
По истом модусу радили је и улична мрежа. Локални дилери су често мењали телефонске апарате и картице. Препродаја се одвијала из руке у руку. И тако су покушавали да умакну полицији.
Са технолошким развојем долазе и нови алати наркомафије. Излаз су препродавци наркотика прво пронашли у друштвеним мрежама а касније и у посебним мобилним апликацијама за енкриптовсну комуникацију.
Инстаграм се показао као добар канал за дилере. На првом месту јер не захтева личне податке за креирање налога. Дилери, свакако гасе профиле на седам дана, а муштерије привлаче уз скривене хаштагове.
Фејсбук се, такође, користи у широким масама. Ова друштвена мрежа нуди могућност комуникације у затвореним групама чији садржај могу да виде само чланови. Уз коришћење допунских ставки, групе могу бити потпуно ван домашаја полиције и тужилаштва. Наравно, администратор групе је дилер.
Штек иза криптовалута
Куповина дроге преко дигиталних платформи донела је још једну новину у дилерски посао. Порасло је мобилно и електронско плаћање, а све више се користе и криптовалуте за плаћање робе.
Онда долазимо до још напреднијег алата - апликација за енкриптовану комуникацију. То су апликације за иОС, Андроид и Виндоустелевоне које штите од пресретања. У почетку су се о апликација користиле Вибер и ВотсАп, а потом су дилери побегли на Телеграм, Вицкр и Сигнал. Телеграм је и даље у игри али је стекао „лош лас“ јер су га користили исламисти и злостављачи деце. Ту је „Скај“.
Пандемија корона вируса донела је нову комуникацију у најнижем ланцу продаје дроге. Дилери су се окренули интернету тако да је букнула продаја на „дарк вебу“. Овај термин се односи на портале на енкриптованој мрежи, који се не могу наћи на традиционалним претраживачима. Према проценама интернет провајдера, за три месеца примене овог начина купопродаје дроге промет је порастао чак пет пута. Само потражња за кокаином на „мрачном интернету“ је порасла за 1.000 одсто!
Препоручујемо
АПЛИКАЦИЈА РАЗОТКРИЛА МАФИЈУ: Ухапшене стотине криминалаца из 18 земаља
08. 06. 2021. у 15:31
СУРОВОСТ ВЕЉИНОГ ВОЈНИКА: Рани радови са пиштољима и два леша на ливади
08. 06. 2021. у 20:00
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)