ЗАПУШТЕНА МАРИНА ПОСТАЈЕ БИСЕР ГРАДА: Овако изгледа ново луксузно насеље које се гради у Београду
ОКО 4,3 хектара простора некадашње марине Дорћол, који је данас у потпуности запуштен, наредних година требало би да постане један од најлепших делова престонице.
Земљиште је купила чешка компанија СЕБРЕ још 2019. за 3,86 милијарди динара, а градња би могла да почне у другој половини 2022. Укупна вредност пројекта је око 300 милиона евра. Изградња комплекса би требало да траје шест година.
Како напомињу у овој чешкој компанији, пројекат се развија у складу са Планом детаљне регулације (ПДР) и још увек је у фази идејног пројекта. ПДР је тренутно на јавном увиду, а од његовог усвајања зависиће будући параметри, укључујући и квадратуру.
- Предвиђена је изградња модерног стамбено-пословног комплекса. Очекујемо да ће преко 40 одсто површина бити зелено (паркови, баште и амбијенти, дрвореди, стазе за пешаке и бициклисте). Акваторијум и партер су такође намењени за јавно коришћење, у којем ће бити смештена два вртића и око 30 локала различитих садржаја - кажу у СЕБРЕ.
У овој компанији наводе да цео пројекат карактерише архитектура хоризонтала и сенки, са озелењеним терасама и крововима, која представља сублимацију свих архитектонских сензибилитета фирме СЕБРЕ:
- Основни мотив је окренутост комплекса ка марини, где је Дунав ушао у континент, формирајући дугачку линију контакта између воде и терена. Циљ је био створити добру конекцију између објеката и воде.
Марина Дорћол и парцеле на којој се налази припадају споменику културе Термоелектране "Снага и светлост", објекта саграђеног 1932. Будућа изградња не сме да угрози и оштети визуре и вредности једног од бисера индустријске архитектуре. Град Београд ће електрану ревитализовати, а у њој ће убудуће бити смештен Музеј Николе Тесле.
У наставку музеја, ван граница Марине Дорћол, до Дунава формира се велика јавна парковска површина. У непосредном окружењу је предвиђена и изградња Факултета музичке уметности са катедром за плес. Новом зеленом комплексу приступаће се са три тачке, са Дунава на северу и из Дубровачке улице и Дунавским кејом.
АУТОРИ ЧЕХ И СРПКИЊА
МАРИНУ Дорћол пројектовали су чешки архитекта Станислав Фиала и Јелена Кузмановић из партнерског бироа "Кузмановић + Фиала". Станислав Фиала је светски признат и вишеструко награђиван архитекта, а међу многобројним признањима које је до сада добио су "Зграда године у Чешкој", "Награда града Прага за грађевину године", као и "Атлас савремене светске архитектуре Фејдон".
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)