СРБИЈА ЛЕЖИ НА "НОВОМ ЗЛАТУ": Литијум је ресурс који се сврстава међу најтраженије, а литијум-јонске батерије су топ тема у свету
ПЛАНИРАНО је да радови на изградњи рудника почну 2022. године и да трају око четири године. Посла ће бити за 2.000 радника, највише руковаоца и одржавача, откривају саговорници Телеграф Бизниса.
Стручњаци за ултрабрзо пуњење развили су прву генерацију литијум-јонске батерије која се по времену пуњења може такмичити са конвенционалним возилима са бензинским или дизел моторима.
Иновација би могла да уштеди сате потребне за пуњење електричног аутомобила. Ова информација и те како је значајна и за Србију, јер имамо потенцијал за развој "новог злата".
Литијум-јонске батерије су донеле револуцију у нашим свакодневним животима, а оне се добијају из литијума. Опет, литијум је ресурс који се свртава у најтраженије, што је одлична вест за Србију.
Велика количина посла је пред тимом пројекта "Јадар’" како би се осигурало да се греендфиелд рударско-металуршки пројекат ове величине развије до своје оперативне фазе на безбедан и одржив начин, у еколошком и економском смислу.
Литијум-јонске батерије постале топ тема у свету, али и у Србији
Када сагледамо све аспекте употребе литијум јонских батерија, од мобилних телефона и рачунара, до електричних возила, можемо да кажемо да су ове батерије направиле револуцију у складиштењу и коришћењу електричне енергије и да је њихов значај огроман.
Од свих познатих метала, литијум је најлакши, односно са најмањом густином, што објашњава његову предност у дизајну батерија.
- Са друге стране, напредак друштва, све веће коришћење енергије, индустријска постројења и технолошки прогрес довеле су до одређивања нових приоритета на глобалном нивоу, а један од ових приоритета је „зелена агенда“ која подразумева све већу потребу за изналажењем „зелених решења“. У оквиру зелене агенде спада и доношење директива које се односе на смањивање нивоа дозвољене емисије угљен диоксида у ЕУ, а решење за ово представљају електрична и хибридна возила код којих литијум игра кључну улогу с обзиром да оваква возила користе литијум-јонске батерије као погон.
Због свега овога литијум спада у стратешке, и у будућности најтраженије, сировине на свету.
(Телеграф бизнис)
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (6)