НЕ ОДУСТАЈУ ОД ПРОВИЗИЈЕ ЗА ДОНАЦИЈЕ: Упркос иницијативи НБС, само шест банака се одрекло накнада на хуманитарне уплате

Б. Царановић

19. 03. 2021. у 11:00

САМО шест банака које послују на нашем тржишту не наплаћује провизије на готовинске уплате у хуманитарне сврхе. Иако у Народној банци Србије кажу да банке имају право на накнаде за своје услуге, још пре две године су их замолили да преиспитају могућност да их се одрекну када се ради о донацијама у хуманитарне сврхе. Очигледно се иницијативи Централне банке није одазвао велики број установа, од укупно њих 26.

НЕ ОДУСТАЈУ ОД ПРОВИЗИЈЕ ЗА ДОНАЦИЈЕ: Упркос иницијативи НБС, само шест банака се одрекло накнада на хуманитарне уплате

Илустрација

Код пребацивања новца на рачуне клијената који нису у истој финансијској установи, све банке узимају провизије од 0,6 до два одсто. Без обзира на проценат, постоји минимум испод ког не иду. Тако та услуга кошта најмање од 45 до чак 250 динара, од банке до банке, док су максималне накнаде, без обзира на износ који се пребацује, од 5.000 до чак 15.000 динара! Званично, ових провизија се и даље не одриче, чак ни за новчану помоћ у лечењу деце, 20 банака. Како у НБС кажу према Закону о платним услугама, банке имају право да за своје услуге кориснику наплате накнаде, које морају да буду исказане у Тарифи и саставни су део уговора који су закључили банка и корисник. Зато свима сугеришу да пре уплате погледају које банке не наплаћују провизије, или да уплаћују тамо где прималац има рачун, да би прошли без провизија.

- Народна банка Србије, попут централних банака свих развијених држава, не прописује и не утврђује висину накнада, већ само обавезу за разумљивим и транспарентним информисањем корисника о провизијама - кажу у НБС. - У оквиру своје контролне функције, надзиремо да ли се банка придржава, између осталог и одредаба уговора закључених с клијентима, али у тржишној привреди, не утврђујемо цену услуга по којој ће банке или јавни поштански оператор пружати своје платне услуге корисницима, све док то чине у оквирима постојећих прописа.

РЕТКИ ИЗУЗЕЦИ

БАНКЕ које су посебно истакле да не наплаћују накнаду за безготовински пренос средстава по основу хуманитарне помоћи су Интеза, Комерцијална, АИК, НЛБ, Алта и Српска банка - кажу у НБС. - Када су у питању готовинске уплате по основу хуманитарне помоћи, банке које су посебно навеле да не наплаћују накнаду за уплате у хуманитарне сврхе су Комерцијална банка, АИК банка, у корист рачуна Буџетског фонда за лечење деце у иностранству, који је основала Влада Републике Србије, Српска банка, МТС банка, Алта банка и НЛБ банка.

Ипак, како кажу, свесни значаја овог питања за грађане, НБС је 14. новембра 2019. године упутила свим банкама иницијативу да преиспитају могућност да се одрекну накнада за уплате и преносе по основу донација у хуманитарне сврхе упућених кредибилним хуманитарним организацијама.

- Више банака позитивно је одговорило на ову иницијативу и одлучило да не наплаћује накнаду за уплате и преносе по основу донација на рачуне одређених хуманитарних организација, али и на друге рачуне отворене у хуманитарне сврхе - кажу у НБС.

ПРОВЕРА ПРЕ УПЛАТЕ

 

ПОЈЕДИНЕ банке, у оквиру одређеног пакета платног рачуна, корисницима не наплаћују накнаду или не наплаћују одређени број у току месеца, у оквиру апликација електронског и мобилног банкарства - кажу у НБС. - Тако уплата у хуманитарне сврхе може да прође и без провизије. Поред наведеног, поједине банке не наплаћују накнаду, или наплаћују нижу, за трансакције у истој банци. У том случају, корисник који има рачуне у више банака, а жели да уплати одређена средства у хуманитарне сврхе, треба да провери да ли се можда и рачун примаоца хуманитарне помоћи води у некој од банака у којој и он има рачун и да онда уплати у банци у којој се води и рачун примаоца плаћања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (0)

БРУКА И СРАМОТА! Због Србије прекинута утакмица Румунија - лажна држава Косово! (ФОТО/ВИДЕО)