КИФЛА ХЛЕБУ ДРЖИ ЦЕНУ: "Новости" истражују - колико кошта векна две године након укидања уредбе о ограниченој цени

Е. Б. ТАЛИЈАН

18. 03. 2021. у 15:33

ПОЛА килограма белог хлеба, који је некада био познат под именом "сава", још кошта исто као и пре две године, када је Влада укинула уредбу о његовој обавезној производњи и ограниченој цени.

КИФЛА ХЛЕБУ ДРЖИ ЦЕНУ: Новости истражују - колико кошта векна две године након укидања уредбе о ограниченој цени

Архива

Било је прописано да векна тежине 500 грама, од брашна типа 500, максимално може да се продаје за 46 динара. Одлука државе у фебруару 2019. године да омогући слободно формирање цена, тада је забринула грађане који су очекивали драстично поскупљење ове намирнице. Међутим, у Србији се, како истичу у ПКС и Унији пекара, и даље једе јефтинији хлеб него у региону и Европској унији.

Векна, која се данас продаје под називом "домаћи", "сава" или "бели" у маркетима широм наше земље кошта од 30 до 45 динара. У малим, занатским пекарама је нешто скупљи, углавном се продаје од 40 до 45, а негде и за 50 динара. У трговинским ланцима кажу да се код њих више купује паковани, и то највише бели, резани, а не свежи који се пече у маркетима.

У занатским пекарама векна од пола килограма може да кошта и више од 200 динара, а то зависи од врсте брашна, додатих семенки, да ли је индустријски, домаћи, резани, паковани, са квасцем или без њега, продужене трајности...

Зоран Пралица, председник Уније пекара Србије, оцењује да је тражња за основном врстом хлеба, који има састав као "сава", али се не продаје свуда под тим именом, иста као раније и да се производи у једнаким количинама.

УВОЗИМО ИЗ РУМУНИЈЕ И НЕМАЧКЕ

СРБИЈА је лане извезла 1.326 тона обичног хлеба у износу од 2,3 милиона евра, што је 11,7 одсто више него у 2019. години, показују подаци ПКС. У нашу земљу је у истом периоду ушло 7.580 тона векни чија је вредност 8,7 милиона евра. Највеће количине смо извезли у Израел, 30,1 одсто, Грчку 18,7 процената, затим у Северну Македонију, БиХ, Румунију. Највише смо увозили из Румуније, Немачке, Бугарске, Француске. Према подацима РЗС, просечна потрошња хлеба и пецива по члану домаћинства, у 2019. години, износила је 66,6 килограма.

- Ми и даље једемо најјефтинији хлеб - истиче Пралица. - У Црној Гори је већ десет година 70 центи, што је око 80 динара, у БиХ је слично, око 75 динара. У Србији је најјефтинији по мањим варошицама и у оним деловима наше земље где има много произвођача који се међусобно такмиче. Велике пекарске индустрије које снабдевају маркете спусте цену тог основног хлеба, како би им прихватили и осталу робу на којој зарађују, као што су специјалне врсте упакованог хлеба, кифли и осталог пецива које има вишу цену.

У Привредној комори Србије, такође, истичу да је цена хлеба код нас нижа него у региону и ЕУ, док у трговинским ланцима кажу да је куповина свежег хлеба који се пече у радњи смањена.

- Хлеб "сава" се продаје по цени од 40 и 43 динара, али је најтраженији упаковани, бели резани од пола килограма, који кошта од 53 до 59 динара - наводе у једном познатом хипермаркету. - Све врсте пакованог хлеба бележе тренд раста последњих година. У току ванредног стања је значајније скочила потражња за њима, која се касније ублажила, али је, свакако, повећана у односу на претходне године.

У пекарама које имају ланац продајних објеката потражња за свим врстама хлеба, па и оним најскупљим, одлична је, док се у многим мањим пекарама, које нуде само векне "сава" од 40 динара, слабије купује. Они су принуђени да их увече продају упола цене.

- Не бих могла да издвојим који се највише купује, све одлично иде - каже нам продавачица из једног познатог ланца занатских пекара. - Код нас је "сава" 49 динара. Имамо 20 специјалних врста хлеба, интегрални, ражани, хељдин, алпски, ирски са содом бикарбоном.... Имамо векне од 250, 300, 400 и 500 грама, а цене су углавном од 70 до 130 динара.

Специјалне врсте хлеба које по грамажи више личе на кифле, у неким су пекарама и скупље, од 130 до 180 динара, а ражани мађарски кошта 210 динара. У продавницама које су познате под називом "здрава храна" могу се наћи векне прављене само од брашна од целог зрна, а 300 грама обично кошта од 140 до 180 динара.

КИЛОГРАМ КОШТА 600 ДИНАРА

У ТРГОВИНСКИМ ланцима, осим свежег хлеба који се пече у маркетима, богата је и понуда разних врста упакованог хлеба - хроно, са квасцем, без квасца, интегрални, кукурузни, ражани, са семенкама, полубели, бели, гурмански, руски, швапски... Разноврсна су и паковања од 250 грама до пола килограма, а све више их је и у резаној варијанти. Цене су од 48 до 200 динара. За 300 грама хлеба који се сматра здравијим, купци треба да издвоје од 170 до 200 динара, што значи да његова цена по килограму прелази 600 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (1)

У АМЕРИЦИ ХИМНА ПРЕД СВАКИ МЕЧ, А У РУСИЈИ... Ово је управо одлучио нови руски министар спорта