СОФТВЕР ПРАВЕ ДА КРАВЕ БУДУ ЗДРАВЕ: Пројекат новосадских научника за унапређење сточарства и веће извозне шансе
ДА би сточарство у Србији било конкурентно на међународном тржишту и искоришћене извозне шансе, потребне су нам животиње изузетних својстава: које су здраве и плодне, дају много млека, брзо расту и стварају много меса. Без таквих грла, не можемо да се такмичимо са осталим учесницима на међународном тржишту.
У разговору, за "Новости", доцент др Љуба Штрбац, са Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду, руководилац пројекта BioITGenoSelect додаје да је управо зато неопходно унапређење производње говеда селекцијом родитеља следећих генерација.
Према речима професорке Штрбац, у нашој земљи није дозвољено користити антибиотике и хормоне у стимулативне сврхе, као што се то ради у многим деловима света. Она истиче да само животиње које природно имају изузетне карактеристике могу обезбедити очување села и раст извоза.
- Радиће се са холштајн--фризијском расом говеда, која је добро позната нашим фармерима и веома је заступљена, нарочито у Војводини - каже проф. Штрбац. - Основни критеријум за селекцију грла је деценијама била висока производња млека. Сада се то мења. Потребне су нам краве које могу да издрже ту високу производњу, а да при томе остану здраве и плодне. Уз то, пажња се свакако посвећује и различитим показатељима квалитета млека и његовој исправности.
Под лупом ће, за почетак, бити одређени број грла са великих фарми из Војводине, која су уписана у главну матичну евиденцију Департмана за сточарство Пољопривредног факултета у Новом Саду. Наша саговорница истиче да за та грла постоје подаци о најмање две генерације предака, затим о плодности и производњи, уз редовну контролу квалитета млека.
САВРЕМЕНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ
ПРОЈЕКАТ BioITGenoSelect је корак ка бољим, продуктивнијим и здравијим животињама, употребом савремених технологија анализе генома.
- Део пројекта се односи на развој статистичких теорија и прикупљање нових података и сазнања о особинама и генима значајним за економичнију производњу млека - каже др Штрбац. - Други аспект је изградња практичних и директно применљивих алата и модела које ће одгајивачи и њихове организације моћи да примене у сопственим селекцијским програмима.
- Избор грла се обавља на бази података који су, у мањој или већој мери, гаранција да одабрана говеда поседују пожељне гене - истиче проф. Штрбац. - Животиње морају да испуне низ прописаних параметара, који се односе на постављене стандарде у погледу порекла, телесне грађе и производних особина.
Њен колега, доцент др Мирко Ивковић, наводи да Департман за сточарство годинама ради на унапређењу говеда, свиња, оваца и других врста домаћих животиња. Однедавно, у оквиру Департмана је формирана лабораторија за молекуларну генетику.
- У оквиру пројекта BioITGenoSelect, захваљујући средствима Фонда за науку, лабораторија је опремљена савременим уређајима потребним за изолацију ДНК и спровођење појединих анализа - каже проф. Ивковић. - Паралелно се ради на развоју софтвера који ће омогућити повезивање постојећих база података о пореклу и производним особинама, са подацима о њиховом геному. На тај начин, идемо ка времену када ћемо моћи да на основу једне длаке узете са телета проценимо у какву ће краву да израсте.
Тиму новосадских научника предстоји пуно посла, у чему ће им помоћи колеге са других факултета Универзитета у Новом Саду. Фонд за науку је за овај пројекат издвојио близу 170.000 евра, а рок за завршетак је до краја следеће године.
- Анализираћемо геном одређеног броја крава са наших фарми - објашњава проф. Ивковић. - Затим ћемо тражити везе између утврђеног генома и забележених карактеристика животиња, односно који нуклеотиди у ланцу ДНК су повезани са високом млечношћу, који са добрим здрављем... Могло би се рећи да треба да дешифрујемо гене. Пошто је генетски запис крава, као и људи, огроман, наду полажемо у вештачку интелигенцију. То је задатак истраживача са Природно-математичког и Факултета техничких наука.
ТИМ
BioITGenoSelect je акроним пројекта под називом - Биоинформатички приступ оплемењивању млечних говеда употребом геномске селекције. Поред поменутих професора, у тиму су мр Момчило Шаран и др Небојша Дедовић, са Пољопривредног факултета, др Дони Працнер, са Природно-математичког факултета и др Ласо Тарјан, са Факултета техничких наука у Новом Саду.
(МАПА) РУСИ СИЛОВИТО НАДИРУ: Нису оволико напредовали од првих дана рата - заузели територију величине Сингапура
РУСКА војска је у новембру остварила напредак од 725 квадратних километара, што је највећи напредак у једном месецу још од марта 2022. и првих недеља рата, према анализи агенције АФП заснованој на подацима америчког Института за проучавање рата (ISW).
02. 12. 2024. у 16:10
ШОЛЦ САМ ВУКАО ТАЈАНСТВЕНИ ПРТЉАГ: Више од доласка у Кијев јавност занима - Шта то има у коферу? (ФОТО/ВИДЕО)
ОД САМОГ доласка Олафа Шолца у Кијев, јавност је више заинтригирало то што је немачки канцелар из воза у главном граду Украјине изашао тако што је сам "вукљао" лични пртљаг.
02. 12. 2024. у 15:51
КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција
ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.
02. 12. 2024. у 13:23
Коментари (0)